Op jacht naar het noorderlicht u 19 reizen rcf Het uiterste noorden van Noorwegen is 's winters niet alleen koud en donker, maar ook overweldigend mooi. Gerda Douma ging naar het hoge noorden. 10-daagse busreis Salou Hotel Las Vegas 249: &NMÉ reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 14 januari 2012 In het winterwonderland van Finnmark, de meest Noorde lijke provincie van Noorwe gen, even noordelijk als Sibe rië en Alaska, staat een fors ijs- hotel. Alles in het hotel is van sneeuw en ijs: tafels, stoelen, bed, altaar in de minikerk (je kunt er trouwen), bar en zelfs de glazen. In een slaapzak kun je ér prima sla pen. Maar het hotel is helaas volge boekt, dus logeren we, lekker warm, in een echt hotel. We zijn in Alta, de City of the Northern Light. De plaats wordt zo genoemd vanwege het zeldzame noorderlicht dat je hier, als het hel der is, kunt zien. Maybe tomorrow is een veelgehoorde kreet als de wolken de kans erop reduceren. We beginnen ons bezoek aan Lap land met een huskysafari. De gro te hoeveelheid versgevallen sneeuw belet de honden op top snelheid te gaan. In een kalm gan getje genieten we van het land schap, de sneeuw, de stilte. Er zijn meerdaagse tochten mogelijk, maar wij proberen'zoveel mogelijk moois in één ochtend te proppen. Na de lunch, met stokvis, gaan we naar Hammerfest voor eert bezoek aan het Museum van de Recon structie. Daar wordt het dramati sche oorlogsverhaal van de stad verteld. Hammerfest werd volledig platgebrand door de nazi's. Slechts een kapelletje overleefde de ver woesting. Van Hammerfest wordt gezegd dat het de meest noordelij ke stad van de wereld is. Elke toe rist die er aankomt, ontvangt van de Polar Bear Society een certifi caat voor uitzonderlijke moed we gens het bereiken van deze plek. Die avond maken we kennis met de cultuur van de Sami, de oor spronkelijke nomaden van Lap land. Een fraai uitgedoste dame serveert bidos, rendiersoep. Ze ver telt over haar volk en zingt een joik, een Sami-lied. Het houtvuur en de wijn zorgen voor een bijzon dere sfeer. Helaas is de lucht op nieuw bewolkt, dus weer geen noorderlicht. Maybe tomorrow. Een van de vele manieren om de Noorse kust te bewonderen, is tij dens een Hurtigrutentocht op een luxe cruiseschip. De route volgt dié van de oüde postboot van Ber gen naar Kirkenes. Er zijn genoeg ramen om de kust te zien, maar op het dek voel je pas echt dat de NOORWEGEN Alta FINLAND Oslo# ZWEDEN infographic: CRW Noordkaap dichtbij is. Zelfs met thermo-ondergoed, skibroek, win terjas, muts én capuchon trotseren we de kou niet langer dan een half uur. Dus snel weer naar binnen om op te warmen. Het gevolg: tra nende ogen, handen waar de kloof- jes spontaan inspringen, een knal rode neus en geen gevoel meer in vingertoppen en tenen. In Honnigsvag gaan we van boord. Daar vertrekt de bus naar de Noordkaap. In konvooi, zeven bus sen achter elkaar, rijden we, met een sneeuwschuiver voorop, in on geveer een uur naar dat beroemde punt. We worden langzaam maar zeker stil, overmand door de schoonheid; waar je ook kijkt, het oogt fantastisch. Sneeuw zo ver je kunt zien, bergen, witte wegen, fjorden en hier en daar een ver- m Alle informatie over reizen naar Lapland en Noorwegen is te vinden op www.lapland.nl en www.visitnorway.nl v Reageren? redactie.reizen@wegener.nl dwaald huisje. De wind jaagt de sneeuw over de vlakte. Eenmaal op de Noordkaap wanen we ons op de Noordpool. Foto's maken kan vanwege de kou eigenlijk niet en de wind maakt het vrijwel on mogelijk de camera stil te houden. Veel mensen houden het na tien ijskoude minuten voor gezien en zoeken beschutting in een gebouw tje. Na ruim een uur moeten we te gen onze zin de bus weer in, want de avondduisternis laat niet lang meer op zich wachten. Het is half drie 's middags en het begint al te schemeren. Tegen de tijd dat we in Honnigsvag zijn, een uur later, is het pikdonker. We sluiten de dag af met king crab en bier. In het res taurant staat ook walvis op de kaart. Na het eten turen we de lucht af. Maar de aurora borealis, de wetenschappelijke naam van het noorderlicht, laat zich door de wolken wederom niet zien. Via een tunnel van bijna 7 kilome ter verlaten we een dag later het ei land Mageroya. Een adembene mende tocht voert naar Karasjok. We passeren sneeuwvlaktes, zien de zon opkomen en spotten twee arenden en een paar rendieren. Na drie uur rijden komen we aan in Karasjok, dichtbij de grens met Finland. Hier zetelt het parlement van de Sami. In een schitterend ge bouw zien 43 afgevaardigden er op toe dat de Sami-cultuur behouden blijft. Zo proberen ze de Sami-taal dezelfde status te laten behouden als het Noors. In een kamp ontvangen Sami- De aurora borealis, de wetenschap pelijke naam van noorderlicht, wordt veroorzaakt doordat elek trisch geladen deeltjes van de zon, de zogeheten zonnewind, botsen met gasmoleculen in de aardse atmosfeer. foto Martial Trezzini/EPA vrouwen de toeristen, hun echtge noten zijn op sneeuwscooters naar de rendieren vertrokken. We laten ons op een slee voorttrekken door een rendier, eten rendiervlees, drinken rendierbouillon en zitten op warme rendiervellen. Ondertus sen vertellen de Sami-vrouwen over hun leven en hun geschiede nis. Ze zingen een joik en kijken minzaam lachend toe hoe wij lang zaam maar zeker verkleumen. Net voordat we helemaal bevroren zijn, mogen we het Sami-park in. Eerst krijgen we nog een film te zien over het leven van de Sami. Dan gaan we verder, op naar Fin land, de echte kou in. We hadden er al niet meer op gerekend: het magisch groene gordijn van het noorderlicht blijft onzichtbaar. Maybe tomorrow. Na een paar uurtjes sneeuwkarten staat het vliegtuig klaar om ons in drie uur rechtstreeks terug naar Schiphol te brengen. Van 20 gra den onder nul naar een onwaar schijnlijke 10 graden boven nul. We hebben prachtige dingen ge zien, maar de jacht op het noorder licht was tevergeefs! Een goede re den om nog eens terug te gaan. Maybe next time. VERTREK 27 30 APRIL O.B.V. VOLPENSION SUNLINER.NL 0541 - 51 00 22 INCLUSIEF ROYAL CLASS DELUXE PAKKET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71