Het geheim van io wonen Toppunt van saaiheid Heerlijk hangen vrijdag 20 januari 2012 Meubels in een exotische stijl. Jaren geleden ging je daarvoor naar luxe woonwinkels, waar complete afdelingen met teak houten kasten, tafels, stoelen en bijpassende accessoires werden ingericht. Anno 2012 kan dat na tuurlijk nog steeds, maar inmid dels is 'koloniaal winkelen' ook in het beter betaalbare segment mogelijk. Kwantum en vooral Xenos zijn er bekend(er) door ge worden. Sinds kort is er een nieu we speler die zich nadrukkelijk op die markt meldt: Leen Bak ker. Onder de noemers 'Myste rieus Marokko', 'Veelzijdig Viet nam' en 'Inspirerend Indonesië' laat het bedrijf een uitgebreide, aantrekkelijk geprijsde collectie exotische meubels en accessoires zien. Onder meer deze hangstoel Medan, gemaakt van rotan en touw. Wel zelf monteren, maar dat mag ook voor 69,99 euro. www.ieenbakker.ni sen Red Robin. Twintig Enkianthus campanulatus. jaar geleden hadden we foto RvdK nog nooit van photinia's gehoord, nu staan ze in iedere voortuin. Waarom? Om het glanzend rode jonge blad? Om de nietszeggende witte bloe men? Als ik een photinia zie, moet ik altijd denken aan de woorden van Herman Finkers: 'In Almelo is altijd wat te doen; een stoplicht springt op rood, een ander op groen'. Dan weet ik wel wat beters. Pieris Forest Flame wordt onge veer even groot als een glansmispel, maar het ontluikende blad is vlammend rood in plaats van leverkleurig, zoals bij de photinia. Ook de witte bloemtrossen zijn een stuk aan trekkelijker. Deze struik speelt in een andere divisie dan de sullige glansmispel. De witte of roze, urnvormige bloemen verschijnen in grote, overhangende pluimen in mei. De pieris behoort tot de heidefamilie. Dat heeft één belang rijke consequentie: planten uit de heidefamilie kunnen niet tegen kalk. Wie op kalkrijke zeeklei of in de duinen tuiniert, kan dit stukje dus overslaan. Hoewel... je kunt de pieris altijd in een flinke kuip op je terras zetten. Er zijn nogal wat soorten pieris. Allemaal blijven ze 's winters groen. Pieris japonica is de meest winterharde, 'Forest Flame' de opvallendste. Er zijn meer heesters in de heidefamilie die het ver- dienen vaker te worden aangeplant. Zoals kalmia. Kalmia latifolia heeft minstens twee Nederlandse namen, waarvan berglaurier en lepelstruik de be kendste zijn. De herkomst van de namen is simpel te achterhalen. De struik is inheems in het oosten van de VS en de Nederlandse namen zijn letterlijke vertalingen van mountain-laurel en spoonwood. De kalmia is een heester die het goed doet op zure bosgrond, dezelfde soort waarop de pieris gedijt. Het blad lijkt op dat van laurier. Vandaar berglau rier. De naam lepelstruik refereert aan het verhaal dat het hout van de struik door indianen werd gebruikt om er lepels uit te snijden. Of dat klopt, is twijfelachtig: het hout van de struik is giftig. Kalmia blijft 's winters groen en bloeit vroeg in het voorjaar met grote tuilen roze bloemen. Een derde minnaar van zure grond is de enkianthus of pronkklokje, een struik die in 30 jaar tijd tot een hoogte van 3 meter kan uitgroeien. Enkianthus campanulatus ver liest in de herfst zijn blad. Op spectaculaire wijze: eerst wordt het geel, dan oranje, om te eindigen in vlammend rood. De bloemen verschijnen in mei in flinke trossen en zijn groenachtig wit met roze adertjes. Zo zie je maar: mocht de glansmispel beginnen te kwijnen, dan zijn er alternatieven. Behalve als je op Zierikzeese of Harlinger klei zit. Dan moet je met 'Red Robin' Ieren leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50