Op Schouwen wordt spectrum 2 Zaterdag 14 januari 2012 Koeien rusten in Tureluur foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting foto's Dirk-Jan Gjeltema Zierikzee Dijkwater K Sfrjansland Jg, Krekengebied Ouwerkerk Dirk Fluijt, boswachter van Staatsbosbeheer. Na de Ramp van 1953 veranderde Schouwen-Duiveland drastisch. Niet alleen door de herverkaveling, maar ook omdat de dijkdoorbraken tot diep op het eiland hun spo ren hadden nagelaten. Onder invloed van eb en vloed werden op verschillende plaatsen diepe geulen uitgesle ten zoals bijvoorbeeld bij Ouwerkerk. „Aan de aanleg van natuur werd toen helemaal niet gedacht. De dijkgaten werden gedicht en de gebieden werden gemaskeerd met bos." De verder onbruikbaar geworden grond kreeg de kans uit te groeien tot natuur. In Dijkwater zijn uitgestrek te gebieden ontstaan waar zeer zeldzame orchideeën groeien en ook in de Schelphoek bij Serooskerke zijn or- chideeënvelden te vinden. De oude slijtgeulen van Ouwer kerk en de Schelphoek zijn inmiddels zeer gewaardeerde visstekken geworden met rondom wandelpaden en na tuur. Met het bouwen van de Oosterscheldekering ontstond een nieuw probleem. Het oude getijdenmilieu verander de. Schorren, slikken en platen verplaatsten zich of ver dwenen. Leefgebieden voor vogels dreigden te verdwij nen en toen is op initiatief van de Zeeuwse Milieu Federa tie plan Tureluur ontwikkeld. Een heel groot (2200 hecta re) natuurontwikkelingsgebied in Zeeland. Op Schou wen-Duiveland heeft deze ontwikkeling een bijzondere wending genomen. Daar hebben boeren, overheden en natuurorganisaties de handen ineengeslagen. Vóór de ont wikkeling van de natuur langs de zuidkust was het hele gebied gewoon landbouwgrond. Slechte landbouwgrond door de zoute kwel. De boeren kregen via een landinrich tingsproject de kans zich elders op Schouwen-Duiveland op vaak betere grond opnieuw te vestigen of zijn uitge kocht Op de vrijgekomen gebieden kon dankzij die zou te kwel rijke natuur worden aangelegd. Plan Tu reluur begon met de aanleg van een waterrijk ge- Wie natuur zoekt op Schouwen-Duiveland hoeft niet ver te gaan. Met onder meer de Boswachterij, de duinen op de Kop, de Zuidkust, het Krekengebied en Dijkwater is het eiland ruim bedeeld. De nieuwe natuur die de afgelopen jaren is aangelegd langs de Zuidkust is het jongste gebied. Inmiddels is dit 'plan Tureluur' bijna helemaal af. De belangrijkste natuurgebieden op Schouwen-Duiveland totaal 1800 hectare Het zijn de visdief, de stern, de gans, kluut maar ook de kokmeeuw en de kleine zilver reiger die de laatste jaren bezit hebben ge nomen van schrale landbouwgronden op Schouwen-Duiveland. Dieren die in de nieuwe natuur langs de zuidkust een ideaal broed-, rust en foerageergebied hebben gevonden. In hun kielzog zijn de bunzingen, ratten, wezels, muizen en roofvogels en sinds kort zelfs velduilen meegekomen. Maar ook de dui nen, het bos en de natuurgebieden op Duiveland zijn idea le leefgebieden voor dieren en planten. Denk aan de dam hertenpopulatie in de Kop van Schouwen, de velden met orchideeën in Dijkwater, de levend barende hagedis in het Krekengebied en de uitgestrekte velden zeekraal in de inlagen en een deel van Tureluur die daardoor in de herfst mooi rood kleuren. Voor de mens is een imposant netwerk van wandel- en fietspaden en uitkijkpunten ontstaan. Wie zich anno 2012 over Schouwen-Duiveland beweegt zal het zich waar schijnlijk niet realiseren, maar veel van deze natuur is nog erg jong. „De Meeuwenduinen, 't Zeepe en de boswachte rij zijn de oudste gebieden", zegt Dirk Fluijt, boswachter van Staatsbosbeheer. „De boswachterij Westerschouwen is aan het begin van de vorige eeuw aangelegd. Doel was de verstuiving tegen te gaan en het was een werkgelegen heidsproject." Toerisme was er nagenoeg niet. Het eiland was geïsoleerd en alleen per boot bereikbaar. „De echte recreatie is pas opgekomen na de Ramp. Tot die tijd waren het de jagers, de vissers en eierrapers die je in de natuur tegenkwam. Wandelen deed je functioneel. Met de komst van de vrije zaterdag gingen mensen pas voor het plezier wandelen." Uit oude kaarten blijkt dat ergens in.de jaren zestig het eerste tegelpad in de Boswachterij is aangelegd. Nu is het bosgebied vergeven van de wandelpaden, paardenroutes, aangespannen wagenroutes en mountainbiketrajecten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54