sport 29 Duitser André Creipel pakt eerste serieuze prijs nieuwe wielerseizoen Wellens keek de dood in de ogen Rechter weer even aan het woord in Ajax-soap Boonman vlagt bij AZ-Ajax Kupfernagel ziet af van WK veldrijden Braziliaan Senna vervangt Barrichello Van der Graaff dicht bij tourkaart Zware nederlaag waterpoloërs Vierde remise Loek van Wely woensdag 18 januari 2012 door Ad Pertijs LICHTAART - De stem van Bart Wel lens slaat over als hij in een hotel zaaltje zijn hart lucht over de grootste pijn die hij in het Acade misch ziekenhuis van Antwerpen heeft moeten lijden. „De insinua ties over dopinggebruik hebben me diep getroffen", zegt de 33-jari- ge veldrijder die in de nacht voor het Belgisch kampioenschap (7 ja nuari) de dood plots in de ogen keek. Een onschuldig ogende griepaan val draaide uit op een nachtmer rie. Halverwege de nacht moest hij overgebracht worden van het zie kenhuis in Geel naar dat van Ant werpen. „Toen werd ik echt bang", zei Wellens gisteren op een pers conferentie in Lichtaart. „Een beet je lachend vroeg ik de artsen om mij heen: ben ik aan het doodgaan misschien? Niemand die reageer de." Pas twee dagen later hoorde hij hoe dicht hij langs het randje van de dood had gewandeld. Een binnengeslopen microbe bleek een bloedvergiftiging te hebben veroorzaakt. Meervoudig orgaanfa- len was daar weer het gevolg van. Toen na de gal en lever ook de hartspier bedreigd werd, was het paniek in het ziekenhuis van Geel. De wielerfans hoorden pas op de ochtend van het Belgisch kam pioenschap dat Wellens op de in tensive care lag. Onmiddellijk wa ren daar ook de insinuaties over dopinggebruik. Een jaar ervoor was immers ook de Italiaanse wiel renner Riccardo Ricco met hoge koorts opgenomen in het zieken huis. De oorzaak bleek later een mislukte verboden bloedtransfu sie. Inmiddels sluiten alle artsen en specialisten uit dat dopingge bruik de oorzaak is van de crash. Wellens gelooft in een totaal her stel en gaat er van uit dat hij vol gend jaar weer in het veld rijdt. De ploegdokter van Telenet sluit niet uit dat de extreme belasting van de weken ervoor een rol hebben gespeeld. Hij pleit voor minder koersen in de kerstperiode. CLARE - André GreipÊ heeft de eer ste etappe in de Tour Down Un der op zijn naam geschreven. De Duitse wielrenner van Lotto-Beli- sol was in de 149 kilometer lange rit van Prospect naar Clare de snel ste in de massasprint. Greipel bleef de Italiaan Ales- sandro Petacchi net voor. De Wit-Rus Yauheni Hoetarovitsj ein digde als derde. De Tour Down Under is de eerste wedstrijd van de UCI World Tour in het nieuwe wielerseizoen. „Ik mag blij zijn dat ik deze race vandaag heb gewonnen", zei Grei pel, die doelde op een massale val partij op 800 meter van de finish. „Een van mijn voeten raakte uit het pedaal, waardoor ik terugviel van de vijfde naar ongeveer de twintigste positie. Maar gelukkig kon ik het gat nog dichten." Kenny van Hummel was een van de slachtoffers van de valpartij. De Nederlandse renner van Vacanso- leil blesseerde zich aan zijn arm, bil en been. „Er kwam iemand van links en iemand van rechts. Ik kon ze niet ontwijken en ben van mijn fiets gereden. Dit was onge looflijk", zei hij. Voor Van Hummel was het de André Greipel (midden) wint de eerste etappe van de Tour Down Under. foto Ben MacMahon/EPA tweede valpartij in drie dagen tijd. „Door de val heb ik me vandaag niet kunnen meten in de sprint, maar ik heb veel vertrouwen gekre gen. Ik zat samen met Wouter Mol vooraan en als de verwondingen meevallen, gaan we deze week nog een keer sprinten om de prij zen. Het lijkt meteen goed te zit ten in de samenwerking tussen Wouter en mij." De Belg Jürgen Roelandts liep bij de valpartij een gebroken halswer vel op. De Belg kon in het zieke- huis spreken en bewegen. Marcello Pavarin, ploeggenoot van Van Hummel, maakte deel uit van de vier man sterke kopgroep, die 15 kilometer voor de finish werd ingerekend. De Italiaan won de enige bergsprint en kreeg daar door de bergtrui in handen. AMSTERDAM - De grimmige strijd om de macht bij Ajax krijgt van middag een nieuwe aflevering voor het gerechtshof in Amster dam, dat zich buigt over de vraag of Louis van Gaal en Martin Stur- kenboom komend seizoen als di recteur aan de slag kunnen. Vorige maand vond de rechter in Haarlem in een kort geding de voorgenomen benoeming van het duo rechtsgeldig. Toch schortte hij de aanstellingen op, omdat hij eerst wil zien of de aandeelhou ders nog vertrouwen in de raad van commissarissen hebben. De nv Ajax en de vier commissaris sen Steven ten Have, Edgar Da vids, Paul Römer en Mirjam Ol- fers tekenden beroep aan tegen de ze uitspraak in het geding dat me decommissaris Johan Cruijff en veel bekende jeugdtrainers van de Amsterdamse club hadden aange spannen. Ze krijgen uiterlijk 9 fe bruari duidelijkheid van het ge rechtshof Ajax heeft voor 10 februari een bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders uitgeschre ven, waarin de vertrouwensvraag over de raad van commissarissen centraal staat. Het kan bijna niet anders of Ten Have, Davids, Römer, Olfers en ook Cruijff moe ten dan het veld ruimen. De vereniging Ajax, met 73% grootaandeelhouder, wil dat alleen Cruijff behouden blijft voor de club. Van Gaal wil niet vertellen of hij ook nog bij Ajax aan de slag wil, als de commissarissen naar huis worden gestuurd. „Dan ga ik speculeren", zegt hij. „Laten we nu eerst maar even alles afwachten." Cruijff en zijn bevriende jeugdtrai ners zijn faliekant tegen de komst van Van Gaal. ZEIST Voetbalbond KNVB heeft Angelo Boonman uit het Zeeuws-Vlaamse Zandstraat aangewezen als een van de twee grensrechters bij de top per van zondag in de eredivisie tus sen AZ en Ajax. Pieter Vink is de scheidsrechter, de andere grensrechter is Rob Meen- huis. Tom van Sichem is de vierde official. BERLIJN Titelverdedigster Marianne Vos en de andere Nederlandse rensters hebben eind januari een concurren te minder bij de WK veldrijden in Koksijde. De Duitse Hanka Kupfer nagel verschijnt in België voor het eerst in 12 jaar niet aan de start bij de WK. De viervoudig wereldkam pioene wil zich volledig concentre ren op haar voorbereiding op de Olympische Spelen. LONDEN Bruno Senna rijdt komend seizoen voor het Formule i-team van Willi ams. De Braziliaan (28) treedt daar mee in de voetsporen van zijn oom Ayrton, die in 1994 omkwam tij dens de Grand Prix van San Mari no. Senna maakte in 2010 zijn de buut in de Formule 1 voor HRT. Hij neemt de plaats over van zijn land genoot Rubens Barrichello. LA MANGA Golfster Marjet van der Graaff heeft een speelkaart voor de Ladies European Tour voor het grijpen. De voormalige Thoolse staat na drie van de vijf ronden in de finale van de qualifying school op de tweede plaats in de tussenstand. Van der Graaff staat na een ronde van 72 op golfclub La Manga in het Spaanse Murcia zes slagen onder par. EINDHOVEN De Nederlandse waterpoloërs heb ben ook het tweede duel van het EK in Eindhoven verloren. Drievou dig olympisch kampioen Honga rije was oppermachtig: 6-19. Oranje kon de opponent één perio de bijhouden. Na acht minuten stond er 2-2 op het scorebord. Voor Nederland troffen Lars Gottemaker en Tjerk Kramer twee keer doel. WIJK AAN ZEE Loek van Wely is nog altijd ongesla gen in de 74e editie van het Tata Steel-schaaktoernooi. In de vierde ronde kwam de Tilburgse groot meester opnieuw remise overeen, ditmaal met zwart tegen de Oekraï ner Ivantsjoek. Anish Giri ging na zijn nederlaag tegen de Rus Kar ja- kin tegen Hikaru Nakamura (VS) voorzichtig te werk. Na achttien zetten werd al tot remise besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29