Sanering van Kanaal door Walcheren Huisnaam Toilet in bakuusje Nobelprijswinnaar Steeds meer vossen in Zeeuws-Vlaanderen 24 Inwoners Veere lopen warm voor toekomst van het Oranjeplein Kamerconcerten Showroomkeukens woensdag 18 januari 2012 jSSfgB8K880S!3SC8g8SR!»8B8S<SSS8flSSBHSBBiB8B^g?gj>lBgB3g)BiSSSSi>t!tlSSBBig5888tliiW<88M8lftii8 220.000 kuub vervuild slib uit kanaal en haven door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Baggeraar Boskalis begint volgende week dinsdag in opdracht van Rijkswaterstaat met de sanering van het Kanaal door Walcheren en de havens van Mid delburg. Het uitbaggeren is nodig om met koper vervuild slib te verwijderen. Rijkswaterstaat houdt maandag een informatieavond voor omwo nenden. De kopervervuiling is een erfenis van de Vitritefabriek, diein de jaren veertig en vijftig van de vorige eeuw op de plek stond waar nu het Maisbaaigebied is. In die tijd is, volgens vergunning, pro ceswater geloosd op het kanaal. Door de sanering wordt versprei ding van koper naar het oppervlak tewater en naar relatief schone de len tegengegaan. Verwacht wordt dat hiermee de waterkwaliteit en het ecosysteem in het kanaal en de Middelburgse havens beter wor den. De baggerwerkzaamheden be ginnen dinsdag in de Fittinghaven door Henk Postma VEERE - De toekomst van het Oran- jeplein in het stadje Veere is nog hoogst ongewis. Maar één ding is inmiddels zeker: de vraag wat er met het plein moet gebeuren 'leeft enorm'. Die conclusie kon de stads raad maandagavond trekken tij dens de inloopavond, waarop de raad drie verschillende plannen voor het plein presenteerde. Het zaaltje in het Akkoord was COLIJNSPLAAT - In Colijnsplaat wordt er iedere maand een Barba ra Haringman concert gegeven. Zondagmiddag 11 februari treedt het Rotterdam Chamber Ensem ble in de dorpskerk te Colijnsplaat op. Toegangsprijs is 15,00 euro. Voor kinderen is het gratis. Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boerderijen en boten met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. en de Dokhaven. De eigenaren van de boten die hier liggen, zijn al op de hoogte en hebben hun vaartuigen veelal al weggehaald. Na deze klus zijn de andere Mid delburgse havens aan de beurt (Buitenhaven, Binnenhaven tot aan het bruggetje bij de rechtbank en een deel van het Prins Hendrik dok). De kleine boten moeten hier ook tijdelijk weg; de woonboten kunnen blijven liggen. De werk zaamheden zijn uiterlijk 30 april, voor het nieuwe watersportsei zoen, afgerond. Het baggeren in het Kanaal door Walcheren en het Arnekanaal gaat nog door tot eind december. Het scheepvaartverkeer zal geen hinder hebben van de werkzaamheden, zegt Lia van Dij- ke van Rijkswaterstaat. Het opgebaggerde vervuilde slib wordt met beunschepen afgevoerd naar een slibdepot in het Hollands Diep. Afgelopen najaar is de bo dem onderzocht op niet gespron gen explosieven. Hierbij zijn geen explosieven gevonden. door Marijke Vael bijna te klein om de meer dan 120 belangstellenden te herbergen. Die bogen zich geanimeerd over de drie maquettes, respectievelijk van een dicht bebouwd, een licht be bouwd, en een parkachtig plein. Waar de voorkeur van de Veere- naren naar uitgaat, wordt pas dui delijk na 23 januari. Tot die tijd kunnen belangstellen den hun opmerkingen kwijt op de formulieren, die maandagavond gretig aftrek vonden. In het bakuusje, rechts naast de monumentale trapgevel, zit nog het kleine, oude aan recht waaraan Nobelprijs winnaar Piet Zeeman als jon gen toilet maakte. „Er wordt ge zegd dat hij hier zijn tanden poet ste," vertellen Ottelien en Titus van der Torren. Ook de andere vertrekken van het geboortehuis van de beroemde na tuurkundige aan de Zonnemairse dorpsring, ademen historie. Oude 'plafondbalken, ramen met kleine ruitjes en bijzondere details. „In de muur tussen onze keuken en woonkamer zit een luik dat vroe ger van de gemeentesecretarie was. Die was gevestigd in onze hui dige achterkamer. De voorkamer was de raadszaal. We worden hier in het dorp wel eens aangesproken door mensen die vertellen dat ze daar getrouwd zijn." Titus (54) en Ottelien (52) wonen met jongste dochter Rolien (18) in het Zeemanshuis, het karakteristie ke i7e-eeuwse pand aan de dorps- ring dat in Zonnemaire geen toe lichting behoeft en ook elders op het eiland bij velen bekend is. Bekend, vanwege domineeszoon Pieter Zeeman, die er in 1865 werd geboren en wereldberoemd werd door zijn wetenschappelijk onder zoek naar de invloed van magneti sche velden op licht. Maar ook omdat het Zeemanshuis 'Het is heel bijzonder om in een huis met zo'n geschiedenis te mogen wonen' www.pzc.nl MEEST GELEZEN 1. Kering tien nachten dicht 2. Man gearresteerd na gijzeling 3. Zandsuppletie klaar (foto) TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto m een album op www.pzc.nl/foto door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Ondanks het feit dat jagers nogal wat vossen afschieten, neemt de populatie van deze roof dieren in Zeeuws-Vlaanderen nog steeds toe. Dat zegt secretaris Paul Prince van de Wildbeheereenheid (WBE) Koewacht. Anderzijds krijgen de WBE's in de regio minder meldingen binnen van vossenplunderingen dan een paar jaar geleden. Prince denkt dat mensen die hobbydieren houden, het minder vaak doorgeven als een vos weer eens een slachting heeft aangericht in een kippenren. „Er is een soort berusting. Het lijkt wel of de vos geaccepteerd is.. Maar waarschijnlijk zijn er ook daadwer kelijk minder plunderingen. Wij hebben in het verleden vaak advie zen gegeven hoe je hokken en vo lières beter kunt beschermen te van 1943 tot de gemeentelijke her indeling in 1961 gemeentehuis van Zonnemaire was. „Het borstbeeld van Pieter Zeeman, in het parkje tussen het dorpshuis en ons huis, stond hier indertijd in de hal", we ten titus en Ottelien van horen zeggen. Want het stel woont pas vijf jaar in het Zeemanshuis. In 2007 ver liet de agrariër noodgedwongen de familieboerderij in zijn geboorte plaats Waddinxveen voor de aan leg van wegen, glastuinbouw en natuurontwikkeling. In Zonnemai re vond het stel niet alleen 200 hec tare grond maar ook de dorpssfeer die in Waddinxveen verloren ging toen deze kern van 5000 naar 26.000 zielen groeide. Omdat ze wel het bouw land aan de Stoofweg, maar niet de boerderij van Myra en Piet Vis konden ko pen, gingen ze ook op zoek naar woonruimte en een middelbare school voor hun twee jongste kin deren. Een zoektocht waarbij ze op Pieter Zeeman stuitten. „We kenden zijn naam omdat in Utrecht een Pieter Zeemanstra'at is. Maar toen we werden rondge leid door de Pieter Zeemanschool in Zierikzee hoorden meer over hem." De makelaar die hen door het te koop staande Zeemanshuis leidde deed daar nog een schepje boven op. Dat was niet eens nodig om Ti tus en Ottelien tot aankoop van het monument over te halen. „Het was liefde op het eerste gezicht. We beslisten binnen een half uur om het te kopen." Want het stel houdt van oude panden. „Ze heb ben karakter. Een oud huis past zich niet aan jou aan, maar jij moet je aanpassen. Het tocht er wat en het kraakt een beetje maar het is heel bijzonder om in een huis met zo'n geschiedenis te mo gen wonen. Daar zijn we trots op." Toch begint dit voorjaar aan de Stoofweg tussen Zonnemaire en gen vossen. Ik denk dat veel men sen die raad ook hebben opge volgd." Dat werkt niet altijd, want ondanks een beveiliging met stroomdraad wist een vos de kip penren van de familie Pijcke in het Zeeuws-Vlaamse buurtschap 't Zand binnen te dringen. „Vorige week waren er ineens een paar kippen verdwenen", zegt Roos Pijcke. „We dachten dat we misschien niet goed geteld had den, maar gisteren vonden we zes dode kippen in de ren. We heb ben geen idee hoe die vos is bin nengekomen." Tijdens de recente telavond op 27 december werden alleen in -het ge bied van WBE Koewacht al 25 vos sen geteld. Prince: Maar als je er 25 ziet, zitten er in het gebied mis schien wel 75 dieren." Alleen al in Smitsschorre werden 10 vossen ge teld. X/SHOWROOM] «r 1 §\800Mj/tegen scherpe prijzen! KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO INSTALLATIEBEDRIJF Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerks. Tel. 0118-551681 Vrijdagavond koopavond (zaterdagmiddag gesloten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40