binnenland 15 weekendcompany0 Even niet opletten en bam: bloed en korstjes. Of erger. 'Veiligheidsgevoel is niet altijd terecht' 4-sterren hotel Zand voort Qaxiaj&iie. a o jamiaiï aoiü ■m www.weekendcompany.nlQ Mysteryguests tegen discriminatie Slakken sneller door baggerwerk De Mol Omroepman van het Jaar 2011 'Kinderen lopen de meeste risico's op hersenletsel' Korting 53*} 1 overnachting 1 x ontbijtbuffet Best Westem Palace Hotel Gratis entree Holland Casino Direct aan het strand Geldig t/m 12 april 2012 119 beschikbaar! OP=OP 3ö <10 f/> r>0 70 f10 vrijdag 20 januari 2012 Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) "ExcJ. reserveringskosten 12.50 per boeking Let op! Alleen op 20 januari tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. door Ondine van der Vleuten Vraag in een willekeuri ge groep 8 of iemand wel eens gewond is ge raakt bij een fietsonge- luk, en een woud van handen schiet omhoog. Bij basisschool De Kreeke in West- dorpo is het al-niet anders. Bij Mat- thijs Hilbrink (11) ging het een half jaar' geleden mis, toen hij van een 'berg' (een flinke heuvel) af reed en even niet uitkeek. Voor hij het wist zat Matthijs met z'n fiets op een- asfaltweg. „En daar reden heel veel auto's." Tegen één ervan knalde Matthijs op. Zijn vriend, die achter hem aanreed, viel ook en liep daarbij een verstuikte en kel op. Allebei zaten ze onder de schaafwonden. Matthijs dacht eerst dat het verder wel meeviel. Totdat zijn arm niet meer deed wat hij moest doen. „Ik kon hem niet meer helemaal draaien. Toen hebben ze een rönt genfoto gemaakt en zagen ze ver derop een stuk bot zitten." Ook klasgenoot Jerre Vermeulen (12) heeft, zoals het in de wielerwe- reld zo mooi heet, wel eens het as falt gekust. „Mijn huis staat een beetje lager dan de weg. Ik reed van boven naar beneden, best wel scheef over de weg, naar beneden. En toen ging het mis." Jerre sloeg voorover, met de linkerkant van zijn gezicht op de weg. Overal bloed natuurlijk. „Mijn oma zei: wat is er gebeurd? Wat is er ge beurd? En toen moest ik prikkel- zalf op, om de bacteriën te doden. Hét heeft een paar weken geduurd voor de korsten weg waren." Matthijs lette even niet goed op - zegt hij zelf - en Jerre reed op een fiets 'die een beetje stuk was'. Dat is vragen om ongelukkken, en daar zijn ze zich sindsdien heel goed van bewust. Bij Lars de Mey (11), die drie jaar geleden gewond raakte aan zijn en kel bij een val, was de oorzaak heel feestelijk: Koninginnedag. „Ik had mijn fiets zo goed versierd, dat ik niet meer voor me uit kon kijken. Allemaal buizen aan mijn stuur die heen en weer wiebel den", blikt Lars terug. En zo kwam het dat hij niet op tijd stopte, toen de auto die vóór hem reed plotse ling afremde. Boem. Daar lag Lars. „Ik ben best al vaak gevallen. En één keer bijna aangereden, dat scheelde maar vijf centimeter." Waardoor het toen kwam? „Ik let te niet op en reed zonder te kijken door." Nikita Koorevaar en Alexandra Ge- ricke (11) zijn gezworen vriendin nen. Dat Alexandra getuige was van het fietsongeluk dat Nikita drie jaar geleden overkwam, is dus bijna onvermijdelijk. Alexandra: „Ik fietste samen met Nikita, mijn beste vriendin, toen Nikita de weg overstak. Opeens zag ik een brom mer aankomen..." Nikita neemt het over: „Ik keek achter me en zag een brommer aankomen. Ik dacht: die gaat me aanrijden, en ging heel hard fietsen. Toen reed hij me toch een beetje aan." Nikita viel, de bromfietser viel. „Toen kwam er een mevrouw die een harde klap gehoord had. Zij belde de politie en wij gingen met de mevrouw mee naar huis, om te praten over hoe het gebeurd was." Achteraf is dat wel duidelijk: het ongeluk had vermeden kunnen worden als Nikita haar hand had uitgestoken, zegt ze. Het fietstocht je eindigde bij de Huisartsenpost, met een verband om de knie. „Het was wel eng. Ik ben wel vaker ge vallen, maar dan had ik gewoon bloed, met korstjes." En hoe gaan de achtstegroepers om met fietsverlichting? Nou ja: ei genlijk komt het erop neer dat ze mét verlichting rijden als die in or de is. En ook als dat niet zo is. Want naar school moet je toch, en ze zien zich natuurlijk al aanko men, bij de conciërge. „Mijn licht was stuk." Eéuwenoud, die smoes. door Koos van Wees DEN HAAG - Het vaktijdschrift voor artsen Medisch Contact meldt in 2003 dat van maar 15 procent van de 12.000 geplaatste borstprothe- sen de ontvanger bekend is. Inmid dels zijn we bijna tien jaar verder en is er nog niet veel veranderd. Van de mogelijk kankerverwekken de siliconen PIP-implantaten zijn er 2737 verkocht, maar door de In spectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) worden er maar 1907 achter haald. De vrouwen moeten zeifin de ga ten houden of er iets mis is met hun implantaten. Wie even geen krant leest of tv kijkt, mist de mel ding dat er fabricagefouten zijn. En dat gebeurt nogal eens, weet letselschadeadvocaat Frans Joos- ten. Hij vertegenwoordigt vijf vrou wen bij wie de PIP-prothesen ver wijderd moeten worden. Joosten DEN HAAG ontdekte dat de EU al in 2001 een centrale nationale registratie van borstprothesen verplicht stelde. „Maar Nederland liet het over aan ziekenhuizen en klinieken. En die doen het vaak niet." [oosten vindt het symbolisch voor hoe de overheid met medische in grepen omgaat. „We denken dat de overheid wel over ons waakt, dat het wel veilig is, maar dat is niet zo. Zeker waar het gaat om in grepen waar mensen zelf voor kie zen, zoals borstprothesen, lijkt het wel of de overheid alles goed vindt. Ze gaat er van uit dat men sen ook zelf wei kunnen naden ken", constateert hij. „Wij vragen ons natuurlijk ook af waarom er nog geen centrale regis tratie is van borstprothesen", aldus een woordvoerster van de IGZ. „Maar voor de kwaliteitscontrole van medische hulpmiddelen is de Inspectie niet verantwoordelijk." NIJMEGEN Mysteryguests gaan peilen in hoe verre discriminatie in de uitzend- branche voorkomt. Nepopdrachtge- vers zullen 'foute verzoeken' indie nen bij uitzendbureaus, omdat eer der is gebleken dat hieraan nogal vaak gehoor wordt gegeven. Dat bleek gisteren na overleg met staatssecretaris Paul de Krom (So ciale Zaken). Zoetwaterslakken worden sneller als de sloten waar ze in leven, jaar lijks worden geschoond. De beest jes gaan zich met name sneller voortplanten, blijkt uit onderzoek van de Stichting Bargerveen. Bij het opschonen van sloten verdwij nen veel slakken, maar de exempla ren die overblijven, groeien sneller en leggen meer eieren, zo blijkt. AMSTERDAM John de Mol is uitgeroepen tot Om roepman van het Jaar 2011. De re dactie van het mediavakblad Broad cast Magazine reikte de prijs giste ren uit De Mol (56) kreeg de titel al in 1999 (wegens het succes van Big Brother) en in 2005, dankzij het volgens de redactie 'gedurfde, stimulerende initiatief van Talpa TV. Met name The Voice of Holland werd nu geroemd door de jury. John de Mol foto ANP Henk Rhebergen, voorzitter Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5