81 binnenland Vakbeweging wil jeugd én flexwerkers Kamer bespreekt misbruik RK-Kerk Politiechef zit met slok op achter stuur Provincies manen minister tot haast met sluis Eefde woensdag 18 januari 2012 Vijf kwartiermakers van De Nieuwe Vakbewe ging zijn deze week met hun moeilijke opdracht begonnen. Onder leiding van PvdA-Kamerlid Jetta Klijnsma wordt de oprichting voorbereid van een nieuwe, nationale vakvere niging, één die alle werkenden en uitkeringsgerechtigden in Neder land zal moeten aanspreken. Met deze radicale vernieuwing hoopt de FNV- allereerst de crisis in eigen gelederen te bezweren. Klijnsma gaat nu eerst op 'de luis- tertoer'. Begin mei moet dat leiden tot een blauwdruk voor een nieuwe orga nisatie, en in juni tot de oprich ting tijdens een congres. Dan ook moet er een opvolger voor Agnes Jongerius worden gekozen. Dit tijdpad is krap, maar de FNV beseft dat de vernieuwing geen uit stel meer duldt. De economie en de arbeidsmarkt zijn zo enorm in Klijnsma (midden) samen met (vlnr) Donners, Bluiminck, Elzinga en Van Noort. foto Marcel Antonisse/ANP beweging, dat er veel druk is om te handelen. De ambities zijn groot. De Nieuwe Vakbeweging hoeft niet uitsluitend een FNV-club te worden. Bonden van elders zijn ook welkom, en het in tern verdeelde CNV zal zeker se rieus kijken naar de mogelijkhe den van samenwerking. Maar, en daar wordt het nog ambitieuzer, deze nieuwe vakbeweging moet ook ruimte bieden aan de hele, in middels zeer veelvormige beroeps bevolking, en aan de grote variatie aan sectoren die de economie telt. Om af te komen van het imago dat de vakbeweging alleen de be langen van de gevestigde orde dient, moet de nieuwe vakbewe ging ook de flexwerkers en de jon geren gaan verleiden, zegt Klijns ma. „Mensen moeten hun belang kunnen onderbrengen bij de nieu we club. Of ze nu lid willen zijn uit solidariteit of eigen belang, oud zijn of jong, flexwerkers, zzp'ers." Duidelijk is in ieder geval dat vak bonden meer ruimte krijgen voor eigen initiatief Er zal minder macht bij de nieuwe vakcentrale liggen, ook al blijft die een rol be houden op nationaal niveau. De bonden zullen meer beroepsvere nigingen worden, met aandacht voor professionele ontwikkeling, en hoe deze vast te leggen in cao's. door Arjen de Boer DEN HAAG - De Tweede Kamer praat vandaag onder anderen met slachtoffers, vertegenwoordigers van de kerk en hulpinstanties over het misbruik binnen de kerk. Maar wat valt er na alle onderzoe ken en ophef nog te zeggen, bijna een maand nadat de commis- sie-Deetman haar schokkende eindrapport publiceerde? De feiten, inclusief vele gruwelver halen van slachtoffers, zijn be kend. Maar toch wil de Kamer tij dens een ruim vijf uur durende hoorzitting diverse betrokkenen nog eens bevragen over dat vuist dikke boekwerk en de gastenlijst EEFDE - De provincies Overijssel en Gelderland willen dat minister Me- lanie Schultz van Haegen van In frastructuur haast maakt met een besluit over het aanleggen van een tweede sluiskolk bij Eefde. Door dat op 3 januari een deur van de sluis bij Eefde naar beneden viel, is sinds die tijd geen scheepvaart verkeer mogelijk over het Twente kanaal. Dat levert een economi sche schade op van enkele miljoe nen euro's per week. Rijkswater staat denkt dat de sluis over 3 we ken weer bruikbaar is. Volgens de briefschrijvers heeft het ministerie een besluit over de tweede kolk meermalen uitgesteld. mag er zijn. Eerst krijgt oud-minis ter Deetman, voorzitter van de on derzoekscommissie, een uur de tijd. Daarna drie slachtofferorgani saties in totaal een half uur. „Maar wat de Kamerleden precies willen weten, is me niet helemaal duide lijk", zegt woordvoerder Guido Klabbers van KLOKK, de koepel van slachtofferorganisaties. Niettemin grijpt hij de hoorzitting aan om wat pijnlijke vragen te stel len. Want hoe zorgt de politiek erT voor dat de hulpverlening aan slachtoffers op peil blijft en wie let daar op? En in hoeverre keek de overheid de andere kant op bij ge luiden van misbruik? „Dat komt zeker terug bij de commis- sie-Samson", voorspelt Klabbers. Een andere klinkende naam op de gastenlijst is die van dekersverse kardinaal Wim Eijk. Er is ander half uur ingeruimd voor vertegen woordigers van het Meldpunt Sek sueel Misbruik RKK om vragen te beantwoorden over klachtenafhan deling, hulpverlening en financiële compensatie van slachtoffers. Klabbers vindt het positief dat de politiek zich actief bezighoudt met de nasleep. „Verwacht mag worden dat de poli tiek óók verantwoordelijkheid neemt", zegt Klabbers. „Dat er weer een beetje inhoud wordt ge geven aan de zorgplicht richting burgers." ROTTERDAM - Een hoge politiefunc tionaris van het politiekorps Rot terdam-Rijnmond is zijn rijbewijs kwijt, omdat hij tijdens de jaarwis seling met te veel drank op achter het stuur zat. De commissaris moet zich van daag verantwoorden voor de rech ter en is ondertussen gewoon aan het werk. Dat heeft de politie dins dag gemeld. De commissaris liep in de nacht van oud op nieuw met zijn vrouw over straat in zijn woonplaats Capelle aan den IJssel, toen zij viel en gewond raakte. De politieman is vervolgens naar huis gegaan om zijn auto te halen om haar naar het ziekenhuis te bren gen. Toen hij zijn vrouw wilde op pikken, waren hulpdiensten en agenten al bij haar gearriveerd. De agenten vermoedden dat de poli tiemedewerker had gedronken en lieten hem blazen. Hij is daarna di rect aangehouden en meegeno men naar het bureau, aldus de woordvoerder. Binnen het korps is een discipli nair onderzoek ingesteld naar het incident. Direct na het incident zijn korpschef Frank Paauw en burgemeester Ahmed Aboutaleb ingelicht over de aanhouding. Ook zijn alle 6000 medewerkers van het politiekorps een dag later ingelicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8