Wet VS treft ook sites in Nederland binnenland 19 'Digitale aanval is oorlog' Protest tegen Amerikaans ingrijpen om auteursrechten Hond bijt oor baasje af Invallers in de Tweede Kamer woensdag 18 januari 2012 De online-encyclopedie Wikipedia gaat vandaag off line uit protest tegen een Amerikaanse wet die in de maak is. Zes vragen aan in- ternetjurist Danny Mekic. door Maaike Boersma Waar is Wikipedia boos over? „Over een Amerikaans wetsvoor stel genaamd SOPA, dat bedoeld is om auteursrecht te beschermen op internet. Dan moet je denken aan het tegengaan van illegale downloads, maar ook het aanbie den van namaakproducten." Is dat erg? „Probleem is dat de SOPA heel breed ingezet kan worden. Het geeft de Amerikaanse overheid straks de mogelijkheid om het be zoeken van buitenlandse websites te beperken. Dat kunnen ze op drie manieren doen. Allereerst door een domeinnaam uit de lucht te halen. Maar het gaat ver der dan internet alleen, ze kunnen ook advertentie-inkomsten van websites blokkeren. En als sites die inkomsten missen, gaan ze vanzelf ter ziele. Tot slot, en dat is het meest enge, kunnen ze zoekmachi nes als Google verbieden bepaalde sites op te nemen. Wat ze willen is een commerciële internetblokka- de." Wie bepaalt er uiteindelijk of een website uit de lucht wordt gehaald of dat het geen advertentiegeld meer krijgt? „Een rechter kan besluiten bepaal de delen van het internet af te slui ten. Interessant is dat ook websites die alleen maar faciliteren, verbo den kunnen worden. Dat treft dus allerlei marktplaatsachtige websi tes." Heeft de Amerikaanse wet ook veel gevolgen voor websites in Neder land? „Het lastige is natuurlijk dat inter net wereldwijd is. Ze kunnen niet direct een Nederlandse website uit de lucht halen, maar er wel voor zorgen dat Amerikaanse providers de betreffende website blokkeren. Dan is er wel water, maar de water leiding is afgesloten, daar kun je het mee vergelijken. En Google is ook een Amerikaans bedrijf, dat kan worden verplicht jouw site niet meer weer te geven in de zoekmachine. Ook kunnen ze geld stromen van Amerikaans adver teerders naar deze sites blokke ren.*" Kunnen ze ook Nederlandse domein namen uit de lucht halen? „Dat is niet helemaal duidelijk. De centrale organisatie die domeinna men vergeeft, zit namelijk ook in Amerika. In theorie is het denk baar dat zij ervoor kunnen zorgen dat een domeinnaam wereldwijd geblokkeerd wordt." Verwacht u dat de wet aangenomen gaat worden? „Het ligt allemaal heel ingewik keld. Het gaat erom spannen. Of de voor- of tegenstanders zullen winnen, het wordt in elk geval een nipte overwinning. Ook Obama heeft aangegeven dat hij tegen de SOPA is. En de parlementsleden die hiertoe hebben besloten, heb ben weinig verstand van internet." zie onze website:buitenland Internetkenner Stekelenburg: 'Innoveren is het sleutelwoord' DEN KAAG - Een staat mag zich met geweld verdedigen tegen een digitale aanval met dodelijke slacht offers en/of schade aan vitale civie le of militaire infrastructuur. Dat stellen de Adviesraad Internationa le Vraagstukken (AIV) en de Com missie van Advies inzake Volken rechtelijke Vraagstukken (CAW) in het advies Digitale Oorlogvoe ring. Ernstige digitale aanvallen kunnen een gewapend conflict veroorza ken waarop het oorlogsrecht van toepassing is, zeggen raad en com missie. Als de effecten van een digitale aanval overeenkomen met die van een 'gewone' militaire aanval, mag een land zich met geweld verdedi gen mits er geen alternatieven zijn en de reactie in proportie is. Het recht op zelfverdediging is ook toegestaan als een digitale aan val geen fysieke schade toebrengt, maar er wel sprake is van (een aan houdende poging tot) ontwrich ting van de samenleving. De adviesopstellers zeggen met na druk dat 'te snel over een cyber war' wordt gesproken. Volgens de AIV en de CAW is een 'cyberoorlog', die uitsluitend met digitale middelen wordt uitge vochten en verwoestende gevol gen heeft, 'niet aannemelijk'. Het advies is aangeboden aan het kabi net. BALK - Een 44-jarige man uit het Friese Balk heeft gistermiddag zijn oor verloren, nadat zijn hond er thuis de tanden in had gezet. Een postbode die een pakketje kwam bezorgen bij de man, waar schuwde de hulpdiensten. Toen die kwamen, was de viervoeter op gesloten in de slaapkamer. Het gehoororgaan werd in het zie kenhuis weer aan het hoofd van de man gezet. Wat er met de hond ge beurt, kon de politie gisteren nog niet zeggen. DEN HAAG - Francisca joldersma (r) en Myrthe Hilkens kijken nieuwsgierig om een hoekje bij de plenaire vergadering van de Tweede Kamer. Beiden vervangen tijdelijk Sharon Dijksma van de PvdA en Sabine Uitslag van het CDA tijdens hun zwangerschapsverlof. Hilkens (32ste op de PvdA- kandidatenlijst tijdens de verkiezingen in 2010) was al eens eerder invaller. Op 12 april 2011 werd ze geïnstalleerd als Kamerlid als vervanger van Nebahat Albayrak die met zwangerschapsver lof ging. Op 1 augustus 2011 kwam een einde aan deze vervanging. foto Evert-Jan Daniels/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9