61 binnenland 'Koek in meer stukjes verdelen' Aantal te verzorgen mensen stijgt iets, maar zorgkosten exploderen Motorclub Satudarah botst met justitie Een aantal pensioenfondsen kan het niet meer afwenden; kor ten op de uitkeringen. Die kortingen kunnen in 2013 oplopen tot 6 a 7 procent. Inval bij Duitse dochter van slagerij Vion vrijdag 20 januari 2012 DEN HAAG - De kosten van verple ging en verzorging stijgen de ko mende jaren veel harder dan op grond van het gebruik van de zorg kan worden verwacht. Door de stijgende prijzen zullen verpleging en verzorging de sa menleving in 2030 jaarlijks 25 mil jard kosten. Dat blijkt uit een van daag te verschijnen raming van de kosten voor thuiszorg en verpleeg huiszorg van het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP). In 2009 maakten 940.000 Neder landers gebruik van een vorm van thuiszorg of tehuiszorg. Nog eens 240.000 mensen deden een be roep op informele zorg of particu liere zorg. In totaal maakten bijna 1,2 miljoen 30-plussers (11 procent van het totaal) in 2009 gebruik van verpleging of verzorging. Dit kostte de samenleving 10,7 miljard euro, zo'n 2 procent van het bruto binnenlands product. Doordat Nederlanders steeds lan ger vitaal en gezond blijven, zal de vraag naar verpleging tot 2030 rela tief licht stijgen. Volgens de voor spelling van het SCP groeit het aan tal zorgbehoevende 30-plussers door naar 1,6 miljoen (14 procent) in 2030, een groei van 1,5 procent per jaar. „Dit is minder snel dan we op basis van de verdergaande vergrijzing zouden verwachten", schrijven de onderzoekers. Alleen al het aantal 80-plussers groeit over dezelfde periode met 2,5 pro cent per jaar. Ook het steeds hoge re opleidings- en inkomensniveau dempt de zorgvraag. De kosten van de zorg stijgen daar entegen wel explosief Door de al maar stijgende prijzen groeien de uitgaven voor verpleging en verzor ging naar verwachting met 4,1 pro cent per jaar. De uitgavengroei bij verpleeg- en verzorgingshuizen is sterker dan bij de thuiszorg. Bij de raming van het SCP is geen rekening gehouden met verande rend beleid of voorkeuren van BREDA - Justitie gebruikt zwaar ge schut in de zaak tegen leden van motorclub Satudarah. De zes ver dachten worden vervolgd voor po ging tot moord op twee mannen bij Rijsbergen op 23 augustus vorig jaar. Gisteren bleek dat het dossier inmiddels een slordige vijfduizend pagina's telt. „De zaak tegen Satudarah wordt enorm opgeblazen", verzuchtte raadsman Geoffrey Woodrow. Hij staat een 51-jarige verdachte uit Til burg bij. Eric Thomas, onder ande re de advocaat van een 44-jarige verdachte uit Bergen op Zoom, he kelde de omvang van het dossier. Zijn cliënt wordt alleen verdacht van de bedreiging van twee por- tiers van een Bredaas café op 13 au gustus vorig jaar. De zaak had vol gens Thomas op een paar velletjes papier afgedaan kunnen worden. Opmerkelijk is dat de 44-jarige Bergenaar de politie beschuldigt van mishandeling. Tijdens zijn aan houding in oktober vorig jaar zou den leden van het arrestatieteam hem met een stok zo hard hebben geslagen dat hij twee gebroken rib ben opliep. Alle advocaten betoog den dat de verwondingen van de twee bij Rijsbergen mishandelde mannen niet ernstig waren. Ze vonden daarom allemaal dat de verdachten in vrijheid moesten worden gesteld. De rechter ging daar niet in mee. - - w *v" 5; Het metaalpensfoenfonds PME verwacht in april 2013 de pensioenen met zes pro cent te moeten korten. „We kunnen dit besluit niet meer uitstellen." door Maurice Wilbrink Een Totboodschap'. E)at zegt fondsvoorzitter Franswillem Briët van PME. Zo betitelt hij het nieuws voor bijna zevenhonderd duizend deelnemers in PME, en vooral voor de 160.000 gepensio neerden. Het pensioenfonds voor de Metalektro sluit het uiterst turbu lente beleggingsjaar 2011 af met een mooi rendement van 9,5 pro cent. Toch verwacht het in 2013 de pensioenen met liefst zes pro cent te moeten korten. Het fonds is onvoldoende hersteld van de klap die het kreeg in 2008, toen de aandelenbeurs crashte en de rente steeds maar daalde. Het fonds heeft geen keus, zegt Briët: er gaapt een gat van 1,7 mil jard euro tussen wat de toezicht houder eist en wat het fonds nu in kas heeft, namelijk 25,8 miljard. Het staat gelijk aan een zes pro cent te lage dekkingsgraad, die eind 2011 op 96 procent stond. Alle pensioenfondsen hebben hun verplichtingen de afgelopen jaren extreem hard zien oplopen, omdat ze met een almaar dalende rente moesten rekenen. Bij PME groei den de toekomstige verplichtingen alleen al in 2011 met twintig pro cent, het deed het goede beleg gingsrendement meer dan teniet. De positie van het fonds verslech terde extra, omdat deelnemers in het fonds steeds langer leven, en dus langer pensioen ontvangen. Briët: „In feite is de nu aangekon digde korting ongeveer gelijk aan wat deelnemers en gepensioneer den extra uit het fonds ontvangen omdat we langer leven." PME calculeert het langer leven van zijn deelnemers sinds enkele jaren in, wat het fonds op de lange termijn robuuster maakt. Maar op de korte termijn moet opgehoest worden wat eerder niet in de pre mie zat verwerkt. „In feite zeggen we tegen de men sen: u heeft betaald voor vijftien ja ren pensioen, maar we weten nu dat we achttien jaar moeten uitke ren", zegt Briët. „De koek wordt niet zoveel groter, maar hij moet worden verdeeld in meer stukjes." Te lang dacht het fonds de kosten van langer leven wel te kunnen dragen. „In 2007 be droeg de dekkingsgraad 135 pro- pensioen NU cent. Dan kun je een stijgende le vensverwachting nog wel opvan gen. Maar door de crisis van 2008 en de extreem lage rente hebben we echt een forse klap opgelopen. We kunnen deze ingreep niet meer uitstellen." Korten is een moeilijke bood schap, zegt Briët, want we zijn in Nederland niet gewend aan achter- sMit Je aan. EINDHOVEN - De Duitse justitie heeft een inval gedaan bij een Duit se dochter van het Vion-concem. Justitie is op zoek naar bewijzen voor het omkatten van vlees. Het bedrijf zou gemporteerd vlees verkocht hebben als ware het Duits vlees en daarvoor een hoge re prijs hebben gekregen. Een woordvoerder van moederbedrijf Vion in Eindhoven stelt in een reactie verrast te zijn door de in val. „Onze regelmatige eigen con troles in het bedrijf, dat ligt in het Duitse Hilden, hebben nooit enige onregelmatigheid opgeleverd die wijst in de richting waar de Duitse justitie nu onderzoek naar doet. Reden voor ons om alle medewer king te verlenen aan het onder zoek in Duitsland. Daarnaast zul len we zelf ook nog eens goed kij ken of we geen fouten hebben ge maakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6