Lagere prijzen door stroomoverschot Topreizen naar Azië... stipreizen.nl economie! 15 Estse 'spruitjesbank' zoekt spaargeld PZC Mensen dunnen zorgpolis snel uit 101 crisisvragen aan professor Eijffinger 'Bod op Saab' Weer cao-gesprekken donderdag 19 januari 2012 amsterdam - Nee, de Bigbank is geen nieuw Icesave. De bank uit Estland, sinds deze week via inter net in Nederland actief, biedt de hoogste rentetarieven in de markt, maar daarmee houdt de vergelij king met Icesave op, bezweert een woordvoerder. Die IJslandse inter netspaarbank ging in 2008 failliet, toen er 1,6 miljard euro van Neder landse spaarders op stond. „'Spruit jesbankieren' noemt De Neder- landsche Bank wat wij doen. We trekken eerst spaargeld aan, dat we vervolgens in relatief kleine kredie ten weer uitzetten." De Bigbank ('Big' staat voor Baltic Investment Group) probeert sinds dinsdag geld aan te trekken van Nederlandse spaarders. Tarieven die enkele tienden van een pro cent boven die van de overige ban ken liggen, moeten consumenten overhalen. Voor een deposito van een jaar biedt de Bigbank 3,5 pro cent rente, als het om'minder dan 10.000 euro gaat; voor bedragen daarboven 3,55 procent. Wie kiest voor een deposito van vijfjaar, kan zelfs op 4,2 of 4,25 procent rente rekenen, meldt de website. De Bigbank, eigendom van twee Esten, bestaat sinds 1992 en is be halve in Estland ook actiefin Fin land, Spanje, Nederland en Duits land en Oostenrijk. Kredieten ver strekt de bank alleen in Finland en Estland. De Bigbank valt, omdat het geen kantoor in Nederland heeft, onder het Estse depositogarantiestelsel. Dat betekent dat de staat spaarte goeden garandeert tot 100.000 eu ro, net als in Nederland. De Estse centrale bank is de toezichthou der. Op de vraag of de Bigbank een gezonde bank is, wil DNB niet antwoorden. Over de crisis in Europa Is mijn spaargeld nog wel veilig? Wat betekent de eurocrisis voor mijn pensioen? Zijn beleggers machtiger dan onze regering? Maar ook: wat doet de Europese Centrale Bank met Italiaanse leningen die ze opkoopt? De heldere antwoorden die econo mie-professor Sylvester Eijffinger de afgelopen maanden formuleerde in zijn lezersrubriek over de eurocrisis hebben enorm veel reacties losgemaakt. „Nü begin ik het te begrijpen...!" De krant heeft daarom besloten zijn wijze lessen te bundelen. In '101 crisisvragen aan professor Eijffinger' zijn tevens interviews met de hoogleraar opgenomen, een tijdlijn met de hoogte-en dieptepunten uit de crisis, de hoofdrolspelers en een bloemlezing uitdelezersbrieven. Lezersprijs 9,95* exclusief verzendkosten. pzc.ni/webwinkel categorie boeken door Chris van Alem den haag - Nederland kampt de komende jaren met een overcapaci teit aan stroom. Oorzaak: het grote aantal nieuwe centrales dat is en wordt gebouwd. De overcapaciteit heeft tot gevolg dat de stroomprijs de komende jaren zal dalen. De mogelijkheden om het overschot te exporteren zijn beperkt. Dat zeggen Cogen - waarin de ex ploitanten van warmtekrachtinstal laties zijn verenigd - en CE Delft, een onafhankelijk onderzoeks- en adviesbureau. „Er is te veel capaci teit gebouwd in korte tijd. Met de gevolgen van de recessie leidt dat tot overaanbod en dat zal prijs- drukkend werken", voorspelt direc teur Kees den Blanken van Cogen. In welke mate dat gebeurt hangt af van de prijs van kolen en gas. Directeur Frans Rooijers van CE Delft verwacht dat de productie van duurzaam opgewekte stroom in Nederland zal. lijden onder de overcapaciteit aan grijze stroom. Daarmee wordt een dreigend sce nario dat nieuwe elektriciteitscen trales wegens gebrek aan rentabili teit stil moeten worden gelegd, voorkomen. Vandaag wordt op de Maasvlakte in Rotterdam de gasgestookte Ene- cogen-céntrale (870 Megawatt) in gebruik genomen. Eind januari start de (proef)productie van de eveneens gasgestookte Magnum centrale (1290 Megawatt) van Nuon in Eemshaven. Later dit jaar komt de kolengestookte centrale (800 Megawatt) van Electrabel op de Maasvlakte in bedrijf. Volgend jaar komt de nieuwe kolencentrale van Eon op de Maasvlakte (1000 megawatt) gereed en in 2014 de ko- lenbiomassacentrale (1600 mega watt) van RWE. Volgens berekeningen van CE Delft neemt de opwekcapaciteit voor stroom in Nederland Tussen 2010 en 2020 met 70 procent toe, terwijl de vraag naar stroom in de zelfde periode met 20 procent stijgt. CE Delft heeft er rekening mee gehouden dat verouderde op wekcapaciteit wordt stilgelegd. Omdat Duitsland besloten heeft af scheid te nemen van kernenergie kan een deel van de Nederlandse stroom naar de oosterburen geëx porteerd worden. Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en België breiden hun capaciteit de komende jaren ook uit. De overcapaciteit heeft ook gevol gen voor de warmtekrachtcentra les (die stoom en elektriciteit pro duceren) bij industriële bedrijven en tuinders in Nederland. Volgens Cogen komt 55 procent van de ki lowatturen die in Nederland wordt geproduceerd uit wkk's. De ze hebben een hoog rendement, besparen CO2, maar draaien met verlies omdat ze naast de subsidies grijpen. Volgens Den Blanken dreigt een deel van de wkk's uit be drijf te worden genomen. den haag - Nederlanders beknib belen sterk op hun zorgverzeke ring. Ze stappen over op goedkope re internetverzekeraars en nemen lichtere of helemaal geen aanvul lende polissen. Dit blijkt uit infor matie van grote verzekeraars en prijsvergelijkers. Mensen kunnen nog tot 1 februari veranderen, mits ze hun oude po lissen voor 31 december hebben opgezegd. Volgens CZ nemen Nederlanders voor het eerst sinds de invoering van de verplichte basisverzekering in 2006 hun polis 'massaal en se rieus' onder de loep. „De prijs is emotie geworden", concludeert een woordvoerster. Verzekeringssite.nl stelt dat er steeds meer mensen zijn die geen aanvullende verzekering nemen (6,4 tegen 5,4 procent in 2010) of afzien van vergoedingen voor fy siotherapie (14,8 tegen 11,8 pro cent). Mede doordat de tandartsenvereni ging NMT hardop verkondigde dat veel tandartsverzekeringen nauwe lijks zin hebben, nemen die polis sen ook versneld in aantal af (12,4 tegen 10,6 procent). „We merken ook dat mensen veel specifieker kijken naar de verwach te zorgconsumptie en hun keuze daarop afstemmen", aldus direc teur Erik Hordijk van Verzekerings- site.nl. Volgens concurrent Independer.nl wordt de basisverzekering van in- ternetmerk Ditzo veruit het meest verkocht (27,2 procent). Ruim voor de internetpolissen van FBTO (12,9 procent) en Ohra (11 pro cent). Het percentage aanvullende verzekeringen liep ten opzichte van vorig jaar fors terug (74,8 in plaats van 77,3 procent), evenals to taalpakketten met basis-, aanvul lend- en tandartsverzekering (64,6 in plaats van 65,4 procent). „Wij nemen twee sterke bewegingen waar", zegt directeur Edmond Hil- horst. „De ene groep probeert zijn ver goedingenpakket elders 10 procent goedkoper te krijgen, de andere blijft bij de vertrouwde verzeke raar en neemt een lichter pakket." STOCKHOLM Het Chinese autobedrijf Young- man brengt mogelijk een nieuw overnamebod uit op het Zweedse automerk Saab. Eigenaar Swedish Automobile werd in december fail liet verklaard. Een deel van de top van Swedish Automobile treedt af. Volgens een verklaring komt dat door een verschil van mening met bestuursvoorzitter Victor Muller. RIJSWIJK De werkgevers in de schoonmaak branche hebben de vakbonden op geroepen om weer te praten over een cao voor de 150.000 schoonma kers. De schoonmakers voeren nu al bijna drie weken acties voor een cao. De werkgevers boden eerder een pakket, waardoor hun kosten met 3 procent zouden stijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15