41 binnenland Samenwerking begint links te smaken Rutte: 2012 wordt voor iedereen moeilijk verschillende fronten' TO0S De PvdA, Groenlinks en de SP hielden afgelopen zaterdag een gezamenlijke nieuwjaarsbijeenkomst. Er was afgelopen weekeinde reden tot optimisme voor links: de SP staat op dertig zetels in de peil1'""0" -«vwi Jongetje doodgereden m Den Haag <Chemje.pack faa|de op Man overlijdt door aanrijding politieauto Gestolen damesfiets na 17 jaar terecht maandag 16 januari 2012 - i AMSTERDAM - „We zullen allemaal merken dat we door zwaar weer varen." Dat zei premier Rutte giste ren in het tv-programma Buiten hof over het jaar 2012. De minister-president vreest dat het een moeilijker jaar wordt dan 2011. „We zullen de crisis dit jaar echt met z'n allen gaan voelen." De premier zei dat volgens hem dit jaar de werkloosheid verder gaat stijgen, de Europese econo mie stagneert en dat de staats schuld zal toenemen. Hij zei dat Nederland aan de andere kant een sterk land is en tot de drie rijkste ter wereld behoort. „Dat betekent dat we er goed uit kunnen komen. Maar dan moeten we geen fouten maken dit jaar." Somber is hij niet, want hij ziet ook kansen. Rutte zei verder dat Nederland en Duitsland vinden dat het perma nente fonds voor de euro zo snel mogelijk het tijdelijke noodfonds moet vervangen, nu Frankrijk is af gewaardeerd door kredietbureau Standard 8c Poor's. Hij vertelde dat hij daarover gebeld had met de Duitse bondskanselier Angela Mer kel. De afwaardering van Frankrijk kan gevolgen hebben voor de tri ple A-status van het tijdelijke euro fonds, dat nu nog goedkoop kan le nen op de internationale kapitaal markt. Sterke eurolanden als Duits land en Nederland zouden moge lijk meer extra garanties moeten af geven om die bijzondere status van het fonds overeind te houden. „Het is nu extra van belang dat we het permanente noodmechanisme zo snel mogelijk invoeren. Dan gel- .den de overgaranties van sterke landen niet meer, want dan gaan alle zeventien landen extra geld in leggen. En dan kan dat fonds te gen lage rente lenen", aldus pre mier Rutte. lie 002e website:biininieiniBand Premier Mark Rutte: regeren met SP is een station te ver Politiek links lijkt samenwer king in de strijd tegen het 'kille kabinet' steeds meer te zien zitten. De uitdaging blijft om de rest van het land daarvan te overtuigen. door Annemieke Kooper PvdA-Kamerlid Ronald Pla- sterk lacht als een boer met kiespijn. Voor een muur waarop iedereen briefjes mag plakken met ideeën over hoe het anders moet in Neder land, luistert hij geduldig naar een man die zijn oplossingen oplepelt: niet discrimineren en weg met de Partij voor Verspreiding van Vreemdelingenhaat, de PW. Sim pel, meent de man, daar wordt Ne derland beter van. Op de gezamenlijke nieuwjaarsbij eenkomst van PvdA, SP en Groen links in Nijmegen, knikt Plasterk voorzichtig. Een ander Nederland wil hij ook wel. Daar draait het de ze zaterdag immers om, en om het te lijf gaan van de economische cri sis. Dat lukt best zonder de PW, lijkt hij te denken, al zou hij dat wat anders verwoorden. Maar ei genlijk heeft hij andere ideeën die hij niet zo nodig via een muur hoeft te delen. „Daar heb ik andere manieren voor: de Tweede Ka mer." Vooral daar willen de drie partijen de handen meer ineen slaan om de 'kilte' van het kabinet een halt toe te roepen, zo verkondigden zij een jaar geleden al. Toen ontbrak de linkse eenheid die ze zo graag willen uitstralen. Ook op de armoe- demanifestatie in december leken PvdA en SP, zonder Groenlinks, meer naast elkaar te werken dan sa men. Maar nu staan ze met elkaar op het podium, de drie partijleiders Job Cohen (PvdA), Emile Roemer (SP) en Jolande Sap (Groenlinks) en hopen ze als drie musketiers 1.500 man toe te spreken. Nu is er een plan, een gezamenlijk plan, om weer deeltijd-WW in te voeren en rijken meer belasting te laten beta len. Het oogt niettemin onwennig wan neer ze elkaar de hand schudden. De sfeer is wat ongemakkelijk wan neer het drietal in een soort Kwik, Kwek en Kwak-rol vervalt. „Het is crisis, dus we moeten investeren", begint Roemer. „Ja", vindt Cohen. „In het opknappen van scholen en dijken bijvoorbeeld, dat verdient zichzelf terug." Het enige dat het kabinet nu doet, vervolgt Sap is 'be zuinigen, bezuinigen, bezuinigen.' Het is Roemer die zich af en toe verspreekt. „Wat mij betreft, eh, wat óns betreft", zegt hij. Toch lacht de zaal. Die hoort bekende boodschappen en gelooft wel in sa menwerking. Maar hij wordt er 'doodmoe' van, vertrouwt Roemer de toeschouwers toe, dat hij buiten De leiders van de drie linkse partijen zaterdag bijeen in Nijmegen: Jolande Sap (Groenlinks), Job Cohen (PvdA) en Emile Roemer (SP) foto Erik van 't Hullenaar/ANP dit soort bijeenkomsten steeds weer moet uitleggen dat hij echt niet voor eigen parochie preekt. Zien mensen dan niet dat ze het echt samen doen? „Een aantal ja ren terug hadden we ons nooit kunnen voorstellen dat we hier zo zouden staan. Kijk nu eens!" Wie hij dan nog zo hard probeert te overtuigen? „De journalisten misschien. En de andere partijen." Want ook met zijn drieën hebben ze nog niet voldoende mècht om veranderingen door te voeren, be seffen de partijleiders. Ze hopen daarom op steun van D66 en de Christenunie - nu afwezig omdat die zichzelf niet als links zien - maar ook van het CDA, dat de ko mende jaren een nieuwe, linksere koers zal inslaan. Al is het de vraag of ze daarop kunnen vertrouwen. D66 betitelde de plannen van links zaterdag alvast als 'tijdelijke lapmid delen' waarmee de crisis evenmin wordt beslecht. Zeker is dat ze zo lang dat nodig is, in ieder geval met zijn drieën blijven strijden, be zweren de partijen. „Zolang geen van ons een meerderheid in de Eer ste en Tweede Kamer heeft", zegt Roemer, „moet dat wel." DEN HAAG - In Den Haag is gister middag een jongetje (4) om het le ven gekomen door een aanrijding met een auto. Het jongetje liep met zijn vader op de stoep. Hij struikelde en viel op straat. Net op dat moment reed een man uit par keervak weg en raakte de kleuter. HILVERSUM - De schuld van de brand een jaar geleden bij Che- mie-Pack op industrieterrein Moer dijk is volledig te wijten aan de be drijfsleiding. Die conclusie trekt de Onderzoeksraad voor Veiligheid in het onderzoek naar de oorzaak van de brand. Op het rapport, dat binnenkort uitkomt, heeft de NOS de hand weten te leggen. „Che- mie-Pack hield zich niet aan de vergunning, niet aan het eigen be leid en niet aan de procedure. Zo overtrad Chemie-Pack bij de werk zaamheden op 5 januari de vergun ning en nam geen enkele veilig heidsmaatregel om het risico op brand te beheersen", aldus de raad. Bij het bedrijf werd gewerkt met open vuur terwijl dat in strijd was met de vergunning. „De brand es caleerde doordat een grote hoeveel heid brandbare stoffen aanwezig was en omdat Chemie-Pack de be ginnende brand niet'beheerste. De brandende hars stroomde uit in de" nabijheid van ongeveer 100, in strijd met de vergunning geplaats te en met brandbaré vloeistoffen gevulde kunststof containers." De Gemeente Moerdijk is volgens het rapport bij het verlenen en handhaven van de vergunningen te coulant en te traag geweest. Moerdijk heeft bijvoorbeeld nooit een onverwacht inspectiebezoek, een 'reality check', gedaan. Ook was de communicatie naar pers en publiek chaotisch, doordat de betrokken overheden niet met elkaar overlegden en ieder hun ei gen lijn trokken. De communica tie ging uit van wat de overheid kwijt wilde, niet van wat de bur ger wilde weten. Daardoor kon het beeld ontstaan van een over heid die informatie achterhield. HARDEN BERG Een 21-jarige man uit Kloosterhaar is gisterochtend rond half vier over leden nadat hij door een poli tieauto werd aangereden. Het onge luk gebeurde op de N34 in Harden- berg. De politieauto reed vanwege een melding over ongeregeldheden in een café in de richting van Coe- vorden. Ter hoogte van woonwijk De Marslanden stak de man plotse ling voor de auto over. KLAZIENAVEEN De eigenaresse van een gestolen da mesfiets heeft na zeventien jaar haar fiets teruggekregen. De politie vond het rijwiel afgelopen week end op een bedrijfsterrein in Kla- zienaveen (Drenthe), aldus een po litiewoordvoerder zaterdag. „We hebben contact gelegd met de eige naresse en zij mag de fiets bij ons komen afhalen." PAUL KUSTERS i rutte: ie&ereen krijst het moeilijk in 2012 ...HEEFT IE EERST RUSTI® SEW ACHT TOT IEÖEREEN UITSELUKKIS NIEUW JA ARC» isf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4