Haal meer uit 61 werken Alles is de schuld van de euro geldzaken zaterdag 14 januari 2012 door Corné van Zeijl Wat moet je doen als je ooit een zogenoemde woekerpolis hebt afgesloten, een beleggingsverzeke ring met extreem hoge kosten? Volgens voormalig verzekeringsadviseur René Graafsma begint het met het indienen van een klacht bij de verzekeraar. Reageert deze niet, dan volgen andere stappen. door Frank van Alphen iillustratie Job van Gelder In 2001 gingen Herman Koets en zijn ge zin groter wonen. Hij verkocht zijn wo ning van 3 ton en verkaste naar een huis van 5 ton. Dat was aanleiding bij ING te gaan praten over zijn lopende spaarhypotheek. De ING-medewerker advi seerde Koets het opgebouwde kapitaal (12.500 euro) in een beleggingshypotheek te storten en verder op die manier vermogen op te bouwen voor de aflossing van de hy potheek. Koets (51) betaalde de afgelopen 10 jaar, naast de rente, maandelijks 113,50 euro aan aflossing en premie voor de levensverze kering. In het laatste overzicht dat hij van ING-dochter Nationale Nederlanden (NN) ontving, staat dat hij 12.800 euro heeft opge bouwd. „Het is schandalig", zegt Koets, die sinds 2007 correspondeert met ING over zijn hy potheek. „Ik heb uitgerekend dat ik maande lijks maar 10 euro beleg. De rest van de in leg ging op aan kosten en de premie voor de levensverzekering." Koets heeft dubbele pech: de waarde van de beleggingen is ge daald en daardoor is de premie voor zijn le vensverzekering gestegen. „Terwijl net dui delijk is dat ik een woekerpolis heb, is NN nooit gekomen met een compensatievoor- stel", aldus Koets. „Ze schrijven steeds dat ze bezig zijn met zo'n voorstel, maar ik heb nog niets gezien." Koets is een van de miljoenen Nederlanders die een grotere of kleinere woekerpolis heeft lopen. Woekerpolis is de verzamel naam geworden voor beleggingsverzekerin gen waarbij extreem hoge kosten worden in gehouden. De verzekeringen waarin vermo gen wordt opgebouwd, dienen vaak als pen sioenaanvulling, geld voor aflossing van een hypotheek of gewoon als appeltje voor de dorst. Rond deze tijd ontvangen veel bezitters van een woekerpolis weer een jaaroverzicht van hun verzekeraar. Dat zal zelden reden tot vreugde zijn. Afgelopen jaar was weer een bijzonder slecht beursjaar. De waarde van veel polissen zal met 10 tot 15 procent zijn geslonken. Het doelkapitaal dat de kopers kregen voorgespiegeld toen ze pakweg 10 tot 15 jaar geleden hun handtekening zet ten, is verder weg dan ooit. Veel bezitters van woekerpolissen hebben de afgelopen jaren van hun verzekeraar ge hoord hoeveel ze terug krijgen om de te ho ge kosten te compenseren. Dat valt vaak vies tegen. Vaak gaat het slechts om enkele honderden euro's. De schadevergoeding valt zo mager uit om dat verzekeraars 2,45 procent kosten per jaar over het opgebouwde vermogen mogen blij ven rekenen. Dat klinkt bescheiden, maar tikt flink aan. Na tien jaar is een kwart van je inleg in handen van de verzekeraar geko men. Ter vergelijking: bij een beleggings fonds liggen de kosten voor het beheren van je geld tussen de 1 en 1,5 procent per 7790522638 Corné van Zeijl is fondsmanager bij SNS Asset Management prijs ooit. En de euro. Tja achteraf hadden we de Maastricht-criteria streng moeten vasthouden. Maar al die oud-politici die nu hard roe pen dat er zo veel fouten gemaakt zijn, moeten zich diep en diep schamen. Veel van deze ex-politi ci zaten namelijk zelf in de rege ring (dat was Kok 2, een samen stelling van PvdA, WD en D66) toen Griekenland in juni 2000 als nog bij de euro mocht komen, ter wijl zij bij lange na niet aan de re gels voldeden. Zelfs Geert Wil- ders zat toen in de Tweede Ka mer. Met iemand de schuld geven, wordt het probleem niet opgelost. De euro is een omelet. Achteraf kun je zeggen dat het anders had gemoeten, maar terug naar het ei is geen optie. Dat wordt een puin hoop. We moeten dus voorwaarts. Die weg voorwaarts ligt toch in het op orde krijgen van de overheids financiën in alle eurolanden en el kaar helpen in slechte tijden. En het betekent ook meer macht voor Brussel. Daar word je als eu roburger niet* vrolijk van. Europo litici staan erom bekend bureau cratisch zijn. Als ik alleen al denk aan de komkommers die van Brus sel voortaan recht moesten zijn. Maar toen ik de afgelopen week zag dat de Belgische begroting door Brussel werd afgekeurd om dat er te weinig bezuinigd werd, dacht ik ja dit is de fiscale inter gratie die we moeten nastreven. Hoe je die begroting invult, mag ieder land zelf weten, maar als je in de euro zit, moet het onder de streep kloppen. Gelukkig zitten aan iedere medail le twee kanten. Met deze zwakke munt kunnen we ons in Europa wat makkelijker uit de problemen weg concurreren. De producten die we buiten Europa verkopen, worden goedkoper en daardoor worden ze beter verkocht. Zo heeft ieder nadeel ook zijn voor deel. Een schrale troost als u van de week weer mag afrekenen bij de benzinepomp. Afgelopen week moest ik tanken en mijn oog viel op de benzine prijs: 1,74 euro. Daar schrok ik toch wel van. Ik weet nog dat ik dat bedrag in guldens moest afrekenen. Dat is natuurlijk de schuld van de euro. Het lijkt wel of iedereen roept dat alles de schuld van de euro is. En dan vooral de sterke stijging van de prijzen. Deze opvatting is wel te verkla ren. Immers de prijs in guldens ligt nog ergens in uw hoofd vast en die verandert niet meer. De in flatie in euro's loopt daarna ge woon door. Ik heb het nagezocht. De gemiddelde inflatie in de 10 jaar voor de introductie van de eu ro was 2,5 procent. In de afgelo pen 10 jaar bedroeg deze 1,8 pro cent Ik kan me goed voorstellen waarom de gemiddelde Nederlan der denkt dat alles duurder is ge worden door de euro, maar het klopt dus niet Nog even terugkomend op die benzineprijs, dat is wel een beetje de schuld van de euro. Immers door forse bezuinigingen van de Europese overheden staat de eco nomische groei onder druk. En dat terwijl die in de VS keer op keer meevalt. Daardoor wordt de Amerikaanse dollar sterker ten op zichte van de euro. En de olieprijs staat nu eenmaal in dollars geno teerd. Een vaatje Noordzee Brent olie kost nu 110 dollar. Die prijs is begin 2011 en in 2008 weieens ho ger geweest. In 2008 was het zelfs 145 dollar. Maar in euro's gemeten zitten we bijna op de hoogste olie Leaseplan Bank doseert aanwas nieuwe spaarders Wie een spaarrekening wil ope nen bij Leaseplan Bank kan hier niet per definitie terecht. De bank 'doseert' de aanname van nieuwe spaarders, meldt Z24. Leaseplan Bank geeft momenteel een rente van 3,95 procent op eenjaarsdepo- sito's. Dat is veel meer dan groot banken als ING en ABN Amro. Leasplan Bank gebruikt de spaar gelden voor de financiering van het eigen bedrijf. 2000 huishoudens doen beroep op NHG In 2011 hebben zo'n 2000 huishou dens, vanwege een gedwongen verkoop van hun huis met verlies, een beroep gedaan op de Nationa le Hypotheek Garantie (NHG). Een jaar eerder was dit 1331 keer het geval. Scheiding (50 procent) en werkloosheid (20 procent) zijn de hoofdoorzaken van de gedwon gen verkopen. Het gemiddelde verlies per woning was circa 34.000 euro. Steeds minder huurders uit huis gezet Het aantal mensen dat hun huis uit wordt gezet, vertoont een da lende lijn. Het aantal uitzettingen door betalingsachterstand daalde van 5022 in 2009 naar 4616 in 2010. Corporaties signaleren beta lingsproblemen van huurders snel en maken hanteerbare beta lingsregelingen, constateert Ae- "des. Dit voorkomt dat schulden onnodig oplopen en het tot een huisuitzetting komt. Deurwaarders niet goed beschermd tegen agressie Kantoren van gerechtsdeurwaar ders beschermen hun medewer kers niet goed genoeg tegen agres sie en geweld. De helft van de kan toren inventariseert de risico's van agressie onvoldoende. Dat blijkt uit controles van de Arbeids inspectie. Medewerkers van deze kantoren hebben vaak te maken met agressie en geweld en horen deze incidenten te melden, maar dat gebeurt te weinig. Geen prijs vanwege ontbrekende adreswijziging Een winnares in de Zweedse post codeloterij loopt haar prijs mis. Sa men met de andere inwoners dacht ze winnaar te zijn van de hoofdprijs van zo'n 7,1 miljoen eu ro van de postcodeloterij. Ze was in april verhuisd naar het dorpje en had een adreswijziging ver stuurd naar de Zweedse belasting dienst, maar die wijziging is niet verwerkt of niet aangekomen. Weg prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46