reizen^ Nib m t Zaterdag 14 januari 2012 reizen@wegener.nl I 024-3650360 Na het diner in een van de fijnste restaurants van Pa rijs voel ik een 'steekje'. De ober van Balzar aan de Rue des Ecoles vraagt hoe de sole meunière was. Hij was verrukkelijk. Opnieuw een prikje in de maag. Calvados bij de espresso? De plaagstootjes van de maag beginnen krampen te worden. Ik sla over. Binnen 5 minuten is er echt iets mis. Mijn ingewanden voelen als een handdoek die meedogenloos wordt uitgewrongen. De koffie krijg ik niet eens door m'n keel. Ik moet naar bed. Het hotel is op 5 minuten lopen. In die korte tijd ontwik kelt het ongenoegen in de maag zich tot een volgroeide kwelling. Op de hotelkamer kruip ik over de vloer. Ik ga dood. Ik ken het fenomeen van de voedselvergiftiging heel goed. Men eet iets verkeerds. In meer of mindere mate raken maag en darmen geïrriteerd. Daarna, ik kan het niet anders zeggen, braken en diarree, vervolgens langzaam herstel. Maar dit keet gaat het niet zo. Nou ja, de maaltijd wordt binnen de kortste keren oraal aan de toiletpot toever trouwd, maar dat brengt geen verlichting. Het wordt alleen maar erger. De pijn, ik ben echt geen watje, groeit uit tot iets ondraaglijks. Wanneer ik er al niet aan doodga, zou ik dat op korte termijn toch wel graag willen. Ik bel de receptie, leg uit dat het mij niet voor de wind gaat en vraag om een arts. Het is één uur in de Parijse nacht. Na korte tijd verschijnt docteur Joel van SOS-medecins. Hij kijkt mij meewarig aan. Ik moet op de rug gaan liggen en het pijnlijke lichaam ontbloten. De man doet een onderzoek en stelt vast dat ik een gastriris- achtige aandoening heb. Ik geloof daar niets van en spreek regen. Daar is de arts niet van gediend. Re cepten worden uitgeschreven, pillen komen tevoor schijn. Fransen zijn daar gek op. Ik heb de kracht niet om brutaal te zijn. Wel kan ik nog net even uitleggen dat ik twee weken eerder ben geopereerd aan een liesbreuk. Volgens de dok ter een onbelangrijk detail. Het voorgeschreven pijnstillende medicijn, dat tevens braakneigingen moet onderdrukken, heeft als effect dat ik binnen de minuut weer boven de pot hang. Joel maakt eên elektrocardiogram van mijn hart. Dat blijkt perfect in orde. De medicijnman kan niets meer voor mij betekenen, maar regelt een afspraak in een kliniek voor morgen. Zijn bezoek kost 150 euro. Contant. De volgende ochtend sleep ik mij naar de kliniek. De maag nog steeds pijnlijk, maar minder. Ik heb geen idee van de kwaliteit der medici in de Clinique Saint Hilaire, maar ik kan weinig anders dan me eraan overgeven. Na een uur of twee wachten, is er consensus over mijn behandeling. Eerst röntgenfoto's van de gepijnigde streek, daarna een onder zoek met echo-apparatuur. Docteur Thabot gaat behendig met zijn sonde door het glijmiddel op mijn buik. Hij stu deert en studeert. Op theatrale toon, de Fransen zo eigen, geeft hij voortdurend commentaar over mijn ingewanden. Ik versta hem niet. Ineens heeft hij het gevonden. Geestdrif tig wijst hij naar de monitor waarop een onbegrijpelijke, grijze erwtensoep zichtbaar is. De dokter signaleert iets dat meteen operatief gerepareerd dient te worden. Dat bevalt mij niks. Ik bel Nederland, het ziekenhuis dat mijn liesbreuk onlangs repareerde. Ik moet zo snel mogelijk terug. Dezelfde avond nog lig ik op zaal in eigen land. De onderzoeken gebeuren opnieuw, foto's gemaakt en een echo. Eindelijk krijg ik ook de pijnstillers waar ik zo graag een moord voor had gedaan. Niemand weet wat er aan de hand is, ik moet maar een avondje blijven. De volgende ochtend gaat het goed, Kopje thee, beetje bouillon, griesmeelpudding. Smullen maar. Om een uur of negen nog een laatste onderzoek. Opnieuw een echo. De uitslag krijg ik even later. Wat blijkt? Ik heb niets, helemaal niets. Nou heb ik heel graag niets, maar natuurlijk niet als het zo'11 pijn doet. De medici aan de rand van mijn bed ha len hun schouders op. Ik kan maar beter naar huis gaan. Mag er volgende week weer gereisd worden, wil ik weten. Men is unaniem, het kan. Voor de zekerheid krijg ik een paar kilo pijnstillers mee. Een week later zit ik weer in het vliegtuig. Ik heb alles bij me, tot aan morfine toen. Onge rust houd ik het lichaam in de gaten. Ik heb namelijk niks en ben zo bang dat ik dat elk moment weer kan krijgen. Eindredactie Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving Henk te Boekhorst Advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl NOORWEGEN Sint Petersburg!; - Het schilderij La musique van Matisse hangt helaas in een veel te klein zaaltje van de Hermitage. foto Joost Brantjes Foto's boven: De Hermitage, binnen en buiten een paleis van ongekende schoonheid, foto's Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66