zeeland 13 1,757 En wat als je miljoenen liters slurpt? PvdA uit de bocht met spotje Zalco commentaar Dure benzine Nicolai Stalpomphouder Grondverwerving Waterdunen Basisscholieren Koewacht mogen niet naar bekerwedstrijd Ajax-AZ zaterdag 14 januari 2012 dat was gisteren de gemiddelde landelijke adviesprijs voor een liter Euro 95: een record. „Twee of drie jaar geleden was het prijsverschil groter: wel twintig a dertig cent. Maar de accijnzen zijn in Bel gië de laatste jaren ook omhoog gegaan." De no vrachtwagens van de 6 transportbedrijven verenigd in de Kot- ra-groep drinken jaarlijks 7 mil joen liter diesel. „Het is goed dat bijna alle transportbedrijven bo venop de prijs een brandstoftoe slag rekenen, anders zouden we niet meer bestaan." Directeur Erik de Koeijer van de Kotra-groep ziet vanuit Yerseke de prijsstijging van diesel met lede ogen aan. „Klanten betalen een prijs per kilo om goederen van a naar b te vervoeren. Daarbovenop geldt een brandstoftoeslag, per transportbedrijf variërend van 10 MONNIKENWERK Digitale reli-encyclopedie in wording over Zeeland. Ook alle kerkdiensten op: www.pzc.nl/monnikenwerk STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto tot 25 procent." Door voor 90 pro cent aan de eigen pomp te tanken, houdt de transporteur de prijzen in de hand. Chauffeurs die vlak langs of door Luxemburg rijden, gooien daar de tank vol. „Het is niet te hopen dat de brandstofprij zen nog heel ver zullen oplopen. Want we kunnen uit concurren tie-overwegingen de opslag niet eindeloos verhogen. Je kunt jezelf niet uit de markt prijzen." Voor Taxicentrale Renesse is brandstof eveneens een 'enorme kostenpost'. Maar ook hier dienen zich niet direct problemen aan doordat het bedrijf zich heeft inge- KOEWACHT - Scholenkoepel Leertij heeft een stokje gestoken voor een leuk uitstapje van een aantal leer lingen van de Koewachtse basis school De Vlaswiek. De kinderen hadden, op initiatief en door be middeling van de plaatselijke voet balclub, al kaartjes geregeld voor de gratis door jongeren tot 13 jaar te volgen bekerwedstrijd Ajax-AZ volgende week donderdagmiddag. De schoolleiding van De Vlaswiek was niet genegen een 'spijbeldag' van de bovenbouwers te gedogen. dekt. „Tweederde van de brandstof kopen we een jaar van tevoren in", vertelt directeur Cees Hage. „Een derde van de brandstof kopen we tegen de marktprijs. Bij zowel con tracten als individueel vervoer re kenen we brandstofkosten door. Daar zit wel een zeker risico in. Want je moet bij contracten voor af inschatten hoe hoog de brand stofprijs wordt. Schat je die te laag in, kom je erop tekort. Maar op dit moment zijn er nog geen proble men." Benzine wordt nooit meer goed koop, voorspelde directeur Erik de Vries van de Nederlandse Organi- Ook het college van bestuur van Leertij, waaronder de school valt, twijfelde geen moment. „Dit pikt de inspectie natuurlijk nooit", al dus collegevoorzitter Gerard Lange- raert. Op de vraag of de school niet een oogje toe kon knijpen om leerlingen een unieke wedstrijd bij te laten wonen, zei Langeraert: „Hoezo uniek? Er is vier keer per jaar een wedstrijd tussen Ajax en AZ." Leertij heeft CDA-Kamerlid Jack Biskop gevraagd vragen te stel len over Ajax' 'scholierenactie'. satie voor de Energiehandel (No- ve) vorige week. Hij wees erop dat de wereldwijde vraag naar benzi ne en diesel sterk toeneemt, onder meer door de hoge economische groei in landen als China, India en Brazilië. Als de prijs nog eens daalt zal dat volgens hem hooguit tijde lijk zijn. Minister Maxime Verhagen (Eco nomische Zaken) heeft de op bouw van de benzineprijs recent laten onderzoeken. Zijn conclusie was dat de benzine- markt naar behoren werkt en de prijzen niet kunstmatig worden opgedreven. MIDDELBURG - De provincie heeft overeenstemming over de aan koop van grond met Jaap Flik- weert, een van de twee landbou wers in Waterdunen, het toekom stige natuur- en recreatiegebied bij Groede. Gedeputeerde George van Heukelom meldde dit gisteren in de Statencommissie ruimte, ecolo gie en water. pagina 27: Meester Guus en het lot van Waterdunen Benzine was niet eerder zo duur. Dus maken burgers en bedrijven zich zorgen over hun autokosten. Die zorgen zullen ze zelf moeten oplossen. Van de overheid is niets te verwach ten. Een lagere accijns is even niet aan de orde. Het is al moei lijk genoeg om de financiën op orde te krijgen. Het is onwaarschijnlijk dat de olieprijs ooit nog langdurig zal dalen. Flinke schokken om hoog liggen wél voor de hand. Daar is niet veel voor nodig. Twijfel over het kernwapencon flict tussen de VS en Iran en de gevolgen ervan voor olietrans porten door de Golf van Hor- muz, is genoeg om de prijs veel verder op te jagen. Burgers doen er dus goed aan zich in hun werk en in hun so ciale leven niet al te afhankelijk te maken van veel autorijden. Als er toch kilometers moeten worden gemaakt, is er nog wel wat te winnen met zuinige au to's en carpoolen. Bedrijven kunnen weinig anders dan de kosten doorberekenen. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Ontslagen medewer kers van het failliete aluminium smelter Zalco hebben met verba zing gekeken naar een verouderd Pvd A-spot je waarin Zalco-labo- rant Erik Bak uit Middelburg zich zorgen maakt over zijn baan. Zelf vindt Bak het allemaal niet zo'n punt. „Ach, het is een foutje van de PvdA. Ze hebben zich dat niet gerealiseerd. Ik maak er niet druk over, het glijdt van me af." Het medio vorig jaar opgenomen spotje was donderdagavond op tv te zien in de zendtijd voor politie ke partijen. Het faillissement van Zalco in december is kennelijk het partijbureau van de PvdA ont gaan. Vlissinger Eduard Vroomen keek er met verbijstering naar. Zijn zwager en schoonvader werk ten vroeger bij Zalco. „Het is pijn lijk voor de zeshonderd mensen die hun baan zijn verloren. Geen goede beurt van de PvdA." Volgens de PvdA wordt het spotje zo snel mogelijk vervangen, maar wordt het de komende weken wel uitgezonden omdat de partij an ders zendtijd kwijtraakt. „We zijn geen NOS-journaal. Een spotje ma ken kost tijd en bovendien is het spotje in kwestie nog actueel, want de economie zit nog steeds in zwaar weer", zegt Simone van Geest, voorlichter van het PvdA- partijbureau, die er 'goed' contact over heeft gehad met Erik Bak. Meer Zalco in het katern Werken. Vanity Esseling uit Philippine tankt vaak in België. „Het scheelt behoorlijk veel geld. Alles is zo enorm duur geworden. Ik vind de benzineprijzen in Neder land belachelijk hoog: één euro vijfenzeventig, dat kan toch gewoon niet?" foto Mark Neeiemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3