ZALeu Gêne over 'crowdfunding' Zalco Thuiszitten voelt niet als vakantie' werken 15 ZEELAND HELPT zaterdag 14 januari 2012 Weinig Zeeuwen storten geld in het fonds dat is gevormd om personeel van het failliet gegane aluminiumsmel ter Zalco een steuntje in de rug te ge ven. Het idee van 'crowdfunding' is sympathiek, maar slaat niet aan, moet gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, eco nomie) erkennen, door Frank Balkenende Op het bankrekeningnummer dat de provincie vlak voor de kerst dagen opende, staat een paar honderd euro. De Reu: „Het werkt nauwelijks. Misschien hadden we het niet moeten doen. Zelfs Zalco-mede- werkers vinden het over de top, ja een beetje gênant." Met name bedrijven willen wel iets in na- tura doen. Ze bieden bijvoorbeeld trainim gen aan. Dat soort aanbiedingen wordt meegenomen bij de opzet van een mobili teitscentrum, dat Zalco-personeel steunt bij de zoektocht naar een nieuwe baan en helpt bij (om)scholing. Daar zijn de provin cie, rijksoverheid, uitkeringsinstanties, vak bonden/werkgevers, onderwijsinstellingen en tal van andere partners bij betrokken. Er is 800.000 euro voor in kas. Daarvan be taalt de provincie het leeuwendeel. De mi nisteries van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie en Sociale Zaken en Werkgelegenheid dragen elk 100.000 euro bij. Rijk, provincie en regio doen een beroep op het Europees Globaliseringsfonds. Dat fonds is bedoeld voor werknemers die door een faillissement of grote ontslagron de hun baan verliezen. Aan elke euro voegt 'Brussel' 65 eurocent toe, zodat er in totaal 2,3 miljoen euro beschikbaar komt voor het mobiliteitscentrum. „Ik heb van twee bevriende Europarlementariërs begre pen dat de aanvraag grote kans maakt. Er is door allerlei ambtenaren heel hard ge werkt om die aanvraag snel te deur uit te krijgen. Ook het UWV moet ik hulde bren gen. Dat is niet twee weken met kerstva kantie gegaan, maar heeft gezorgd dat Zal- co-medewerkers in elk geval niet in acute financiële moeilijkheden zijn geraakt", zegt De Reu. Het geld uit Brussel arriveert op zijn vroegst van de zomer, want dit soort aan vragen vergt nu eenmaal de nodige tijd. Het mobiliteitscentrum staat al in de stei gers. De Reu: „In feite financieren we de zaak voor." zoals het snel aanvragen van een uitkering. Het mobiliteitscentrum zal zorgen voor verdere voorlichting en workshops. Iedere Zalco-medewerker krijgt een persoonlijk loopbaangesprek. Op verschillende plaat sen in de provincie zullen daarna sollicita tietrainingen worden gegeven. Later vol gen zonodig andere scholingstrajecten." De vraag is of er in Zeeland banen zijn voor de bijna 480 vaste krachten en 120 in- leenkrachten die bij Zalco werkten. „Het faillissement komt op het slechtst denkba re moment. Het economische tij zit tegen en een aanzienlijk deel van de Zalco-mede- werkers is 55-plus. Aan die categorie Zal- co-medewerkers zal extra aandacht moe ten worden geschonken. Daar komt bij dat in de techniek tegenwoordig forse eisen worden gesteld aan personeel. Je moet voortdurend bijleren. Op de lange termijn, vanaf 2018 als de babyboomers met pen sioen gaan, komen er banen vrij. Alleen hebben we daar nu even niets aan. Er zijn wel banen in de zorg, maar de vraag is of centrum op de langere termijn voor alle Zeeuwen openstellen - 'dat zal bijdragen van gemeenten vergen'-voorlopig richt het zich puur op Zalco-personeel. „Eind december hebben we al een drukbezochte informatiebijeenkomst gehad. Daarnaast hebben we ze een brief gëstuurd met tips, je een aluminiumsmelter kunt omscholen tot ziekenverzorger?" De partners in het mobiliteitscentrum zul len alles uit de kast trekken om Zalco-per soneel naar een andere baan te leiden, zegt De Reu. „Eind februari houden we bijvoor beeld een banenmarkt. Dat wordt een speeddate met bedrijven uit de industrie en techniek. We proberen de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone erbij te be trekken. Ook werken we aan een project met vacaturemailing." Een gedeeltelijke of, nog beter, gehele door start van Zalco zou mooi zijn, De Reu. Ver schillende gegadigden hebben zich gemeld bij de curator. „Een gedeeltelijke doorstart waarbij Zalco een aluminiumrecyclebedrijf wordt, kan al werk bieden aan zo'n 50 tot 60 mensen. Maar we praten nu over 480 vaste medewerkers die hun baan verloren hebben. Al lopen er gesprekken over een doorstart, niks is nog zeker. We kunnen niet op de rem trappen. We moeten dat mobiliteitscentrum snel inrichten." foto Lex de Meester Het loket komt in het Middelburgse stads kantoor. Fonnie Verstraeten, senior be drijfsadviseur van UWV Zeeland, wordt projectleider. „Het krijgt een eigen websi te, e-mailadres en telefoonnummer." Gedeputeerde De Reu wil het mobiliteits- Gedeputeerde Ben de Reu. Al drie weken lang zitten ze elkaar over de krant aan te kij ken. Nelly van Gunst (42) en haar partner Erik Bak (50) uit Middelburg werkten beiden bij aluminumsmelter Zal co en stonden in december na respectievelijk 22 en 26 jaar plots op de keien. Dan is thuiszitten zonder echt dagprogram ma een rare gewaarwording. Zeker met zijn tweeën. „Ja", zegt Nelly, „de kinderen zorgen op dit moment voor de structuur in ons leven. Je moet toch vroeg opstaan..." Het is aller minst een vakantie. Nelly voelt zich 'opgelaten'. „Dat heeft te ma ken met de manier waarop je bent opgevoed. Je wilt je handen la ten wapperen. Het is ook een druk die ik mezelf op leg. Ik wil zo snel mogelijk weer een baan." Op dit moment schrijft ze hoofdzakelijk open sollicitaties. Daar bij zoekt ze het voorlopig in haar 'stiel'. „Bij Zalco was ik hoofdas sistent geneeskundige dienst/re-integratieconsulent. Alles wat met verzuim en medische zaken te maken had, kwam bij mij langs. Ik denk dat werkgevers in de industriële sector het meest aan mij hebben. Ik heb dus brieven gestuurd naar bedrijven als Zeeland Refinery and Eastman Chemical. Ook bij Arbo-diensten heb ik gesolliciteerd. Verder heb ik mijn cv op vacature.nl gezet." Natuurlijk was het ontslag een klap, maar Nelly wil niet sombe ren. „Kijk, in je leven heb je drie pijlers: je gezondheid, je relatie en je werk. Daarvan is er nu een omgevallen, maar het komt wel weer goed. Ik hoop dat ik 1 februari weer een baan heb. Ook Erik is optimistisch. Hij werkte bij Zalco op het laboratorium. Hij heeft een goede opleiding en denkt met zijn achtergrond en erva ring aan de slag te komen. Het vervelende is alleen dat je vaak weer onderaan de ladder moet beginnen en te maken krijgt met tijdelijke contracten die geen zekerheid bieden." Mocht Zalco doorstarten en ze kan terug, zou ze dan gaan? „Al leen als de nieuwe eigenaar meer perspectief biedt dan Klesch (de voormalige eigenaar van Zalco) bood." Nelly van Gunst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45