groen 3 spectrum Zaterdag 14 januari 2012 i - i SÈÊï I - x-v t zMéÈ&Z X' - bied bij Serooskerke en trok langzaam maar zeker richting Zierikzee. Er kwamen natte gebieden voor de kustvogels, broedeilandjes en dichterbij Zierikzee werden oude karre- velden hersteld en kwamen gebieden waar juist de gan zen zich thuis voelen. Het hele gebied heeft een eigen wa terhuishoudingssysteem gekregen. Daardoor is het moge lijk om tijdens natte periodes het water langer vast te hou den in de natuur en eerst te zorgen voor droge voeten bij de boeren. Binnenkort wordt begonnen met de inrichting van de laatste twee gebieden vlak bij Zierikzee. Even dreigde deze inrichting niet door te gaan. De gebie den waren al aangekocht toen staatssecretaris Henk Ble ker de geldkraan voor natuur dichtdraaide. Inmiddels heeft: de provincie toegezegd dat het geld voor de inrich ting er toch zal komen. En daarmee kan de natuur van Tu reluur worden afgemaakt. „Al is het wel in een versober de vorm", zegt René Wink, ecoloog van vereniging Na tuurmonumenten die samen met Staatsbosbeheer de meeste natuurgebieden op Schouwen-Duiveland beheert. Is het met het afronden van de aanleg dan nu helemaal klaar met de natuur? „Nee", zeggen Wink en Fluijt. Want met de opkomst van de natuur is ook een nieuwe toeris tische trekker ontstaan en daar moet op worden inge speeld. „We zijn echt blij dat de gemeente Schouwen-Dui veland ook begint te beseffen wat we in handen hebben", zeggen beide mannen. „Het is een economische drager ge worden. En wat dat betreft zou ik best wat pegels uit de pot van de toeristenbelasting willen hebben", zegt Fluijt. Als voorbeeld noemt Wink de Plompe Toren bij Burgh- sluis. „Daar hebben we op jaarbasis 30.000 bezoekers bin nen", zegt hij. Deze onbemande toren is te beklimmen. Binnen is de sage van Westenschouwen en het verdron ken dorp Koudekerke te horen en bovenop de toren staan kijkers waarmee over Schouwen-Duiveland en de Ooster- schelde uitgekeken kan worden. Maar ook het fietspaden- net langs de kust trekt steeds meer mensen. Zeker door de opkomst van de elektrische fiets en scootmobiel. „Daar door is voor veel mensen een wereld open gegaan. En het waterschap kwam met de dijkversterking en de aanleg van buitendijkse fietspaden als een geschenk uit de he mel", zeggen Wink en Fluijt. Beide mannen leggen uit dat op plekken waar het mogelijk is, mensen worden toegela ten in of nabij de nieuwe natuur langs de zuidkust. Want in tegenstelling tot de duinen, het bos of het Krekenge- bied is de natuur langs de zuidkust nagenoeg niet te door kruisen met de fiets of te voet. „Als je het toelaat de zuid kust te betreden, verpest je het voor iedereen. De Zuid kust staat bekend om de vogels. De kracht is de weids heid, de rust." Mensen in het gebied zouden de vogels ver storen. De weidsheid, vlakheid, zou zelfs nog sterker kun nen, denkt Fluijt. „Het liefst zouden we alle bosjes weg hebben, ook bij de boerderijen." De toerist is ook veranderd, veeleisender geworden. Wa ren vroeger een bezoek aan het strand en een wandeling door het bos voldoende, nu wil de toerist volgens Wink en Fluijt veel meer. „Mensen gaan op pad met GPS en de mobiele telefoon. Ze willen goed gefaciliteerd recreëren. Beginnen met een kop koffie en een toiletbezoek." Daar liggen volgens beide mannen dan ook kansen voor onder nemers. „Een ondernemer die bijvoorbeeld een torenrou te wil opzetten, kan zijn gang gaan", zegt Fluijt. Hij doelt op een route waar de uitkijktorens van de boswachterij, Tureluur en de Plompe Toren in opgenomen zijn. Dat samenwerking met ondernemers inmiddels normaal is voor beide natuurbeheerders blijkt wel uit de vele pacht overeenkomsten die gesloten zijn voor het beheer van de natuur. Boeren laten hun vleeskoeien grazen in de natuur gebieden op heel het eiland. Daarnaast zijn in samenwer king met recreatieondernemers allerlei initiatieven ont staan om de beleving van de natuur mogelijk te maken. René Wink, ecoloog van vereniging Natuurmonumenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55