21 zeeland Zware straf meldkamer ambulance Niet gewond door misdrijf Erwten poffen vrijdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC vrijdag 20 januari 2012 door Ondine van der Vleuten Buiten was het koud, bin nen zaten vriendin T. en ik gezellig in het vuur te poken. Ze is twintig jaar ouder, maar dat geeft niks: zij voelt zich jong en ik voel me oud. „Knus he", zei ze genietend. Het deed haar aan vroeger denken, toen ze met haar zes broertjes en zusjes om de buiskachel zaten. Zo eentje waar moeders een rekje omheen zette om de natte was te drogen. En waar de kinderen erw ten op poften. Erwten poffen? Daar keek ik, in al mijn ouwelijkheid, toch van op. Ik holde naar de keuken om wat erwten te pakken en gooide ze verwachtingsvol op de houtka chel. „Dat wordt niks", zei ze met kennersblik. „Die wordt niet heet genoeg." Terwijl de erwten op de kachel stoofden, begon ik in kookboeken te bladeren. Mijn favoriet is zo oud dat er niet eens een datum in staat, en helaas ontbreekt het 'Aan hangsel' waarin de lezer 'eene me nigte voorschriften vindt, die schier da gelijks in de huishouding van toepas sing zijn, en wier deugdelijkheid door COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-viaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevdordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Familieberichten: 088- 0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (NA2S) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In h t colofon treft u nadere Informatie aan. 'Ik betreur dit verscherpte toezicht ten zeerste, maar ik begrijp het besluit' Koos Schouwenaar, voorzitter Veiligheidsregio de ervaring is gebleken'. Ik vond er wel een recept voor 'vlekballen' in, maar niets over gepofte erwten. Inmiddels was het gesprek van de erwten op de bruinebonenschotel gekomen, die mijn vriendin spe ciaal voor mijn man gemaakt had. „Die eet je met rijst. Of aardappe len", betoogde mijn vriendin voor de derde keer. „Kijk maar in je kookboeken." Soms vindt ze me stiekem een beetje dom. Ik keek. Eerst in De Smakelijke Volkskeuken (1939), toen in Recep ten Huishoudschool Laan van Meerdervoort 's-Gravenhage (1942), daarna in Praktische Recep ten (1949). „Niks hoor", zei ik. Ze kapte me af. „Kijk dan toch ook in moderne kookboeken! Jij met je ouwe sannie!" Ze stond op en kus te me gedag. Ik bleef achter, tussen mijn ouwe sannie, en bladerde in een Suri naams kookboek. Daar stond het: B B en rijst. Bruine bonen en rijst. Geen chili en rijst, maar toch. Op de kachel begonnen de erw ten een kwalijke geur te versprei den. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Op diverse punten schoot de Meldkamer Ambulancezorg van de Veiligheidsregio Zeeland ern stig tekort, constateerde de In spectie voor de Gezondheids zorg in december 2011. Verant woorde ambulancezorg was niet meer gegarandeerd. door Edith Ramakers en Ondine van der Vleuten Voldoet de Meldkamer Zeeland (112) nu wel of niet aan de voor waarden voor verant woorde zorg? Dat wil de de Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) weten, nadat nabe staanden bij de IGZ een klacht in dienden -over de meldkamer Am bulancezorg van de Veiligheidsre gio Zeeland. Drie rapporten en een inspectiebe zoek later is dat duidelijk. Een reeks tekortkomingen stond het functioneren in de weg. Centralisten die bij 112 de tele foon opnamen, waren niet altijd voldoende opgeleid om te kunnen beslissen over noodsituaties. 0 Als er iets fout ging, werd dit niet altijd her- en erkend. Verbete ringen werden daarom evenmin doorgevoerd. Binnen de Veiligheidsregio en de meldkamer waren op cruciale posten veel wisselingen van perso neel, onder meer door vacatures. Er was te weinig zicht op de kwaliteit van de 112-gesprekken, mede door beperkte inbreng en ge brek aan toezicht van de medisch manager. De leiding van de meldkamer had geen volledig zicht op diplo mering en registratie van de werk zame centralisten. Ook op andere gebieden werkte het systeem voor kwaliteitsbewa king van de zorg onvoldoende. De gehanteerde werkwijze was er onder meer de oorzaak van dat rijtijdoverschrijdingen niet kon den worden bijgestuurd. Het bestuur heeft onvoldoende controle, door tekortkomingen in het interne toezicht. Op 22 december kreeg de inspectie de toezegging-dat alleen gekwalifi ceerde centralisten zouden wor den ingezet. Dat bleek echter ook daarna niet het geval, constateert de IGZ. Ter verdediging voerde de waarnemend directeur van de Vei ligheidsregio, R. de Meij, aan dat de meldkamer Zeeland te klein is ten opzichte van andere meldka mers om de gevraagde verbeterin gen door te voeren. Dit verweer maakte geen indruk. De Inspectie besloot tot ver scherpt toezicht voor een periode van vier maanden. De burgemeesters Koos Schouwe naar (voorzitter Veiligheidsregio) en René Verhulst (portefeuillehou der Meldkamer) lieten gisteren we ten dat per onmiddellijk een aan tal maatregelen zijn genomen: 112-meldingen worden uitslui tend door gekwalificeerde centra listen aangenomen. Bij de triage ofwel beoordeling van 112-gesprekken wordt een vast protocol (belscript) gevolgd. Maximaal 2 minuten na een melding moet een beller adequaat geholpen zijn. De kwaliteit van de meldkamer zal regelmatig getoetst en geëvalu eerd worden. Scherper toezicht De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) waakt over circa 40.000 instellingen/bedrijven. De inspectie inspecteert steek proefsgewijs en na meldingen. De inspectie kan instellingen advi seren, stimuleren, onder ver scherpt toezicht stellen. Bij acuut gevaar voor de volksgezondheid kan een bevel worden opgelegd. Verder kan de inspectie een boete geven of de minister verzoeken een aanwijzing te geven. De Zeeuwse ambulancecentrale kan vier maanden rekenen op con troles, al dan niet aangekondigd. SINT MAARTENSDIJK - Het 9-jarige meisje dat woensdagavond in haar woning aan de Zuidsingel in Sint Maartsensdijk moest worden gere animeerd, werd niet verwond door een misdrijf Dat is uit poli- tie-onderzoek gebleken. Het meisje maakt het naar omstan digheden redelijk goed. Ze ver blijft nog in het ziekenhuis in Rot terdam. De politie heeft donder dag diverse getuigen gehoord, zo wel van de familie als daarbuiten. Doel is om een beeld te krijgen van de omstandigheden waarin het meisje in het bijzonder, en haar familie in het algemeen, leeft. Met datzelfde doel is een buurton derzoek gehouden. Het gaat om een Somalisch gezin waar in elk geval negen personen wonen, onder wie waarschijnlijk twee volwassen vrouwen en twee volwassen mannen. Er zijn ook 5 a 7 kinderen, maar exacte aantallen zijn niet bekend. De familie leeft teruggetrokken, contact met de bu ren is er nauwelijks, bevestigen di verse bewoners in de straat. Het kindje moest woensdag gere animeerd worden nadat ze zwaar gewond was geraakt. De toedracht blijft onbekend. Het meisje had volgens een buurtbewoonster een springtouw om haar nek gekregen. Dat wordt niet door de politie be vestigd. „Er is geen misdrijf gecon stateerd. Wat er dan wel is ge beurd, vinden wij privé", aldus po litiewoordvoerder Alwin Don. Buurman Adriaan Oostdijk, die naast de Somalische familie woont, zat woensdagavond met zijn familie te eten toen de politie, ambulances en traumahelikopter arriveerden. „Er was eerst ruzie en toen een boel kabaal. Maar we heb ben hier eigenlijk altijd wel over last van ze gehad, van het begin dat ze hier waren." Volgens hem komen de kinderen nauwelijks buiten. „Midden in de zomer zitten ze boven. Ik heb die man wel eens uitgenodigd voor een gesprek, omdat het zo niet lan ger kon. Het is ook even beter ge gaan, maar de laatste tijd was het wel weer raak. We hebben de poli tie en gemeente wel eens gewaar schuwd. Die hebben Vluchtelin genwerk ingeschakeld, maar we hebben niet het idee dat die er hard achteraan zitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2