handig voor klein herstel wonen9 Zeeuwse Monumentenwacht Inspectie van een Zeeuwse molen. vrijdag 20 januari 2012 negen monumentenwachters actiefin het veld. Zij gaan als duo's dagelijks op pad om één van de bijna 1100 Zeeuwse objecten te inspecteren. Objecten, dat zijn uiteraard mo numentale woningen, kerken en molens. Maar er is meer. Ook kademuren, sluizen, bruggetjes en lantaarnpalen kunnen als mo nument zijn aangemeld. Landelijk staan er 57.000 monumenten geregistreerd. Volgens Tony Veenstra, adviseur monumenten bij de SCEZ, zijn er daarvan 3700 in Zeeland te vinden. En nog specifieker: 1170 in Middel burg. De lijst van monumenten wordt eens in de zoveel jaar bijgewerkt. Met het voortschrij den van de tijd komen er gebouwen in aan merking die nog als jonge architectuur wor den aangemerkt maar inmiddels wel op leef tijd raken. Zo werd er in 2007 een top hon derd van rijksmonumenten samengesteld, waarop voor Zeeland onder andere het sta tion van Vlissingen voorkomt. Wim Jakobsen is één van de Zeeuwse mo numentenwachters die er dagelijks met een collega in zijn bus op uittrekt. Een kerk neemt volgens hem vaak meerdere dagen in beslag, maar van de kleinere gebouwen kun nen ze er wel twee tot drie per dag doen. Van elke inspectie wordt een rapport opge steld, waarbij een prioriteitenlijstje extra aandacht vraagt. „We geven alleen advies", zegt Jakobsen. „We opereren onafhankelijk, er is nooit sprake van dwang: de klant moet niets. We houden er rekening mee als een monumenteigenaar alleen een rapport over de buitenkant van zijn pand wil hebben. Dan zetten we geen stap over de drempel." Bij boerderijen - zo is de ervaring - wordt er vaak nogal afstandelijk gereageerd op de mo numentenwacht. Veenstra en Jakobsen zeg gen het netjes. „We krijgen dan te horen dat we pas welkom zijn als we ook geld mee brengen voor restauratie en herstel. En dat we verder niet welkom zijn op het erf Op zo'n manier kunnen we natuurlijk niet veel betekenen." De Zeeuwse Monumentenwacht is on derdeel van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Er zijn ne gen monumentenwachters in dienst. Ze trek ken er dagelijks met zijn tweeën op uit in de speciaal daarvoor ingerichte monumenten- wachtbussen. In Zeeland heeft de monumentenwacht 687 abonnees, die gezamenlijk 1099 objecten in bezit hebben. De abonnees zijn particuliere monumenteigenaren, maar kunnen ook ge meenten en instellingen zijn. Een abonnement kost 54,50 euro per jaar, als er jaarlijks wordt geïnspecteerd. Een abonnement met een tweejaarlijkse inspec tie kost 38,- euro per jaar. Daarbovenop ko men de kosten van de inspecteurs a 30,- eu ro per uur en voorijkosten a 11,50 euro. Behalve de inspectie voeren de monumen tenwachters ook kleine reparaties uit: een lei vervangen, een lekke goot maken, een stukje lood herstellen. Het streven is om een gebouw na inspectie wind- en waterdicht achter te laten. Wie alleen inspectie van het exterieur wil, kan dat aangeven. Inspectie van de Oostkerk in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49