Aanpak hondenpoep vaak ondermaats binnenland 15 komt met alternatief natuurwet 'Te weinig aandacht voor daders mensenhandel' Oppositie Polen de cel in voor uitbuiting Oekraïners Kritiek in Indonesië op aanschaftanks Reisadvies Ethiopië gewijzigd na aanval Correcties op monument Harmeien Striptekenaar Marten Toonder jaar lang geëerd www.weekendcompany.nl donderdag 19 januari 2012 AMSTERDAM - De politie moet zich bij mensen- handelonderzoek meer richten op de dader in plaats van op het slachtoffer. Dat zegt Henk Wer- son (foto), de mensenhandelexpert van het Korps Landelijke Politiediensten. „Door het hoge zieligheidsgehalte wordt alleen naar de slachtof fers gekeken. Daardoor ontsnapt de dader aan de aandacht, hoewel daar de kern van het probleem zit." Werson geldt al zestien jaar als dé expert in de bestrijding van mensenhandel en heeft het boek De fatale fuik geschreven. Het boek, dat van af vandaag in de winkel ligt, is gevuld met getui genissen van slachtoffers, maar ook met een ge detailleerde beschrijving van de psychologische trucs die sluwe mensenhandelaren toepassen om vrouwen zodanig te manipuleren dat ze in hun belevingswereld compleet afhankelijk worden van de criminelen. foto Evert Elzinga/GPD DEN HAAG - Hoewel hondenpoep op straat en in groenvoorzienin gen nog altijd een van de grootste ergernissen onder Nederlanders is, controleert één op de vijf gemeen ten hier in het geheel niet op. Eén op de tien heeft ook geen enkele voorziening om deze vorm van overlast tegen te gaan. De rest heeft meestal wel speciale veldjes aangelegd of poepbakken voor honden ingericht. Dat blijkt uit een onderzoek onder 194 ge meenten door Perception Consul tancy. Het verslag daarvan wordt van daag gepubliceerd tijdens een sym posium over hondenbeleid in Gro ningen. Op het symposium moe ten gemeentes en andere partijen met elkaar in gesprek gaan over de aanpak van de overlast die wordt veroorzaakt door hondenpoep. Hondenpoep zorgt in meer dan de helft van de gemeenten voor ir ritatie, stellen de onderzoekers vast. In grote steden is die groter dan in kleine gemeenten. Iets meer dan driekwart van de ge meenten heeft een hondenbeleid. De helft van die gemeenten stelt zelf dat de genomen maatregelen hebben geleid tot een schonere buurt. Maar slechts enkele gemeen ten hebben dat ook daadwerkelijk onderzocht. Daar zijn ambtenaren aangesteld die de hondendrollen in de openbare ruimte hebben ge teld. Gemeenten hebben over het alge meen meer oog voor loslopende dan voor poepende honden, blijkt verder uit het onderzoek. Wie zijn huisdier zonder lijn laat lopen waar dat verboden isr heeft name lijk een veel grotere kans op een boete dan wie zijn hond in de openbare ruimte zijn behoefte laat doen. Een loslopende hond kost de eigenaar als die betrapt wordt al snel zo'n 80 euro. De meeste gemeenten heffen een eigen hondenbelasting. Die vari eert van enkele tientjes tot 117 eu ro per jaar voor één hond. Een tweede hond kost gemiddeld 120 euro extra, een derde hond zo'n 160 euro. Iets meer dan 6 procent van de Nederlanders bezit één of meer honden. Vrijwel alle gemeenten gebruiken de hondenbelasting om de kas te spekken en niet om er maatrege len mee te betalen die de overlast door honden vermindert. Ze vinden in overgrote meerder heid dat dit in de eerste plaats de verantwoordelijkheid van de hon denbezitters is. Een enkele ge meente investeert meer in het hon denbeleid dan de hondenbelasting oplevert. DEN HAAG - Er moeten meer in plaats van minder natuurgebieden komen en die gebieden moeten met elkaar verbonden een lande lijk netwerk vormen. Meer dier soorten moeten worden be schermd, ook als ze internationaal niet met uitsterven worden be dreigd. Om dat te betalen worden vlees en groente mogelijk duurder. Dat staat in de initiatiefwet Mooi Nederland waaraan PvdA, D66 en Groenlinks werken. De oppositiepartijen hopen daar mee het beleid van staatssecretaris Henk Bleker (Landbouw, CDA) bij te sturen. Dat is in hun ogen te veel op de korte termijn gericht, ambitieloos en schadelijk voor de natuur. Bleker wil fors bezuinigen op beheer, meer jacht toestaan, na tuurgebieden opheffen en soorten niet beschermen als Europese re gels daartoe niet verplichten. Eerder beperkte hij plannen voor verbindingszones tussen natuurge bieden. Regelgeving zou, meent hij, boeren in de weg staan en groei van de economie belemme ren. „Wanneer we de natuur afbreken zoals Bleker wil, duurt het eeuwen voor die weer is opgebouwd", al dus PvdA-Kamerlid Lutz Jacobi. „Het is sluipmoord op de natuur", aldus GroenLinks-Kamerlid Rik Grashoff „Door de gebieden met elkaar te verbinden, krijgen we een robuust natuurgebied dat zichzelf kan her stellen en waar soorten meer over levingskans hebben", stelt D66-Ka- merlid Stientje van Veldhoven. De natuur op deze manier inrich ten, is bovendien goedkoper, me nen de partijen, dan het in stand houden van kleine afzonderlijke gebieden zoals Bleker wil. De landbóuw-, visserij-, bouw- en recreatiesector zouden gedragsco des moeten opstellen over hoe zij met de natuur kunnen omgaan zonder dat die wordt aangetast. DEN HAAG De rechtbank in Alkmaar heeft twee Polen veroordeeld tot vijftien maanden cel wegens mensensmok kel, uitbuiting en illegale tewerk stelling van Oekraïners. Een Neder landse medeverdachte kreeg vier maanden cel en een taakstraf van 240 uur. In Oekraïne werden men sen geronseld die veel geld betaal den om naar Nederland af te rei zen en daar te werken. JAKARTA Indonesische parlementariërs heb ben zware kritiek geuit op plannen van het leger om overtollige Neder landse Leopard 2-tanks te kopen. Dat meldde de krant The Jakarta Post gisteren. Een defensiecommis sie zegt dat Indonesië, dat uit tallo ze eilanden bestaat, veel meer heeft aan moderne schepen en vliegtuigen dan aan tanks. DEN HAAG Het reisadvies van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor Ethio pië is gisteren gewijzigd. Aanlei ding vormt de aanval op een inter nationale reisgezelschap, dinsdag in de onherbergzame noordelijke regio Afar. Bij de aanval vielen vijf doden: twee Duitsers, twee Honga ren en een Oostenrijker. Ook wer den mensen ontvoerd. Er waren geen Nederlanders bij betrokken. HARMELEN Verkeerd gespelde namen op het herdenkingsmonument voor de treinramp bij Harmeien worden ge corrigeerd. Ontbrekende namen worden toegevoegd. Dat gebeurt met een draagbaar graveerappa raat. Dat heeft Dorpsbelang Harme ien gisteren gezegd. Het monu ment voor de slachtoffers is vorige week onthuld. ROTTERDAM - Striptekenaar Mar ten Toonder (1912-2005) krijgt het komende jaar een uitgebreid eerbe toon. In het oude Luxor Theater in Rotterdam vindt zaterdag de pre mière plaats van de musical De Nieuwe Ijstijd. Deze voorstelling vormt de start van het Toonder jaar, waarin met vele activiteiten wordt herdacht dat de bedenker van stripfiguren als Tom Poes en heer Bommel honderd jaar gele den ter wereld kwam in Rotter dam. De musical is gebaseerd op het stripverhaal Tom Poes en de nieuwe ijstijd, dat Toonder tekende en schreef in 1947. Koningin Bea trix zal de première opluisteren. Naast de theatervoorstelling ko men er onder meer exposities in het Nederlands Stripmuseum in Groningen en het Letterkundig Museum in Den Haag om het eeuwfeest te vieren. 136 beschikbaar! OP=OP 19 ACuwMiaoia, Van «ifmnTrravM Resèrveren via: UyUU fUU f UU4 (€o, 'ExcJ. reservenngskosten 12,50 per boeking. Let op! Alleen op 19 januari tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5