zeeland 125 Kostenpost carnaval in Sas maakt tongen los Kennismaking Huizenruïl Nieuwe voorstellingen in huiskamertheater Zeeman leerde Frans van vader Historische gevel behouden Muziekweekend met live optredens Inbraak in woning Wilhelminastraat Nieuwe doeken voor beter zicht op rotonde ZEELAND I woensdag 18 januari 2012 Echtpaar van der Torren: „We kenden de naam van Pieter Zeeman omdat in Utrecht een straat naar hem is genoemd. Toen we werden rondgeleid door de Pieter Zeemanschool in Zierikzee hoorden we meer over hem." Ottelien en Titus van der Torren: „Onze zoon Thijs (20), die aan de Landbouwschool in Den Bosch studeert, gaat in het Zeemanshuis wonen en later, op onze oude dag, komen we hier terug en gaat hij op de boerderij wonen," mSBBBBSBKBSBSeSSSBBSISISSSSSBasaaSKeBSSSBSSam MIDDELBURG Poppentheater Parabel geeft de ko mende maanden elke twee weken een nieuwe voorstelling in het huiskamertheater aan de Heren- Bommenede de bouw van een boerderij voor Titus en Ottelien. „Dat hebben we geregeld toen we de grond kochten. Onze zoon Thijs (20), die aan de Land bouwschool in Den Bosch stu deert, gaat in het Zeemanshuis wo Ottelien en Titus varfder Toren wonen in het Zeemanshuis met hun doch ter Rolien, vier honden en een rode kat. foto Dirk-Jan Gjeltema nen en later, op onze oude dag, ko men we hier terug en gaat hij op de boerderij wonen," straalt het stel dat inmiddels goed is geïnte greerd in de Zonnemairse dorpsge meenschap. „We zijn actief in Nut en Uitspanning en het kerkbe-. stuur." Pieter Zeeman was een zoon van dominee Catharinus Fo- randinus Zeeman en Wilhelmina Worst. Hij bezocht de dorpschool in Zonnemaire waar alle leerlin gen in één lokaal zaten. Omdat zijn vader hem Frans leer de kon Pieter naar de HBS in Zie rikzee. Toen hij daarna wis- en na tuurkunde wilde gaan studeren kwam hij in huis bij conrector J. Lely in Delft om op het gymna sium Grieks en Latijn te leren. In 1885 werd hij toegelaten op de Rijksuniversiteit in Leiden waar hij assistent van professor Hendrik Antoon Lorentz werd. Vanaf 1896 onderzocht hij het ef fect van magnetische velden op licht en ontdekte daarbij het zoge naamde ZeemaneffectrDat werd een aanwijzing voor de juistheid van kwantummechanica. Het Zeemanshuis in Zonne maire dateert uit ongeveer 1620. Titus van der Torren: „Op ba sis van de indeling en hoge bogen wordt de gevel nog ouder inge schat." Het pand was pastorie van de Hervormde gemeente tot domi nee Zeeman het in 1890 verkocht aan dorpsmid Deïst omdat aan de Zuidweg een nieuwe pastorie werd gebouwd. Het monument was bijna veertig jaar van de smid. Hij verkocht het aan een transportondernemer die om praktische redenen de gevel wilde uitbreken. Dat verbood de gemeente Zonnemaire, die het pand in 1943 aankocht als gemeen tehuis. Begin jaren zestig kwam het in bezit van waterschapsinge nieur Van der Straaten, wiens dochter het in 2006 verkocht aan de Van der Torrens. gracht 66 in Middelburg. Op het programma staan de schim menspelen 'De beer en het varken tje' en 'Kikker is verliefd'. Beide zijn gebaseerd op prentenboeken van Max Velthuijs en zijn geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. de Eerste voorstelling is vanmiddag om 14.30 uur. COLIJNSPLAAT In café De Patrijs in Colijnsplaat wordt een muziekweekend gehou den. Zaterdag 21 januari -treed de Zeeuwse band LZRS op. Aanvang 21.00 uur. Zondag 22 januari is er een optreden van vier bands uit he den en verleden van Colijnsplaat met onder anderen Molly Malone, minirock en een knallende afslui ter. Aanvang 15 uur. VLISSINGEN Aan de Wilhelminastraat in Vlissin- gen is gisteren een inbraak in een woning gepleegd. Het is niet be kend hoeveel daders er zijn. Wel is duidelijk dat de inbraak tus sen 6.00 uur en 17.00 uur moet heb ben plaatsgevonden. Bij de inbraak zijn een laptop en een fotocamera uit de woning gestolen. Hoe de in breker of inbrekers binnen zijn ge komen, is nog onduidelijk. Buurt onderzoek hiernaar loopt nog. MIDDELBURG Op de rotonde op de Schroeweg in Middelburg zijn twee nieuwe doe ken opgehangen. Ze dienen voor stadspromotie, maar dienen tegelij kertijd de verkeersveiligheid. Door de doeken kunnen automobi listen minder goed over de roton de heen kijken en zien ze beter dat er een obstakel is. KOOP VANDAAG OP SWEETDEAL.NL SWEETDEAL VAN DE DAG Ga met een nieuw kapsel het voorjaar in! Profiteer van 61 korting op een Fuente Wellness behandeling bij Cosmo Hairstyling in Goes. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Carnavalsstichting De Betekoppen en wethouder Jaap Bos hebben vrijdag een ge sprek over de geraamde kosten voor de inzet van de gemeente Ter- neuzen tijdens de carnavalsdagen in Sas van Gent. Terneuzen brengt vanwege bezui nigingen sinds dit jaar vooral de manuren in rekening. Tekenen or ganisaties van evenementen zelf voor schoonmaak- en opruimwerk- zaamheden, dan zijn de kosten veel lager. De Betekoppen denken dat de inzet van meer vrijwilligers onhaalbaar is, ook omdat de wijzi ging van het evenementenbeleid pas begin januari werd bekendge maakt. Doet de gemeente hetzelf de werk als in 2011, dan krijgen De Betekoppen een rekening van 20.289,50 euro. Zo'n rekening bete kent volgens de stichting het einde van het georganiseerd leutvieren. Dat bericht zorgde in Sas voor veel commotie. Zo richtte Grootvorst der Betekoppen Adelein I (Ad de Block, die elf keer prins der Bete koppen was) zich in scherpe taal schriftelijk tot het college van B en W en de gemeenteraad. „Waar schijnlijk heeft u geen idee van de impact op de bevolking als het ge organiseerde carnaval door deze maatregel tot het verleden gaat be horen. En als u denkt hierdoor het carnaval an sich de - nek om te draaien, dan heeft u een heel ver keerde denkwijze. Zelfs Hitier heeft niet kunnen verhinderen dat de Sassenaren carnaval vierden tij dens de Tweede Wereldoorlog, dus dat zal ook het huidige college niet lukken. Carnaval zit in het DNA van de Sassenaren en dat zal nooit verdwijnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41