sport 133 Highschool voor sporttalenten Scheldemond College in Vlissingen biedt studenten kansen om extra trainingsuren te maken Niet-sporters Team Nutswerk in Omloop Nieuwsblad Ciri houdt Carlsen in bedwang Haldan vertrekt bij de tafeltennisbond Ruim 6000 controles bij Olympische Spelen Coleman nieuwe bondscoach Wales vrijdag 20 januari 2012 r*v a 'v. msm mmm De Zeeuwse sport krijgt een be langrijke impuls. De Vlissingse scholengemeenschap Schelde mond introduceert in samenwer king met enkele clubs het High- schoolconcept. Dat houdt in dat talentvolle sporters onder schooltijd extra tijd krijgen om met hun sport aan de slag te gaan. door Jan Dagevos VLISSINGEN - Het Scheldemond College heeft een naam hoog te houden als het om sportonderwijs gaat. De Vlissingse scholengemeen schap (1250 leerlingen) werkt al ja ren met sportklassen en daarnaast hebben ook topsporters als voet ballers en turnsters er hun weg ge vonden. Scheldemond heeft de LOOT-status (Landelijk Overleg Onderwijs en Topsport), hetgeen toptalenten in staat stelt studie en topsport te combineren. „Maar er zit in onze piramide nog een grijs gebied", legt plaatsvervan gend rector Eugène Fagg uit. „Daarbij gaat het om studenten die nog geen toptalenten zijn, maar wel heel graag bezig willen zijn met hun sport. Die middenca tegorie gaan we extra trainings uren aanbieden." Fagg werd onlangs een kijkje in de keuken gegund bij het Thorbecke- lyceum in Rotterdam en het Scala College in Alphen aan den Rijn en introduceerde het concept vervol gens binnen zijn 'eigen' school. Het komt er op neer dat leerlingen in de eerste en tweede klas vier Het concept voor de Highschool is zeker niet alleen bedoeld voor sporttalenten. Ook niet-sporters krijgen extra kansen binnen dit nieuwe initiatief. Ook tal van creatieve geesten op het gebied van schilderen, toneel, dans, muziek, foto/film krijgen mo gelijkheden om met hun talent aan de slag te gaan. Verder is er ook plek voor mensen die interesse in media educatie (social media), ko ken en techniek hebben. Zij krijgen net als de sporters vier uur per week de gelegenheid om onder leiding van professionals aan de slag te gaan. 9 Het Scheldemond College houdt 7 maart een informatie-avond Over de Highschool. uur per week onder schooltijd de gelegenheid krijgen om intensief met hun sport bezig te zijn. Vooralsnog gaat het om vijf spor ten: basketbal, handbal, hockey, at letiek en tennis. Hierbij wordt nauw samengewerkt met sport clubs zoals EMM (handbal), BC Vlissingen (basketbal), hockeyclub Walcheren, Dynamica (atletiek) en de Walcherse Overkoepelende Tennis Training (tennis). De clubs fungeren als aanjagers. „Zij moe ten de kar trekken", stelt Fagg. „We hebben ook gesprekken met de korfbalclubs gevoerd. Korfbal is een grote sport in Zeeland, maar er was geen enkele club te vinden die de verantwoording op zich wil de nemen: Dat is jammer, maar misschien sluit men nog wel aan als het eenmaal loopt." Misschien had het ook te maken met angst. Bang om talenten aan andere clubs te verliezen. „Maar het gaat ons niet om één club", stelt Fagg. „We willen het zo breed mogelijk trekken. Het liefst had ik de Zeeuwse selecties van al die sporten binnen de poorten ge had. Het is neutraal. Het is niet be doeld om voor een club als bijvoor beeld EMM talenten te winnen. De sporters worden ook niet weg gehaald bij hun club. Integendeel. Ze maken bij ons op school extra trainingsuren en krijgen dan bij hun dub ook nog training." BC Vlissingen is wat dat betreft een mooi voorbeeld. De basketbal club fungeert dit schooljaar bin nen Scheldemond als een proef project. Een groep basketbaltalen ten traint vier uur onder school tijd en nog eens twee uur aanslui tend aan schooltijd onder leiding van twee trainers, Joop Elderkamp en Stefan Schrier. De leerlingen ne men geen deel aan de reguliere les sen lichamelijke opvoeding, maar werken tijdens de specifieke bas ketbaltraining aan de verbetering van hun techniek en balvaardig heid. Daarnaast trainen ze ook nog tweemaal bij hun eigen vere- ning, bijvoorbeeld in Oost-Sou burg of Goes. „De progressie die ze hebben gemaakt, is enorm", meent Fagg. „De afspraak is dat de clubs zelf de trainers leveren. De voorwaarde die we als scholenge meenschap hebben gesteld is dat het kwaliteit moet zijn. We willen dat er goede trainers met de spor ters aan de slag gaan. En we willen continuïteit en duurzaamheid. Het gaat niet om een project voor één jaar." Fagg zou graag zien dat het initia tief niet beperkt blijft tot de klas sen één en twee. „We willen kij ken of we kunnen doorgroeien naar de bovenbouw, maar daar zit wel een financieel plaatje aan vast. Dan moeten er per se bepaalde les sen worden gevolgd, waarvoor je extra docenten moet inhuren. Dat kost geld." Vandaar dat er een stichting Top- sportonderwijs Zeeland (Topoz) is opgericht, waarin vertegenwoordi gers van de clubs en school zitten. Voorzitter is Jaap Gelok, burge meester van de gemeente Borsele. „We willen de politiek en het be drijfsleven enthousiast maken voor de Highschool. Hopelijk wil len mensen er geld in stoppen. Het kan een boost zijn voor de sport. Het gaat ons er niet om om extra leerlingen naar Schelde mond te trekken. We willen spor ters alleen de mogelijkheid bieden om met hun talent aan de slag te gaan. Nederland zou graag in 2028 de Spelen naar Nederland halen. Laatst zat ik bij een bijeenkomst waarin werd gediscussieerd over de rol van Zeeland daarbij. Toen werd er gezegd dat we hier de offi cials zouden kunnen onderbren gen, maar ik hoop toch dat het als het zover komt we iets meer dan dat hebben. Het zou mooi zijn als er dan een Zeeuwse sporter, die zijn opleiding hier heeft gehad, op de Spelen staat." MIDDELBURG De Zeeuwse vrouwen-wielerforma- tie Team Nutswerk mag starten in de Omloop Het Nieuwsblad, de opening van het wielerseizoen voor vrouwen op Europese bodem. De ploeg mag op 25 februari acht rensters opstellen. Er komen twaalf rensters van de ploeg voor de wedstrijd in aanmerking. Na de Omloop volgen wedstrijden voor de Lotto Cycling Cup. Koersen als Gent-Wevelgem en de Ronde van Drenthe, staan ook op de planning. WIJK AAN ZEE Anish Giri heeft gisteren in de vijf de ronde van het Tata Steel Chess 2012 de Noor Magnus Carlsen, de nummer één van de wereld, in be dwang gehouden. De Nederlands schaakkampioen verdedigde zich met zwart voortreffelijk en kwam nergens serieus in gevaar. De partij eindigde na 64 zetten met alleen beide koningen nog op het bord. Door de remise behield Giri zijn score van 50 procent. Ook Loek van Wely staat op dat totaal. ZOETERMEER Paul Haldan heeft besloten af te tre den als bestuurslid topsport van de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB). De oud-international heeft het te druk met zijn dagelijk se werkzaamheden. Hij vervulde de functie bij de NTTB sinds de zo mer van 2010. Haldan blijft nog tot en met de Olympische Spelen van Londen actief als adviseur van de nationale topspelers. In die periode gaat de NTTB op zoek naar een ge schikte opvolger. LONDEN Een recordaantal van 6250 doping controles staat gepland tijdens de Olympische Spelen van Londen in 2012. Het zijn zo'n 600 controles meer dan vier jaar geleden in Pe king, toen ongeveer 5600 tests wer den afgenomen. In Harlow is een speciaal laborato rium geopend, waar 150 weten schappers de monsters zullen ana lyseren. Minister Hugh Robertson van Sport kwam donderdag een kijkje nemen in het lab. LONDEN Chris Coleman wordt de nieuwe bondscoach van het voetbalelftal van Wales. Coleman speelde in het verleden 32 interlands voor het land. De nationale bond maakte de be noeming van de oud-verdediger gisteren wereldkundig. Hij volgt Gary Speed op, die in november vo rig jaar zelfmoord pleegde. Coleman vervulde eerder trainers functies bij Fulham, Sociedad, Coventry en Larissa. lisSS®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33