Vlaamse werklozen naar kassen lokken 221 zeeland 'Maatschappelijke stage deel van samenleving' SCP wil gedenktekens na ruiming van graven 'Als het in Terneuzen zou zijn, was het vast anders' almanak Loden broek Gijs van den Berg: vrijdag 20 januari 2012 door Raymond de Frel U maakte zich deze week aardig druk op onze website. Over het ROC, over Ajax-AZ, maar het nieuws over de ruim 20.000 euro die carnavalsstichting De Betekop pen in Sas van Gent moet betalen als ze niet zelf meer de handen uit de mouwen steekt, zorgde voor de meeste reuring. Het bezui- nigingsbesluit van de gemeente Terneuzen om kosten voor ge meentediensten in rekening te brengen bij de organisaties van evenementen resulteerde in ze ventig, vaak uitgebreide, reacties. Het gros van de reageerders mop pert er flink op los. De carnaval- vierende Sassenaren richten hun pijlen vooral op het besluit van de gemeente. Logisch. Blijft dat ge handhaafd, dan is het einde van hun jaarlijkse feestje in zicht. Al thans, in georganiseerde vorm. Maar in de discussie voeren voor al andersoortige sentimenten de boventoon. De gemeentelijke herindeling, toch alweer tien jaar geleden, doet bij een aantal van u overdui delijk nog altijd pijn. Want als het om een evenement in Terneuzen zou gaan? Dan zou de gemeente vast anders handelen. Dat is on zin. Wethouder Jaap Bos gaf vori ge week al aan dat het nieuwe eve- nementenbeleid voor de hele ge meente Terneuzen geldt. Dus ook voor de stad Terneuzen. door Christel Tuin TERNEUZEN - 'De maatschappelijke stage moet een onmiskenbaar on derdeel worden van school en sa menleving'. Onder dat motto tekenden Het Zel- denrust-Steelantcollege en Stedelij ke Scholengemeenschap De Rede samen met Stichting Jeugd en Jon gerenwerk, aanZ en Sportpunt Ter neuzen gisteren een samenwer- kingsconvenant. De maatschappelijke stage, dertig uur vrijwilligerswerk verrichten buiten schooltijd, is voor alle derde jaarsleerlingen van het voortgezet onderwijs sinds augustus 2011 ver plicht. Doel van de afspraken tussen de scholen en de vrijwilligersorganisa ties is om rondom de opzet en de Het jaarlijks uitstapje van dat Zierik- zeese bedrijf ging dit keer naar de kerncentrale Borssele. Ze werden met koffie en cake ontvan gen door de directeur. Het Schouws gezelschap was onder de indruk van het zwembad met de brandstofsta ven. Maar wat nog meer imponeer de, was de enorme beveiliging. Het clubje moest door diverse poortjes, tourniquets en zelfs kluisdeuren alvo rens het hart van de centrale werd be reikt. Bij een mannelijke collega bleef de metaaldetector in het poort je piepen. Zelfs nadat hij sleutels en portemonnee had afgegeven. „Dat is mijn loden onderbroek," sprak hij vermoeid bij zijn derde gang door het poortje. „Die moet ilz aanhouden van mijn vrouw." „De knelpunten bij onze grensoverschrijdende aanpak worden momenteel geïnventariseerd door de gemeen te Terneuzen en de Vlaamse Kamer van koophandel. Als de wetten niet kunnen worden aangepast, moeten we andere oplossingen zoeken." Minstens zo opvallend: een aantal mensen grijpt op onze website tal van onderwerpen aan om zijn gal te spuwen over de 60.000 euro subsidie die gemeente en provin cie geven om cultureel podium Porgy 8c Bess in Terneuzen in le ven te houden. Hoewel die subsi die op heel andere gronden is toe gezegd dan het evenementenbe- leid, denken meerdere reageer ders dat het carnavalsfeest in Sas moet bloeden voor de lol van jazz, blues en literatuur. De rode draad was al snel in geen velden of wegen meer zichtbaar. Totdat 'Ben' de spijker op zijn kop sloeg. „Ik hoor hier niemand over het feit dat de gemeente heel hard roept dat de inwoners mede ver antwoordelijk zijn voor de leef baarheid in een dorp of stad. Aan gezien 75 procent van de Sasse be volking meedoet aan carnaval, vind ik dat de gemeente ook een bijdrage kan leveren. En mensen, let op! Het gaat niet alleen om car naval; dit is het nieuwe evenemen- tenbeleid van de gemeente... Dus kijk eens goed rond in uw omge ving en kijk wat er allemaal kan verdwijnen door deze regeling." Reageer ook op artikelen op de site van de PZC. Onderaan een bericht kunt u uw mening geven. Werken in de kassen in de Smidsschorrepoider bij Westdor- pe. Het voorlichtings- en oplei dingscentrum in de polder leidt werklozen er voor op. De Vla mingen willen nog niet zo erg door Wout Baremao H ij heeft maar weinig tijd en moet zich bo vendien nog een beetje oriënteren. Maar Jochem van den Boogert heeft in de jaren dat hij er woont en werkt wel een dui delijk beeld van de Vlaamse ar beidsmarkt en niet te vergeten de 'cultuur' gekregen. Hij is voor drie maanden ingehuurd door grensge meente Zelzate om werklozen te charteren voor het opleidingscen trum voor de glastuinbouw in de Kanaalzone bij Westdorpe. Oriën terende gesprekken met onder meer de Vlaamse Dienst voor An- beidsbemiddeling (VDAB) en het Openbaar Centrum voor Maat schappelijk Welzijn (OCMW) heb ben hem duidelijk gemaakt dat er onder werklozen in de Vlaamse Kanaalzone best belangstelling be staat voor de opleiding. Maar ook dat er de nodige obstakels moeten worden genomen. Eén hindernis is al opgeruimd: „Bij de VDAB be stond het misverstand dat de oplei ding echt honderd procent gericht was op de glastuinbouw. Maar met de overige cursussen, zoals de opleiding tot vorkheftruckchauf feur en het certificaat Veiligheid, Gezondheid en Milieu Checklist Aannemers, kun je natuurlijk veel meer kanten op." VOC-projectleider Gijs van den Berg ziet overigens meer knelpun ten. „Vlaamse werklozen moeten binnen een straal van tien kilome ter van hun woning werk zoeken. Woon je in Gent, dan is ons cen trum natuurlijk flink ver weg. Ook het vervoer is een probleem - ze ker als je de kosten van een mini mumloon moet betalen - en je hebt natuurlijk die afwijkende re gelgeving tussen de twee landen met alle administratieve romp slomp, die daarmee gepaard gaat." De gemeente Terneuzen en de Vlaamse Kamer van Koophandel Zelzate stelt speciale be middelaar aan om werk lozen te enthousiasme ren voor glastuinbouw. brengen de knelpunten momen teel in kaart. Tijdens een sympo sium op 16 maart in Gent worden oplossingen gezocht. Van den Berg: „Het is kennelijk heel moei lijk de Nederlandse en Belgische wetgeving op elkaar af te stem men. Dus moeten we andere uit wegen zoeken." Mede door al die aspecten bleef het aantal Vlaamse cursisten tot nu toe beperkt tot een handjevol. Van den Boogert probeert daar de komende maanden verandering in te brengen. Hij ontvangt kandi daat-cursisten op zijn kantoor in Zelzate, maar gaat ook op huisbe zoek. Toen het centrum in 2008 van start ging, was het uitgangspunt nog dat er op niet al te lange ter mijn 1500 mensen voor de kassen zouden moeten worden opgeleid. Het zijn er tot nu - door de econo mische recessie en de trage uit bouw van 'de glazen stad' in de Ka naalzone - veel minder. Maar van de kleine 300 die zich voor de cur sus meldden, heeft wel de helft di rect daarna een baan kunnen vin den. Van den Berg: „Dat is lande lijk gezien een heel goed resultaat. Er zijn niet alleen mensen in de kassen terechtgekomen, maar ook bij Yara, Elopak en Snowbase." Feiten en cijfers over het Voorlichtings- en Opleidingscentrum uitvoering van het 'verplichte vrij willigerswerk' een eenduidige werk wijze te creëren. De ervaringen van leerlingen zijn volgens Stichting Jeugd en Jonge renwerk positief Uit eigen onderzoek onder 110 leer lingen van het Zeldenrust-Steelant- college blijkt dat de meeste leerlin gen beseffen dat vrijwilligerswerk hard nodig is. Enkelen besluiten zelfs om als vrijwilliger bij de orga nisatie te blijven. Anneke Ver- eecken van Jeugd-Jongerenwerk: „Bij de Voedselbank, sportvereni gingen en het Podium in Terneu zen (PIT) zijn leerlingen als vrijwil liger aan de slag gebleven. Je ziet dat de jongeren door de maatschap pelijke stage inzien dat ze ook van waarde kunnen zijn, ook al zijn ze nog jong." Tip? redactie@pzc.nl Het Voorlichtings- en Opleidings centrum voor de Glastuinbouw (VOG) ging eind 2008 van start. Uitgangspunt was dat ér al snel honderden gediplomeerde toma ten-, paprika- en auberginepluk kers zouden moeten worden afge leverd. Door de economische crisis is de invulling van het kassengebied ech ter ernstig vertraagd, in de Smids schorrepoider staan nu drie kassen complexen op in totaal 23 hectare, terwijl er ruim 200 hectare is gere serveerd. Er zijn inmiddels een kleine 300 mensen opgeleid, van wie er 135 inmiddels een baan hebben. Ze vonden niet alleen werk in de kassen, maar ook bij bedrijven in de regio. In de opleidingskas (15.000 vier kante meter) worden uiteenlopen de tomatenrassen gekweekt. Pal naast het centrum worden ook tuinkruiden gekweekt. De eigen kweekproducten, maar ook aubergines en paprika's van de 'buren' (kwekers) worden verkocht in een inmiddels uiterst succesvol le tuinbouwkiosk op het terrein. Nu al staat vast dat het centrum de komende jaren, ondanks aflo pende subsidies, in stand blijft Het centrum is opgenomen in het Zeeuwse fletsnetwerk. door Christel Tuin TERNEUZEN - De SGP-fractie in Ter neuzen wil dat de gemeente na de ruiming van graven op centrale plekken op begraafplaatsen monu menten plaatst. Daar kunnen nabe staanden dan in het vervolg overle denen herdenken. Als voorbeeld noemt de fractie de gemeente Borsele, waar na het rui men van graven ook een monu ment is geplaatst. Raadslid Jerry Pladdet: „Een grafmonument geeft rust aan nabestaanden. Het biedt gelegenheid om hun dierbaren te gedenken en maakt duidelijk dat deze niet vergeten zijn." Maandenlang was de voorgeno men ruiming van zo'n zevendui zend algemene graven waarvan de termijn was verlopen, een heikel onderwerp. Een werkgroep be zwaarmakers meende in augustus dat Terneuzen de graven niet mocht ruimen, omdat nabestaan den niet een halfjaar voor het ver strijken van de graftermijn op de hoogte waren gesteld. Wethouder Jaap Bos echter vond dat de wette lijke termijnen wel waren geëerbie digd. Na veel discussie over en weer en inmenging van de ge meenteraad werden uiteindelijk toch bevredigende, sluitende af spraken gemaakt. ZEEUWSE KELDER De kelder maakt zich op voor de 2e competitiehelft. Over knokkels en keepers: www.pzc.nl/zeeuwsekelder MEEST CELEZEN 1. Leerlingen Koewacht naar Ajax. 2. Meningen kosten carnaval Sas. 3. Tegenstanders molens verenigd. STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78