Cultuur, stieren en lekker eten EXPEDITIECRUISE Noorse Fjorden Noordkaap Pamplona en stieren zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. De dieren rennen maar anderhalve week per jaar door de Spaanse stad. Alexander Reeuwijk ging kijken wat er nog meer te doen is. fc_ m reizen@wegener.nl reizen 024-3650360 Zaterdag 14 januari 2012 Het blijkt moeilijk te zijn om aan de stieren te ontkomen in Pam plona, ook al rennen ze niet door de straten op het moment dat wij er zijn. In iedere toeris tenwinkel staan de speelgoedstieren in lan ge rijen opgesteld, hun afbeelding is te vin den op kopjes, bekers, T-shirts en petjes en er staat een kolossale beeldengroep in het centrum van deze Spaanse stad. Toch kreeg het oude San Ferminfestival pas internationale bekendheid toen de Ameri kaanse schrijver en beroepsbohémien Er- nest Hemingway het bezocht en er in 1926 een boek over schreef, Fiesta. Daardoor heeft de stad naast de stieren nog een twee de icoon: Hemingway. De schrijver zou in de jaren erna nog zo'n tien keer naar Pam plona terugkeren. Op een hoek van Plaza del Castillo, het im mense plein in het hart van de oude stad, staat Hotel la Perla, het hotel waar Heming way altijd verbleef Een korte wandeling bracht hem naar café Iruna (de Baskische naam voor Pamplona), eveneens aan het plein. Hier zag hij in de jaren dertig van de vorige eeuw de mensenmassa tijdens het San Ferminfestival jaarlijks toenemen. He mingway voelde zich een beetje schuldig over wat hij teweeg had gebracht. Wij beginnen onze eerste dag in Pamplona in het grote café in modernistische stijl. Van af het plein slingeren smalle straten tussen hoge pastelkleurige gevels naar de randen van de stad. In het noorden, in de richting van Frankrijk, liggen imposante vestingwer ken. Ooit bestond Pamplona uit drie strikt gescheiden wijken, totdat de stad in de vijf tiende eeuw noodgedwongen één werd om zich beter te kunnen verdedigen tegen de Fransen. Vanaf de rand van de stad liggen afbeeldin gen van Sint Jakobsschelpen op de grond tussen de stenen. Ze moeten pelgrims de weg naar de kathedrale basiliek van Santa Maria la Real wijzen. Pamplona is één van de belangrijkste plaatsen op de route naar Santiago de Compostella en de kathedraal vormt het doel van de bedevaartgangers. Bij de toegangspoort staat een Duitse pelgrim. Op zijn borst draagt hij een Jakobsschelp, ten teken dat hij onderweg is naar het be roemde pelgrimsoord, ruim 700 kilometer van Pamplona. Hij is net vanuit de grillige Pyreneeën komen lopen en zal morgen ver trekken richting Las Bardenas Reales, het woestijngebied ten zuiden van de stad. Hij loopt de tocht om dezelfde reden als zoveel andere pelgrims: hij zag thuis door de bo men het bos niet meer en hoopt door deze tocht zijn leven weer op orde te krijgen. Terwijl de zoekende Duitser met een stem pel van de kathedraal op zak in de smalle straten verdwijnt, bezoek ik de gotische ka thedraal en ontdek het bijbehorende kloos- tèr. Het is een verrassing, verstopt achter de ietwat pompeuze neoclassicistische facade. In de vertrekken van het veertiende-eeuwse klooster worden Mariabeelden, muziekin strumenten en gouden en zilveren mon stransen getoond. Inmiddels maakt Pamplona zich op voor de lunch. Op de toonbanken van de bars en ca fés staan rijen pinchos, kleine gerechten die als smaakmaker dienen. Noem het geen tapas, dan worden de cafébazen een beetje kribbig. Tapas worden voornamelijk in het zuiden van Spanje gegeten en zijn overwe gend gratis, terwijl de pinchos hier in het noorden, iets groter en niet gratis zijn. Eind maart is het in Pamplona de semana del pincho (pinchoweek). Honderd cafés ma ken speciaal voor deze week elk twee pinchos, die worden beoordeeld op ingre diënten, originaliteit, opmaak en naam. De pinchos van groene asperges met coquilles en zongedroogde tomaat en langzaam ge gaarde kip met gefrituurde Tudella-artisjok en crème zijn heerlijk. Voor de pinchoweek komen Spanjaarden uit alle delen van het land om de culinaire hoogstandjes te proe ven. Na een bezoek aan een aantal bars maken we de balans op. De favoriete pincho is er een met verse ansjovis en crème, gezouten met het vocht van een mossel en geserveerd op een knapperig koekje. Pamplona zonder stieren is natuurlijk niet compleet. Dus gaan we naar het Museo del Encierro (het stierenrenmuseum) in de ge vaarlijkste bocht van de stierenrenroute. Daar vind je een uitgebreide uitleg over het festival, door middel van foto's, videobeel den en allerlei parafernalia. Maar het is ook mogelijk om dankzij een driedimensionale video en een lopende band zelf voor de stie ren uit te rennen. Zonder gevaar, want virtu ele horens doen geen pijn. Spectaculaire Foto boven: Jakobsschelpen als routewijzer; onder: Pinchos eten aan de bar. foto's Alexander Reeuwijk De mozos (renners) en encierros (stieren) tijdens het jaarlijk se San Ferminfestival. foto Jesus Diges/EPA m Reageren? redactie.reizen@wegener.nl 12-daagse zeecruise per Hurtigruten cruiseschip MS Finnmarken FRANKRIJK Pamplona PORTUGAL ïfia "I •Madrid SPANJE m Hoe kom je er? Hemelsbreed is de afstand Amsterdam - Pamplona ongeveer 1.200 kilometer. Pamplona heeft een vliegveld, maar er gaan geen rechtstreeks vluchten naar de stad. Iberia vliegt via Madrid naar Pamplona. Alternatie ve routes zijn via Biarritz of Pau. Festivals: San Ferminfesitval is ieder jaar van 6 juli tot 14 juli, www.sanfermin.com. De semana del pincho is al tijd in het voorjaar, www.semanadelpincho.es. Andere activiteiten: Een bezoek aan Pamplona is goed te combineren met de uitgestrekte vlakten van de Bardenas Reales of de grillige pieken van de Pyreneeën. Stadjes als Urite en Tudella vormen een leuke dagtocht. Deze reis werd mede mogelijk gemaakt door Turismo Na- varra. -- www.turismo.navarra.es/hol/home Zie www.kras.nl/32772 De mooiste zeereis ter wereld boekt u bij KRAS.NL! Deze unieke cruise op de oude Hurtigruten postbootroute naar het spectaculaire hoge Noorden van Noorwegen is razend populair en voor superlage prijzen te boeken! U kunt al mee vanaf slechts 1699, inclusief vliegreis per KLM, transfers, 11 nachten cruise én ontbijt en diner aan boord! Het MS Finnmarken vaart vanuit Bergen naar Kirkenes, nabij de Russische grens. Het schip vaart bijzonder dicht langs de Noorse kustlijn, wat voelt als een expeditie, een ontdekkingsreis! Dat maakt cruisen met Hurtigruten zo uniek. Bovendien heeft u eind maart grote kans om het spectaculaire Noorderlicht te aanschouwen. Boek snel en beleef het zelf! Binnenhut Buitenhut Maart 22 1699 1899 Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2-persoons •bezetting. waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 .se.», of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \s Arke of 'jfr-reizen Prijzen zijn oer persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiieitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69