SS reizen@wegener.nl 15 reizen De winter in Sint Petersburg betekent sneeuw en kou. Maar ook prachtige stadsgezichten, heerlijk rustige musea en andere hoogtepunten. Joost Brantjes ging naar een koud, maar mooi Rusland. Hg! 024-3650360 1bb«I Zaterdag 14 januari 2012 Hoewel veel mensen je voor gek zullen verklaren als je besluit in de winter naar Rusland te gaan, zijn de voordelen talrijk genoeg om het te overwegen. In tegen stelling tot op hitte kun je je op kou kleden. Een winddichte parka met capuchon, lange onderbroek, stevige, warme schoenen die de sneeuw aankunnen en een paar hand schoenen is alles wat je nodig hebt. 's Winters liggen de hotelprijzen in Sint Pe tersburg beduidend lager en ook de vluch ten zijn vaak goedkoper. De stad ziet er in de wintermaanden uit als in een sprookje. Besneeuwde straten, de bevroren Neva en parken waar uitgelaten kinderen met een sleetje van heuvels afsuizen. En - zeker niet het minste voordeel - je hebt musea van we reldfaam bijna voor jezelf. Er zijn geen wachttijden en je hoeft niet over schouders van andere bezoekers te kijken om in de Hermitage een glimp op te vangen van een van de twee doeken van Leonardo da Vinei. We beginnen ons bezoek aan Sint Peters burg met laatstgenoemde museum. Eerst maar wat duizelingwekkende cijfers: het museum heeft bijna drie miljoen kunstwer ken; niet voor niets dat ze - éindelijk - be gonnen met het openen van dépendances in Kazan, Vyborg, Amsterdam en Ferrara. Per jaar bezoeken 2,5 miljoen mensen het museum. En de zes gebouwen, waarvan er vier kunnen worden bezocht, zoals het Win terpaleis, hebben een tentoonstellingsopper vlakte van totaal 62.324 vierkante meter, ver deeld over 365 zalen. Neem dus de tijd wan neer je de Hermitage bezoekt. En bepaal vooraf wat je wilt zien. Want dat er bij een museum van deze omvang gekozen moet worden, is duidelijk. Als Nederlander mag je de grootste collectie Rembrandts op één plek uiteraard niet over slaan; er zijn met twintig doeken meer Rem brandt's in de Hermitage dan in het Amster damse Rijksmuseum. Rembrandt's Danaë, uit 1636, hangt er weer in volle, gerestau reerde glorie, nadat in 1985 een idioot zwa velzuur over het doek had gegooid. En dan hangen er ook nog zo'n honderd doeken van Rembrandt's leerlingen, zoals Ferdi nand Bol. Wie anderhalfjaar geleden in de Amster damse dépendance van het Hermitage Mu seum de prachtige tentoonstelling Matisse tot Malevich heeft gezien, zal het er mee eens zijn dat de doeken daar veel beter tot hun recht kwamen dan in Sint Petersburg. De collectie avant-gardisten, die door de on dernemers Ivan Morozov en Sergej Sjtsjoe- kin met veel geld én smaak werd opge bouwd, is van zo'n buitengewone schoon heid, dat je zou willen dat een Russische miljardair geld geeft voor een speciaal mu seum met enkel doeken uit deze belangrijke periode in de kunstgeschiedenis. Want om bijvoorbeeld de twee grote doeken van Ma tisse, La danse en La musique, in een zaaltje van de Petersburgse Hermitage tegenover el kaar te zien hangen, doet pijn in je hart. Na ons museumbezoek volgt dé wandeling in Sint Petersburg. We lopen de gehele Nevs- ki Prospekt af, een wandeling van 4,5 kilo meter. Je ziet onmiddellijk de grandeur van deze boulevard langs het water. Hier gebrui ken ze maten die wij Nederlanders niet ken nen. In zes rijen naast elkaar stromen de au to's de stad in, in evenzoveel rijen de stad uit. De gebouwen hebben stucwerk in voor ons onbekende kleuren als Wedgwood blauw, smaragdgroen of citroengeel. Bewonder de An Nouveau van het Singerge- bouw uit 1904 op de hoek met het Gribo- jedovkanaal, dat uitkomt bij de Kerk van de Verlosser op het Bloed. Kun je goed uit de voeten in het Engels, loop dan even het Sin- gergebouw in naar boekwinkel Dom Knigi. Daar kun je voor omgerekend 3 euro de meesterwerken kopen van Dostojevski, één van de beroemdste zonen van Sint Peters burg en schrijver van De idioot, De gebroe ders Karamazov en Misdaad en straf. Vooral die laatste is nog steeds een geweldige ma nier om, aan de hand van de avonturen van hoofdpersoon Raskolnikov, de stad beter te leren kennen. Tegenover het Singergebouw staat de Kazan- kathedraal, waarbij architect Andrej Voro- nichin zich duidelijk heeft laten inspireren door-de Sint Pieter in het Vaticaan. Ga zeker naar binnen, de iconen zijn prachtig en veel mensen bezoeken de kathedraal voor een snel gebed of om een kaars op te steken. Ploschad Vosstaniya is het plein dat het ein de van Nevski Prospekt vormt. Hier ligt het Moskovskiy Station. Het station lijkt zó op het Leningradsky Station in Moskou, dat over dronken Russen wordt beweerd dat ze nooit weten in welke van de twee stations ze wakker zijn geworden. Sint Petersburg telt een eindeloze reeks ker ken en kathedralen. Maar je doet er goed aan ook de gebedshuizen van andere gelo ven te bezoeken. In tegenstelling tot in veel andere steden is bij de Petersburgse synago ge niets van bewaking te zien; je kunt zo de in 1883 gewijde Edmond Safra Grand Cho ral Synagoge inlopen. De Safra-familie heeft miljoenen dollars geschonken voor de reno vatie en de synagoge draagt nu officieel hun naam. De gemeenschap spreekt echter nog altijd over de Bolshaya of grote synagoge. Dichter Osip Mandelstam sprak al van de 'weldadige verleidster'. Het prachtig gereno veerde gebouw in Moorse en neo-Byzantijn- se stijl biedt plaats aan 1.200 mannen, waar mee het de op één na grootste synagoge van Europa is. Voor vrouwen zijn er drie gale rijen. En er is het onderkomen van de derde grote godsdienst, de moskee van Sint Petersburg. Toen de moskee in 1921, na dertien jaar bou wen, opende, was het de grootste van Euro pa. Tsaar Nicolaas II had al in 1907 toestem ming gegeven de moskee te bouwen op een centraal gelegen stuk grond, pal tegenover het Peter en Paulus Fort. Het gebouw in de stijl van de tombe van Tamerlane in het Centraal-Aziatische Samarkand heeft een koepel van 39 meter en minaretten van 49 meter hoogte. Het prachtige tegelwerk waarmee de fagades zijn versierd, heeft ver schillende kleuren blauw, die op een zonni ge dag de hemel in lijken te gaan. Probeer zeker in de moskee een kijkje te nemen. Lukt dat niet, geef dan in ieder geval een aal moes aan de bedelaars op de stoep; arme mensen, vaak afkomstig uit Tatarstan. S® Sint Petersburg ligt op minder dan drie uur vliegen vanaf Amsterdam. Kijk op www.klm.com voor beschikbaar heid en prijzen. Bolsjoj Reizen geldt als een van de specia listen voor reizen naar Rusland en zij kun nen alles voor je regelen. Eenmaal in Sint Petersburg, loop dan bij een van de vier- of vijfsterrenhotels binnen om bij de receptie de informatieve en gratis In Your Pocket gids te vragen. Maar je kunt ook op internet alle informa tie over de stad downloaden op www.inyourpocket.com/russia/st-peters- burg Met dank aan Bolsjoj Reizen Amsterdam. www.bolsjoj.nl - Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67