Grote vraag naar sportmanagers 21 werken Jordy en Angelo Bedrijven: korte stage is onzin Technici bijna niet te vinden Zzp'ers hebben last van crisis ICT-bijeenkomst op Neeltje Jans zaterdag 14 januari 2012 Steeds meer studenten hebben moeite met het vinden van een sta te van tien weken. Bedrijven wil len stagiairs voor vijf of zes maan den. Dat blijkt uit onderzoek van Stageplaza. Scholen bieden korte stages aan, omdat die gelijk lopen met een studieblok. Bedrijven in vesteren liever in een stagiair voor de langere termijn. De vraag naar technisch specialis ten is in het laatste kwartaal van 2011 opnieuw gegroeid. Er wordt vooral meer gevraagd om engi neers, waarbij met name de ener giemarkt een grote stijging laat zien. Verder is er een blijvende groei te zien in de vraag naar werk tuigbouwkundigen. De vraag naar elektrotechnici is ook hoog. Dat meldt detacheringsbureau Yacht. Elektriciens werken op hoogte. Steeds meer hoogopgeleide zzp'ers krijgen te maken met de economi sche malaise. Op dit moment merkt 43,1 procent van de zelfstan digen in de iet en zakelijke dienst verlening dat de tarieven onder druk staan. Dat zegt zzp-platform Myler, die de financiële positie van zzp'ers onderzocht. Een half jaar eerder was dat nog 30 procent. De Stichting Invent - een initiatief van het Zeeuwse bedrijfsleven, on derwijs en overheid - houdt maan dag 30 januari haar eerste evene ment 'Hoe worden we kampioen'. Sprekers zijn oud-hockeybonds- coach Mare Lammers en ICT-pro- jectmanager JEf Cumps. Doel van Invent is het verbinden en inspire ren van ICT-ondernemers. www.in-vent.eu Sport is - om maar eens goed Nederlands te gebruiken - booming busi ness. Steeds meer mensen zijn zich ervan bewust dat sporten gezond is en hen helpt langer te leven. Daarnaast zetten overheden steeds vaker allerlei programma's op om burgers te laten sporten. Gezonde, fitte mensen kos ten nu eenmaal minder geld dan bankhangers, is het idee. Vorig jaar wa ren er zo'n 64.000 banen in de sportsector. En dat aanbod groeit nog steeds. Dat terwijl de vraag naar onder meer goed opgeleide sportmana gers groter is dan het aantal afgestudeerde studenten. Dus wil je zeker zijn van een job, dan lijkt een studie sportmanagement aan het Cios het over wegen waard. door Dennis Rijsbergen foto's Izaak Verkeste Vooral in de overheidssec tor worden steeds meer 'sporters' gevraagd. In 2008 besloeg het aandeel banen in de overheidssector nog maar acht procent van het totaal aantal sportgerelateerde banen. Vo rig jaar was dat percentage opgelo pen naar 23 procent. Sport wordt namelijk steeds populairder als middel voor ziektepreventie en om maatschappelijke en sociale problemen aan te pakken. Vandaar dat steeds meer gemeentes sport managers in dienst nemen om pro jecten op te zetten. Er is één groot misverstand over het Cios. Het is niet de hele dag een beetje voetballen, tennissen of in de sporthal spelletjes doen. Nee, de studenten brengen een groot deel van hun uren in de schoolban ken door. Natuurlijk moet je wel een sportmens zijn om het Cios te doen. Je zult dan ook eerst een toe latingstest moeten doen, waarin je onder meer moet laten zien over een goede conditie te beschikken. Studenten doen tijdens hun studie echter ook veel theoretische ken nis op. Een mbo-opleiding aan het Cios duurt in de regel vier jaar. Je kunt ook worden toegelaten tot de verkorte mbo-plus-opleiding als je tenminste al een mbo-, havo- of vwo-diploma op zak hebt. Dan kun je de opleiding in twee jaar en drie maanden afronden. In het laat ste jaar van de studie zijn de stu denten hoofdzakelijk bezig met het afronden van het afstudeërpro- fiel. Ze volgen daarnaast nog één of twee klein-keuzevakken. Dat zijn sporten waarin ze zich kun nen verdiepen. Het aanbod is groot: van zelfverdediging tot klim men en van voetbal en squash, tot zwemmen enmountainbiken. Van alle jongeren die het Cios af ronden, kiest 65 procent om door te gaan naar het hbo. Daarom heeft Cios Goes/Breda een samen werkingsovereenkomst met de Haagse Academie voor Lichamelij ke Opvoeding en met de Hoge- school Arnhem/Nijmegen. Door het volgen van een voortraject tij dens het vierde leerjaar van het Cios kunnen de studenten zonder toelatingstest aan een hbo-studie beginnen. Ook in de sportwereld zijn allerlei vervolgopleidingen. Zo kun je denken aan de opleiding trainer/coach betaald voetbal. De markt van sport en bewegen groeit en dat is goed nieuws voor de huidige Cios-studenten. Er ko men steeds meer nieuwe sportacti viteiten en nieuwe doelgroepen bij. Bovendien is er de laatste tijd een flinke toename van de vraag naar sport en bewegen in branches als welzijn en gezondheidszorg. Voor de komende vijfjaar groeit het banenaanbod dan ook, stelt de Arbeidsmarktmonitor Sport 2011. En mocht je onverhoopt niet als sportmanager aan de slag kunnen komen, dan is een Cios-diploma ook gewild bij beroepen als buiten sport-, fitness- en tennisleraar. Van de afgestudeerde Cios-studenten heeft meer dan 90 procent binnen een jaar een baan. Ze lopen in ruimzittende joggingbroeken en t-shirts. De hippe sneak ers die ze aanhebben zijn nu niet direct voor in de sportzaal, maar de kledingkeuze van Angelo Ernest uit Stampersgat en Jordy van Nassau uit Oud Gastel verra den dat het sportieve gasten zijn. Toch zitten de twee Brabanders voor het grootste deel van hun stu dietijd in het klaslokaal van het Mare Lammers Jordy van Nassau (links) en Angelo Ernest op de mountainbike.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42