J Beveiliging Sorsselse kerncentrale vergroot 21 zeeland Handpalm opent hek in centrale Agrarisch werk eist 21 doden in 2011 maandag Nootje De krant 6 weken voor 18 euro! PZC maandag 16 januari 2012 door Wim Hofman De vlucht uit Australië naar Nederland ging over Kuala Lumpur en dan over India, door een corridor boven Afghanistan, naar Siberië en de Baltische Zee. Boven India kregen we een zakje met acht gebrande amandelen en bij het bijten op zo'n nootje voelde ik al iets. Een verandering in je leven zit soms in kleinighe den. Bij Amsterdam waaide het erg hard en we hobbelden over de landingsbaan. In Nederland was het spoorweg net in de war door bliksemin slag maar we kwamen toch vroeg in Zeeland aan. Thuis keken we naar de boom die was omgewaaid en die net niet op ons huis was gevallen. Ik las in een krant dat door de stormwind een van de masten van het V.O.C. -schip de Batavia gebroken was. Raar, want ik had een paar dagen daarvoor nog de wrakstukken van de Batavia en nog wat opgedoken stenen, mun ten en kanonnen gezien en gele zen over de verschrikkelijke ge schiedenis van dat schip. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E; bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Familieberichten: 18-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor hef gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <na2s) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor €18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ikheb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) - Stuur de bon naar: PZC, Afdeling lezersse'rvice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 t Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere Informatie aan. 'De samenleving heeft er recht op te te weten dat wij het uiterste doen om te voorkomen dat de omgeving gevaar loopt door acties van kwaadwillenden' Stefan Ridder, manager beveiliging EPZ Op de televisie hoorde ik me vrouw de commissaris van de ko ningin zeggen dat Zeeland dun bevolkt was, en dat we ons zor gen moesten maken, wat wel vreemd klonk na ons bezoek aan West-Australië dat zeer dun be volkt en welvarend is. Maar ik lette al niet meer zo goed op wat er zich allemaal in de wereld en in Zeeland afspeel de, want ik had inmiddels steeds meer last van een kies gekregen en de pijn werd zo hevig dat ik me eigenlijk enkel nog maar met die pijn bezig kon houden. Men sen die nu pijn hebben, weten wat ik bedoel. Je wordt als het ware steeds weer naar de pijn toe gezogen. Gelukkig was er op het goede moment de tandarts die kordaat korte metten maakte met de kies. Hij legde hem op een wit papiertje zodat ik de kies goed kon zien. Ik keek naar het on ding en haatte het uit het diepst van mijn hart. Dat is wel merk waardig, het was immers jaren lang een stukje van mezelf ge weest. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Activisten, criminelen en terroris ten die de kerncentrale Borssele willen binnendringen, hebben het een stuk lastiger. Manager beveiliging Stefan Ridder licht een tipje van de sluier op. door Ben Jansen Eind deze maand komt het Internationaal Atoom Energie Agent schap (IAEA) naar Bors sele om te controleren wat EPZ heeft gedaan met aanbe velingen om de beveiliging van de kerncentrale verder te verbeteren. Manager beveiliging Stefan Ridder ziet dat bezoek met vertrouwen te gemoet. „We hebben meer gedaan dan het IAEA heeft gesuggereerd." De resultaten zijn deels al op af stand zichtbaar. Het meest ingrijpend - voor wie niet bij EPZ werkt - is de afsluiting van de Wilhelminahofweg en de Zeedijk langs het centralecomplex. Een van de opmerkingen van het IAEA was dat de kerncentrale wel erg makkelijk te benaderen is. In de toekomst kan de argeloze pas sant niet meer over de weg tussen de centrales en de dijk. Een 2,8 ki-. lometer lang hek dat vanaf het EPZ-terrein gezien aan de buiten kant van de dijk staat, vormt de nieuwe begrenzing. De onttrek king van de Wilhelminahofweg- Zeedijk wordt pas een feit als de nieuwe ontsluiting van het dorp Borssele via de Kaaiweg-Weelhoek- weg gereed is. Dat zal naar ver wachting tegen de zomer het geval zijn. Dan komt ook de nieuwe hoofdtoegang aan de Wilhelmina hofweg aan de noordkant van het centralecomplex in gebruik. Over de beveiliging van de kern en de kolen/biomassacentrale in Borssele doet EPZ geen mededelin gen. De maatregelen die Ridder en zijn mensen treffen, zijn gericht te gen activisten, criminelen en terro risten en die maakt EPZ liever niet wijzer. Toch wil Ridder wel een tipje van de sluier oplichten. „De samenleving heeft er recht op te weten dat wij het uiterste doen om te voorkomen dat de omge ving gevaar loopt door acties van kwaadwillenden. Trouwens een deel van de maatregelen is van bui tenaf zichtbaar: hekken, camera's en nieuwe toegangspoorten. Maar details verstrekken we niet." Dus weigert Ridder vriendelijk maar beslist antwoord op vragen als hoe EPZ de verbeterde beveili- EPZ maakt ernst van de suggesties die het inter* nationaal Atoom Energie Agentschap heeft gedaan ging heeft georganiseerd, hoeveel geld erin in gestoken en met hoe veel medewerkers de beveiligings dienst is uitgebreid. Bij een begeleide wandeling over het kerncentraleterrein is evenwel al veel te zien. In de vrachtwagen- sluis van de hoofdpoort is een bar rière aangebracht dié uit de grond kan oprijzen. Om het gebouw van de kerncentrale staat een nieuw hek. Camera's zwenken automa tisch naar de plek waar iemand een hek aanraakt. Het aantal draai- poorten is fors uitgebreid. Hand palmscanners verspreiden een ge heimzinnig blauw en rood licht. Binnen vallen nieuwe dikke stalen deuren op die in geval van onraad automatisch dichtgaan. Sleutelkas- ten geven alleen de sleutels vrij aan iemand die ermee aan de slag moet. Bijna in het hart van de cen trale is een nieuwe bedieningspost van de beveiligingsdienst inge richt. Ridder is ervan overtuigd dat de beveiliging van de kerncentrale nu voldoet aan de eisen die op dit ge bied in Nederland aan een nieuwe zouden worden gesteld. Het sys teem staat niet op zichzelf. EPZ oe fent ook met de politie en anti-ter- reureenheden. Ridder: „Als ie mand hier met kwaad in de zin probeert binnen te komen, heb ben we natuurlijk wel graag dat hij wordt opgepakt." Geen vingerafdruk („te makkelijk na te maken"), geen irisscan („lastig als iemand met dichtge knepen ogen in de volle zon staat"), maar een handpalmscan. EPZ gebruikt een nieuwe techniek om te controleren of iemand die toegang wil tot de vitale onderdelen van de kerncentrale echt is wie hij zegt dat hij is. Een pasje is niet langer toereikend. De scanappa ratuur analyseert onder meer het bloedvatenpatroon in de hand die voor de blauw en rood licht uitstralen de sensors wordt gehouden. Wie in de kerncentrale aan het werk wil, moet eerst de kenmerken van zijn handpalm laten vastleggen. Dat gebeurt bij de hoofdin gang van het nucleaire gedeelte van het EPZ-complex, waar iedere nieuwkomer zich moet laten registreren. MIDDELBURG - In de agrarische sec tor zijn vorig jaar landelijk 21 men sen tijdens het uitoefenen van hun werk om het leven gekomen. Dat blijkt uit een inventarisatie van Stigas, een organisatie die zich inzet voor de veiligheid in deze branche. Stigas, mede-opgericht door brancheverenigingen LTO en VHG, heeft een speciale krant uit gebracht om medewerkers in de agrarische sector te wijzen op de gevaren die op de loer liggen. Het valt de instantie op dat steeds va ker boeren van 55 jaar en ouder be trokken zijn bij ongelukken. Van de 21 slachtoffers vorig jaar, vielen er 9 uit die groep te betreuren. Geen van de dodelijke slachtoffers in de sector viel overigens in Zee land, blijkt uit het overzicht. Stigas voert campagne gericht op het voorkomen van bedrijfsonge- lukken op hogere leeftijd. Artsen verbonden aan Stigas wijzen op het gevaar van afnemende reactie snelheid, concentratie en spier kracht bij het werk op de boerde rij of in kassen. In het kader van de campagne wordt een veilig- heidscheck aangeboden, die een voudig via een smartphone of een computer kan worden uitgevoerd. De instantie heeft ook een risico top 5 samengesteld. Bovenaan dat lijstje staat overreden worden door trekkers of andere machines, gevolgd door vallen van hoogten (daken, bomen, kassen), bekneld raken, getrapt worden door dieren en bedwelming door mestgassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2