'Altijd maar verhuizen of verbouwen' wonen 115 Judith Westgeest 17 keer verhuisd vrijdag 20 januari 2012 Nederlanders verhuizen gemiddeld zeven keer in hun leven. Waarheen en waarom? En wat voor invloed hebben die verhuizingen? Elke maand vertelt een lezer zijn of haar verhaal aan llze Rike. Vandaag de Wooncarrière van Judith-Westgeest, die in 30 jaar tijd - tussen 1972 en 2001 - 17 keer verhuisde. Reageren? wonen@wi BOSKOOP ning wonen; toentertijd matige buurt, nu helemaal opgeknapt en erg geliefd. Ingetrokken bij vriend; flat. Vriend kreeg werk in Rheden; huurwoning waar ze in eerste in stantie niet voor in aanmerking kwamen. Niemand wilde het heb ben, zelf opgeknapt. 13-14: Studie voortgezet in Den Haag (na afronden propadeu- se). In het weekend in Velp; studentenkamer, 20 vierkante meter, net 'genoeg ruimte voor eerste tekentafel. 6 Studie in Den Haag afron den. In het weekend in Velp; torenkamertje 2 bij 3 meter. Eerste koophuis in Arnhem, op mooie locatie; twee-onder- een-kapwoning, grote tuin, in rus tige straat. Helemaal opgeknapt van binnen. Nu weer verbou wingsplannen: uitbreiding van woonkamer en keuken. Achteraf vindt Judith Westgeest van alle ze ventien verhuizingen in haar leven deze ne gende het meest op zienbarend. „Ik was 15 jaar. Na twee jaar in Leeuwarden was ik nog niet gewend aan de reguliere middelbare school waar ik op zat. Ik wilde per se terug naar de vrije school in Zutphen. Daarom regel de ik dat ik bij een klasgenoot kon intrekken. Haar gezin woonde sa men met een ander gezin in een groot huis, dus ik kon daaF wel te recht. Ik vond dat toen vanzelfspre kend, maar als ik er nu over na denk, was het een grote stap op die leeftijd. Mijn moeder vond het ook vreselijk." Haar ouders waren in 1972 al ver huisd van Boskoop naar Gouda, zodat Judith Westgeest en haar zusje daar naar de vrije school kon den gaan. Ook toen ze in 1980 gin gen scheiden en haar moeder een nieuwe vriend kreeg, zocht het ge zin een woonplaats waar een vrije school was: Zutphen. „Dat deden ze heel bewust. Ze huurden eerst ee|i huis om op hun gemak\e ont dekken waar in de stad ze wilden wopen. Uiteindelijk kwamen yye terecht in een jarendertighuis. weet nog dat ik vanuit mijn kamer via ëen gat naar zolder kon, waar ik eeh ruimte van ongeveer 2 bij 2 meter had met allemaal kussens en mijn posters aan de muur. Ik kon er\padio luisteren en met vriendinnen rondhangen. Dat had mijn móeder bedacht; ze was heel creatief rhet inrichten en huizen opknappèp. Als we niet verhuis den, verböuwden we wel." Moeder was zó creatief, dat ze een eigen winkel in houten speelgoed begon. „Ze had onderzocht dat daar in Leeuwarden behoefte aan was. Nadat ze een jaar heen en weer had gereisd, bleek dat het in derdaad aansloegVDus verhuisden we naar Leeuwarden. Weer eerst in een huurhuis, daarna in het huis waar mijn moe&pr en haar man nog steeds woneh: een oud café dat is omgebouwd 'tpt woon huis. Tegenover het watefy heerlijk om te schaatsen en te roeiefc Terwijl Judith Westgeest doorde weeks in Zutphen naar school ging, bracht ze de weekenden bij haar vader in Moordrecht óf haar moeder in Leeuwarden door. „Tij- dens mijn eindexamen vond ik mijn eerste eigen plekje, bij een hospita in het hart van Zutphen." Ze wilde dan ook graag op kamers in Utrecht, toen ze daar later ging studeren. „Er was echter geen ka mer te vinden, dus werd het Am sterdam. Een docent van de vrije school woonde daar in het week end; ik mocht zijn benedenwo ning door de week gebruiken." Niet veel later trok ze in bij haar vriend in Rotterdam. Toen hij een ;baan in Rheden kreeg, verhuisden :e samen naar Velp. Voor haar stu- lie woonde Westgeest nog twee kéer een periode in Den Haag. „Ik stiideerde architectuur en interi eurontwerp. Mijn vrienden wer- dei\ gek van het verhuizen van die ellehdig grote tekentafel", lacht ze. De laatste tien jaar is die tekentafel nieti^ieer van zijn plek geweest. „We Rebben in 2001 ons huidige huis iA Arnhem betrokken." En wakr school en opleiding voor heen rédenen waren om te verhui zen, is qe school van haar eigen kinderefa nu één van de redenen om juist\te blijven. „Ze hebben het zó naar l\un zin. En wij ook. De plek is ui\iek, met vrij uitzicht en dichtbij Het centrum. We gaan nog verbauwen om extra ruimte te creëren' Mijn kinderen verhui zen vast rrlinder vaak dan ik." AMSTERDAM Geboren in 1972 in Boskoop. Verhuisd in 1974 om dichter bij vrije school te wonen; kan weinig van huis herinneren, al leen het spelen in de tuin. Groter huis; drive-in-woning, al les bruin met kurk op de vloer. 3: Ouders gingen scheiden, nieu we vriend van moeder kreeg baan in Zutphen; verdieping met zolder in herenhuis gehuurd om de stad te leren kennen. Al huis gekocht, konden er nog even niet in tot oude be woonster was vertrokken; flat. Koophuis in Zutphen; jarender tighuis, veel verbouwd, in slaap kamer gat naar zolder om in klei ne ruimte te spelen. Koophuis in Leeuwarden. Haar moeder met haar echtgenoot wonen er nu nog; tot woonhuis herbouwd café aan het water. •B: Kon niet aarden op school in Leeuwarden, zelf woonruimte geregeld bij een klasgenoot in Zutphen. In weekenden naar moeder in Leeuwarden of va der in Moordrecht; kamer op zolder bij twee gezinnen die sa men huishouden regelden. 5 Hospita, eerste eigen plekje, rust om havo-examen te doen; binnen de stadsmuren van Zutphen, met muren van meer dan 1 meter dik. Studeren in Utrecht. Daar wa ren geen kamers. Oud-leraar woonde in het weekendj Amsterdam; mpcbrdoor de week in zelfdé oenedenwo- beeld Ruud Wiliems foto's Judith Westgeest LEEUWARDEN 1993

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55