4 Turpsuus' in nieuw kleedje zeeland 123 Steun voor bijdrage Terneuzen aan nieuwe sluis Wagenbouwersbal in café Reseda Verdi's koorwerken in de Basiliek Zaalvoetbaltoernooi in Den Dullaert Winterwandeltocht door stad en land Passion4Drums treedt op in Reynaertland Gezellige middag in De Veste Shantymuziek in Herberg de S'nis Lezing over wereldreis in 't Bierwinkeltje Voorleesfeest in Zeeuws-Vlaamse bibliotheken woensdag 18 januari 2012 De toneelvereniging geeft dit voorjaar vier voorstellingen. De club bouwt het podium volgende week op om goed te kunnen oefenen. Na de optredens kan het podium weer worden opgeborgen in een tuinhuisje op het plein. Het schaamrood stond het be stuur van de Dorspraad Hoofd plaat nog net niet op de kaken als er gasten in het dorpshuis ontvangen werden. Maar het is weer een feest om mensen in het dorpshuis te verwelkomen. door René Hoonhorst Voor degenen die de afge lopen weken goed ke ken, is de verrassing er al af Maar alle anderen kunnen zaterdag zien hoe het dorpshuis van Hoofdplaat veran derde in hét Turpsuus voor alle krabben. Penningmeester Marie Louise Steij- aert en vice-voorzitter annex dorpshuisbeheerster Vivian de Koster zijn trots op het Turpsuus. Twee jaar terug was het voor veel gebruikers van de grote zaal haast gevaarlijk om er te komen. De ga ten in de vloer leken hier en daar wel kraters. „Er struikelde nogal eens iemand over een oneffenheid en een rollator of rolstoel liep regel matig vast", durven de dames nu lachend terug te kijken. Dankzij forse giften van het Rabo Stimuleringsfonds (52.000 euro) en het Oranjefonds (48 mille) ligt er nu prachtig, strak parket in de zaal. De biljarters hoeven zich al leen op hun volgende stoot te pre pareren en koersballers hoeven geen rekening meer te houden Senioren zijn blij met de nieuwe vloer en het nieuwe meubilair in het Turpsuus. Koersballers rollen weer recht op hun doel af en het biljart staat waterpas; foto Mark Neelemans met onverwachte 'vloereffecten'. Behalve de vloer in de grote zaal is ook die in de lange gangen van de voormalige Sint Josephschool gloednieuw. Hier geen hout, maar kunststofhars met de uitstraling van graniet. „Daarnaast is de gang fris geverfd, hebben we over de hele voorkant nieuwe kunststof kozijnen, zijn de toiletten vernieuwd en zijn de deu ren van de grote zaal verbreed, zo dat de podiumdelen makkelijk naar binnen en naar buiten kun nen", somt beheerster Vivian op. Dat is, net als de eigen toegang en de verduisteringsgordijnen voor Jeveho (Jeugdvereniging Hoofd plaat) en het als opslagruimte voor het podium dienende tuinhuisje, prachtig én nuttig. Echt laaiend enthousiast zijn Steij- aert en De Koster over de nieuwe, extra keuken bij de grote zaal. Een keuken waar kaarters, koersballers en biljarters niet alleen een bakkie koffie of thee kunnen zetten, maar - dankzij een superdeluxe sfoom- oven - complete maaltijden kun nen klaarmaken. Een beamer en een modern 'surroundsysteem' maken presentaties over vakanties of een film tot een belevenis. „Nu we zo'n mooie keuken hebben, ho pen we dat ouderen hier een paar keer in de week gezamenlijk eten. Voor veel alleenstaanden is het een uitkomst om gezellig samen met anderen de maaltijd te gebrui ken", betoogt Marie Louise. Met een rookchalet buiten, spreek kamers voor de huisarts in de Jeve- ho-ruimte en een 'jeugdzolder' zou het dorpshuis helemaal af zijn, droomt beheerder Vivian hardop. SAS VAN CENT Carnavalsstichting de Betekoppen houdt zaterdag 21 januari het jaar lijkse wagenbouwersbal in café Re seda in Sas van Gent. Onder het motto 'The voice of Betekoppen- stad' kunnen de bezoekers via ka raoke hun zangtalenten laten ho ren. Voor de beste deelnemers zijn er mooie prijzen te winnen. Het feest is voor iedereen toegankelijk en de entree is gratis. De festivitei ten beginnen om 21.00 uur. HULST Het projectkoor van de Regionale Zangersbond Zuid-West Nederland brengt samen met het orkest Bra- bant-Sinfonia uit Tilburg koorwer ken uit verschillende opera's van Verdi. Het koor, dat negentig leden telt, wordt geleid door Leon Bours. Het concert begint om 15.00 uur. Kaarten kosten 15 euro en zijn ver krijgbaar via www.rzzn.nl of bij de vw. HULST Jongerencentrum Komma en Hulst in Beweging houden zaterdag 21 ja nuari een zaalvoetbaltoernooi. Naast voetbal zijn er optredens van de Vlissingse rapper Donson, Bel gisch profvoetballer Ricardo Pinto en verschillende DJ's. Jongeren tus sen de 12 en 23 jaar kunnen hun team van minimaal vijf en maxi maal zes spelers opgeven via www.kommahulst.nl. TERNEUZEN Zaterdag 21 januari opent Wan delsportvereniging Zelden Rust het wandelseizoen met de jaarlijk se winter(neuzen) wandeltocht. De start is bij SG De Rede om 8.30 uur. Starten kan tot 15.00 uur. Af standen zijn 7, 14 of 21 kilometer. Wandelclubleden betalen 1,10 euro, niet-leden 1,50 euro. Meer informa tie: www.wsvzeldenrustnl. HULST Leerlingen van Passion4Drums ge ven zaterdag 21 januari voor de tweede keer een optreden in Rey naertland in Hulst. De entree is gra tis. De slagwerkers spelen num mers van onder anderen de Red Hot Chilli Peppers, Kings of Leon, Michael Jackson en Bruno Mars. De zaal is open om 19.30, om 20.00 zul len de eerste muzikale klanken te horen zijn. Meer informatie op: www.passi0n4drums.nl TERNEUZEN Stichting Welzijn Ouderen Temeu- zen houdt zondag 22 januari een ge zellige middag in De Veste. Tijdens de middag is er een kopje koffie of thee of een ander drankje. Verder kan er gezellig gekletst worden en kunnen bezoekers kaarten, sjoelen, darten of een ander spelletje spe len. De middag is van 14.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt 1 eu ro. OSSENISSE Shantykoor Zuid-West 10 zingt zon dag 22 januari shantyliederen uit de hele wereld in Herberg de S'nis in Ossenisse. Het koor, dat uit zowel mannen als vrouwen bestaat, wordt geleid door Isolde Stam. Na afloop wordt er huisgemaakte soep met boerenbrood geserveerd. De middag begint om 13.30 uur, en tree is 10 euro. TERNEUZEN Gerda Marsman maakte solo op de fiets een wereldreis, die tweeën half jaar in beslag nam. Vrijdag 20 januari vertelt ze erover in 't Bier winkeltje in Terneuzen. Marsman heeft veel foto's als illustratiemate riaal. Ze heeft onder meer de VS, Australië en Canada bezocht. De le zing begint om 20.00 uur en is gra tis. De Eptalofos, het breedste schip ooit door de sluizen in Terneuzen. foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Een meerderheid in de Terneuzense gemeenteraad is bereid anderhalf miljoen euro bij te dragen aan de bouw van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen. Het pleidooi van Giel van Boom, frac- tievoorziter van TOP-Gemeentebe- langen, 'geen cent mee te betalen', vindt geen gehoor. Zeker niet bij CDA en PvdA, de coalitiepartijen van TOP. Van Boom verklaarde zich vorig jaar fel tegen een bijdrage aan de zeesluis. Volgens hem gebeurt dat ook elders in het land niet. Van Boom vroeg het college van B en W uitleg. Die is er nu. Minister Schultz van Haegen wilde eerst vijftig miljoen euro van de regio. Dit is teruggebracht tot tien mil joen euro. Terneuzen staat voor an derhalf miljoen euro op de lat, de provincie voor tweeënhalf miljoen en Zeeland Seaports voor zes mil joen. 'Het is tegenwoordig gebrui kelijk dat regionaal wordt bijgedra gen', aldus B en W. B en W kondigen aan 'op een geëi gend moment' met een raadsvoor stel te komen voor de gemeentelij ke bijdrage. Van Boom, die eerder ook aangaf dat met name Gent en niet zozeer Terneuzen een grotere zeesluis nodig heeft, wilde giste ren niet reageren. „Ik zal het eerst in mijn fractie bespreken. Ik ont houd mij tot die tijd van elk com mentaar." Van Boom krijgt ondertussen wei nig bijval van collega-fractievoor zitters. Gijs van den Berg (PvdA) en CDA'er Henk Siersema spreken zich onomwonden uit voor de bij drage, evenals Martin Stouten (SGP), Fons van Limpt (SP) en Peter Clijsen (GroenLinks). Stou ten ziet de bouw als een stimulans voor de werkgelegenheid in de Ka naalzone op korte én langere ter mijn. Siersema noemt de ander half miljoen euro 'minimaal', afge zet tegen de totale investering van zo'n zevenhonderd miljoen euro. Vlaanderen betaalt hiervan tachtig procent, Nederland de rest. Char les ten Hengel (D66) is kritischer. Hij vindt de schuldenlast van Ter neuzen te hoog, maar is niet per se tegen een bijdrage. Michiel Groe- neveld (WD) oordeelt evenals Van Boom dat de zeesluis 'pri mair' een zaak is van de rijksover heid. Hij vindt dat Zeeuws-Vlaan- deren al te vaak ergens aan moet bijdragen. Maar als er iets tegen over staat, bijvoorbeeld een nieu we binnenvaarthaven, is ook Groe- neveld te verleiden. TERNEUZEN - Tijdens de Nationale Voorleesdagen staat ook in de Zeeuws-Vlaamse bibliotheken voorlezen aan peuters en kleuters centraal. Het boek Mama Kwijt van Chris Haughton is gekozen tot Prentenboek van het Jaar en speelt ook tijdens de Voorleesdagen in de Zeeuws-Vlaamse bibliotheken een rol. Tijdens het voorleesfeest worden kinderen actief meegenomen in het verhaal en wordt er ook gezon gen en gedanst. De voorleesfees ten vinden plaats op vrijdag 20 ja nuari van 18.15 tot 19.00 uur in de Sasse bibliotheek, woensdag 25 ja nuari van 13.30 tot 14.15 uur in bi bliotheek Oostburg, vrijdag 27 ja nuari van 18.15 tot 19.00 uur in bi bliotheek Terneuzen en woensdag 1 februari in bibliotheek Koe wacht. Aanmelden kan via de ei gen bibliotheek. Toegang is gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51