Monumentenwachters zijn ook 81 wonen Makelaarskantoor Zwaan www.zwaanmakelaars.nl Taxaties Zilvermeeuw 5 Vrijstaande recreatiewoning op Kustlicht vrijdag 20 januari 2012 Wie een monumentale woning bezit, is, behalve de koning te rijk, doorgaans ook royaal behept met allerlei zorgen en vragen over het onderhoud en het beheer daarvan. De Monumentenwacht heeft een antwoord op heel veel van die vragen en kan ook de- zorgen een heel stuk verlichten. tekst Ronald Hooijenga en Jan van Damme foto's Lex de Meester Zeker tien meter boven de grond loopt de monumentenwachter over het dak van een villa. Een tussentijdse controle van de stand van het dak, met als servi ce ook nog eventjes het bladvrij maken van de vele goten rondom het negentiende- eeuwse monumentale pand. Het was begin jaren zeventig van de vorige eeuw een gouden idee van de Friese aanne mer Yde Schakel om regelmatig inspecties uit te voeren bij monumentale gebouwen. Doel was om eventueel geconstateerde ge breken tijdig te kunnen verhelpen, voordat er uitgebreide restauraties aan te pas moes ten komen. Zijn plan werd, op initiatief van Walter Kramer, destijds rayonarchitect bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, verder uitgewerkt. Op 23 februari 1973 werd in Friesland de eerste Monumentenwacht opgericht. Het concept van de Monumen tenwacht om door tijdige inspectie verval te voorkomen werd vervolgens op grote schaal uitgedragen. Vooral in de twee decennia na hun oprich ting zijn de provinciale monumentenwach- ten sterk gegroeid door de snelle aanwas van abonnees. Belangrijke verklaringen voor het succes zijn de kostenbesparing door tijdig onderhoud, de klantgerichtheid van de monumentenwachters, en de steeds professionelere aanpak van de inspecties en de advisering. Momenteel gaan in Neder land dagelijks een kleine honderdvijftig mo numentenwachters op pad. Gezamenlijk in Inspectie van de gevel van een kerkgebouw vraagt speciale apparatuur en klimmerscapaciteiten. specteren de elf provinciale monumenten- wachten en de Archeologische Monumen tenwacht meer dan 22.000 objecten per jaar. Iedereen met een gemeentelijk, provinciaal of rijksmonument, een woning in een be schermd dorps- of stadsgezicht, of een an derszins als 'monumentaal' te bestempelen huis, kan lid worden van de Monumenten wacht. Bij een eerste inspectie keuren de monumentenwachters het pand van onder tot boven, van binnen en van buiten en stel len ze een dik inspectierapport op voor de eigenaar. Daarin wordt minutieus beschre ven en met foto's getoond hoe het gebouw ervoor staat, wat er op korte termijn aan onderhoud of herstel moet gebeuren en wat er eventueel in een later stadium op de agenda zou horen te staan. Ook kan er voor begeleiding bij de werkzaamheden of het aanvragen van subsidies worden gezorgd. Roestend ijzer, ontbrekende dakpannen, slecht voegwerk, rottend hout, verstikking en verzwamming: de monumentenwach ters komen het allemaal tegen bij hun al lesomvattende inspecties, die voor een beet je fors pand al gauw een hele dag in beslag kunnen nemen. Ze kruipen door kelders en souterrains, hangen aan touwen van het dak langs de buitenmuur, bekloppen zol ders en vloeren, keuren oud glas, bekijken waterleidingen, beoordelen het soldeerwerk van zinken goten en herstellen en passant ook nog even wat kleine gebreken als ze die bij hun inspectie tegenkomen. Er bestaat geen opleiding voor het vak van monumentenwachter. De meesten zijn af komstig uit de bouw of aanverwante beroe pen en studies en worden met eigen cursus sen en vervolgopleidingen continu bijge schoold. Terwijl ook de weerbarstige prak tijk van het onderzoek en onderhoud van oude panden natuurlijk elke dag weer nieu we lessen leert. In Zeeland zijn er onder de vlag van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) icuwiqri 0.111 aan- en verkoop van woningen Uniek penthouse met ruime parkeergarage ^Vraagprijs: 695.000,00 k.ky Woonboerderij met o.a. 2 garages, schuur en weiland ^Vraagprijs: 765.000,00 k.k^ Fraai gelegen woonboerderij ^Vraagprijs: 629,000,00 k.ky ^Vraagprijs: €445.000,00 k/V MIDDELBURG Veerseweg 64 VEERE Makelaarskantoor Zwaan, Dorpsplein 25, 4371 AB Koudekerke, Telefoon: (0031) (0)118 553288

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48