Creativiteit gaat niet met pensioen piet römer Hij schitterde in tv-klassiekers als 't Schaep met de 5 Pooten, Citroentje met Suiker, Baantjer en als de zoon van Stiefbeen. Gisteren overleed Piet Römer op 83-jarige leeftijd. door Bert Pots Inspecteur De Cock, hoofd piet bij de intocht van Sin terklaas, kastelein in café 't Schaep met de 5 Pooten, Dirk Stiefbeen. Een dikke halve eeuw werkte acteur Piet Römer mee aan legendarische tv-programma's. Piet Römer werd op 2 april 1928 in de Amsterdamse Jordaan geboren. Al had hij alleen lagere school en werkte hij eerst als bakkersknecht en later als kolenboer: Römer wil de absoluut acteren. In 1952 werd hij gelijk met Ramses Shaffy en Si- grid Koetse toegelaten tot de Am sterdamse Toneelschool, maar al na drie maanden hield hij het voor gezien. Hij voelde zich als va der met drie kinderen niet thuis tussen de jonge studenten, vers van de middelbare school. Maar aan het toneel, dat moest en zou gebeuren. Voor het toen nieuwe medium te levisie trok hij zijn neus niet op. Zijn eerste tv-optreden was in Op stand in de kribbe, een jeugdtheater stuk, waarin hij de ezel bij de voe derbak mocht spelen. Zijn echte doorbraak kwam in 1963 met de tv-serie Stiefbeen Zoon; als de on getrouwde zoon van Stiefbeen, een gierige, gemene en vieze han delaar in lompen en oude meta len. Het was magie als Rien van Nunen en Piet Römer elkaar dwars zaten. Daarna schitterde hij in tv-klassiekers als de serie 't Schaep met de 5 Pooten en Citroen tje met Suiker. Het werd beloond met de Gouden Televizierring. Eén van zijn liefste rollen was Flie refluiter in de tv-serie Merijntje Gij- zens jeugd uit 1973. Jongere generaties zullen bij Römer denken aan "Zijn langdurige rol als hoofdpiet bij de intocht van Sinterklaas of aan de goedmoedige rechercheur Jurriaan de Cock in de televisiereeks Baantjer. Het idee een serie te maken naar de boeken van de gelijknamige Amsterdamse rechercheur kwam van Piets zoon Peter, hoofd drama bij John de Mol Producties. Toen niemand an ders geschikt werd geacht, dacht hij plotseling aan zijn vader. Over die rol zei Römer zelf: „Het is een beetje Dik Trom-achtige ro mantiek, maar wel goed. Iedereen kan zich ermee identificeren. Baan tjer is heel rustig, anekdotisch en erg Amsterdams." Hij won er als enige in Nederland zijn derde Tele vizierring mee. Tevens ontving hij van het Amsterdamse politiekorps de Bronzen Legpenning, omdat hij als De Cock het imago van de politie zoveel had opgevijzeld. Maar Romers hart lag misschien meer bij het theater. Hij speelde- vanaf eind jaren vijftig in tiental len theaterproducties. Van blijspel tot experimenteel theaterstuk, van Pinter tot Molière. „Televisie is in feite helemaal niks. Ja, een lege ruimte met wat machines. Als ac teur heb je bitter weinig invloed op het eindresultaat. In het theater vind je warmte. Er is niks mooiers dan publiek om je heen, al die mensen die speciaal naar de schouwburg komen om je te zien spelen." Van pensioen wilde hij in 1993 dan ook niet weten. Zo was hij eind jaren negentig met de groep De Ploeg en zijn zoon Han Römer te zien als de vader van een door trauma's uiteengereten familie in de theaterversie van Festen. „Creati viteit kun je niet stopzetten omdat je een bepaalde leeftijd hebt be reikt", zei hij in een interview. Vanaf eind 2010 brak een broos wordende gezondheid hem steeds vakër op. De Amsterdamse acteur lag eind 2010, begin 2011 acht we ken in het ziekenhuis met een zwa re longontsteking. Hoewel sterk verzwakt, kwam Römer er toen weer bovenop. „Ik heb Goldoni en Shakespeare gespeeld, Pinter en Brecht. Als de gelegenheid zich voordoet, doe ik dat met plezier nog eens, maar de ambitie hoefik niet meer te heb ben, want ik heb 't gedaan. Ik heb een prachtige toekomst achter me", zei hij enkele jaren geleden. zie onze website:binnenland Ischa Meijer interviewt Römer in zijn programma I.S.C.H.A Als zoon is Stiefbeen Zoon met Rien van Nunen (r). foto ANP Als Mees Goedkoop in Citroentje met Suiker foto ANP In 'n Avondje André, met André Hazes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12