sport35 Angst voor corticosteroïden-injecties onterecht SPORTFOTO VAN DE WEEK Sport |?Gezondheid zaterdag 14 januari 2012 PEKING - Het lijkt alsof er een ufo daalt boven Michael Vingerling. Tegen een fraaie achter grond rijdt de Nederlandse baanwielrenner zich warm op de piste in Peking. Het mocht niet baten, want met zijn ploeggenoten Tim Veldt, Arno van der Zwet en Wouter Haan kwam Vingerling met de Nederlandse achtervolgingsploeg een seconde tekort voor de strijd om het brons in de wereldbeker. Willy Kanis en Yvonne Hijgenaar deden het gisteren met een vijfde plaats beter op het onderdeel teamsprint. foto Diego Azubel/EPA In mjectievorm toegepast zorgen corticosteroïden zelden voor vervelen de bijwerkingen. foto Marco de Swart/ANP Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 17: corticosteroïden. door Koen de Vries De blessure kan nog zo chronisch zijn, op sommige behandel wijzen rust een ta boe. Op corticosteroïden-injec ties bijvoorbeeld, in de volks mond ook wel cortisonen-injec- ties genoemd. Patrick Klop, or- thopeed in het ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen, maakt dat regelmatig mee. „Veel mensen zijn bang voor die injecties. Ze schrikken als ik erover begin. Maar er is niets dubieus aan. Als het slecht zou zijn, gaf ik ze na tuurlijk nooit. Het tegenoverge stelde is het geval. In meerder heid zorgen de injecties voor fan tastische resultaten." Om te be ginnen: corticosteroïden zijn geen rare chemische middelen. Het zijn hormonen die door elk gezond menselijk lichaam aange maakt worden in de bijnier schors. Corticosteroïden worden als medicijn op verschillende ma nieren gebruikt. In injectievorm toegepast zorgen ze zelden voor vervelende bijwerkingen. Ze zor gen er met name voor dat irrita ties van slijmvliezen teniet wor den gedaan. En niet, zoals vaak gedacht, om ontstekingen te remmen of te stoppen. „Wij ge bruikelijk het dagelijks", zegt Pa trick Klop. „Het werkt prima bij chronische blessures, als je het op de goede plaats injecteert. Je moet natuurlijk wel goed kun nen prikken." Klop beveelt corticosteroïden-in jecties (waarin meestal ook een pijnstiller zit) met name aan bij problemen in gewrichten: in de voet, de knie, de heup, de schou der, de elleboog, enzovoorts. Een tennisarm kan op deze ma- Tips? Mail naar sport@pzc.nl nier behandeld worden of een zogenaamde frozen-shoulder. Klop geeft het voorbeeld van een verzwikte enkel die maar niet wil herstellen, ondanks aller lei behandelingen. Vaak is dan het slijmvlies chronisch geïrri teerd. Een corticosteroïden-injec- tie zorgt voor rust in het slijm vlies en het weefsel in de omge ving. Het probleem is dan snel verholpen. „Je kunt het daar bijna straffeloos en herhaaldelijk gebruiken. En het is ook een goed diagnostisch middel. Als zo'n injectie helpt, dan is het ver moeden van de arts juist ge weest." De angst van patiënten voor cor- ticosteróïden-injecties kan te ma ken hebben met verhalen over kuren van corticosteroïden in ta- bletvorm. Die kunnen vervelen de bijwerkingen geven. Of ze hebben verhalen gehoord over mensen die in een pees geprikt zijn. Dat gebeurt zelden of nooit meer. Klop gebruikt corticoste roïden-injecties soms in de buurt van een pees, maar nooit erin. Corticosteroïden in een pees spuiten zorgt ervoor dat de pees zwakker en zwakker wordt. Met name de achillespees en de patellapees (in de knie) zijn ge voelig. Jos Hermens is er een be kend slachtoffer van. De atleet scheurde in 1978 tijdens het EK in Praag plotseling zijn achil lespees. Dat was vrijwel zeker het gevolg van de injecties die hij erin gekregen had. Hermens was 28 en zijn carrière was voor- bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35