'Alcoholisten stadspark uit' Oranjeplein Veerenaren vullen plein 241 zeeland Bergse wethouder wil Wouwse Tol behouden Na bijna zestig jaar valt het doek voor de Zeeuwse Koorschool zaterdag 14 januari 2012 ï)eTnan'e6{^ertjeS door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Er moet een oplos sing komen voor de overlast van al coholisten in de binnenstad van Vlissingen. Maar die oplossing ligt niet op het Scheldeterrein. Dat zegt burgemeester René Roep. Waar hij dan wil dat de heren en dames hun blik bier opentrekken, zegt hij nog niet te weten. „Maar het moet wel ergens zijn waar die mensen zich prettig voelen, anders doen ze het niet." Zelf zien ze immers het probleem niet van hun aanwezigheid op het Scheldekwartier. „Je hoeft ze niet te koesteren, maar ze maken nu eenmaal deel uit van de Vlissingse samenleving", kregen commissiele den donderdagavond van Roep te horen. „Velen hebben hier ook ge woon een woning. Je kunt ze niet wegdenken uit Vissingen." Dat schoot de Lokale Partij Vlissin gen in het verkeerde keelgat. Arjan Wisse vroeg zich hardop af of de burgemeester het probleem niet bagatelliseerde. „De samenleving is wel wat breder dan deze groep. Mensen voelen zich niet veilig als ze over het Scheldeterrein lopen. Er is sprake van overlast." De suggestie van de zijn partij om de containers, waar de alcoholis ten zich ophouden, weg te halen, vindt het college niet zo gek. Daar wordt 'naar gekeken'. De gestapelde containers op het Scheldeterrein, destijds bedoeld voor de inmiddels geflopte exposi tieruimte annex horecakiosk, zijn alweer een hele tijd het domein van een groep alcoholisten. Met een man of tien, twintig, dertig zit ten ze er soms de hele dag bier te drinken. Ze worden daar gedoogd, sinds winkeliers over hun aanwe zigheid op het Scheldeplein had den geklaagd en de uitbater van de Gevangentoren ze niet meer wilde zien op de Langste Bank bij de boulevard. Het blijft echter niet bij de biertjes; niet zelden Worden voorbijgangers nageroepen. Volgens WD'er Marianne Rein- ders had de gemeente de overlast kunnen voorkomen door de hang- containers te voorzien van bijvoor beeld toiletten. „Nu doen ze hun behoefte maar in het openbaar. Er is voor deze mensen geen alterna tieve plek om te verblijven, dus ze raken op drift. En dat geeft over last. Daar moeten we allemaal on ze maatschappelijke verantwoorde lijkheid voor dragen. Er is hand- in-hand begeleiding nodig." Die is er, constateerde burgemees ter Roep. „Vorig jaar hebben we als gemeente tienduizend euro uit getrokken voor begeleiding van de ze mensen door medewerkers van het Witte Huis. Dat geld kan nog niet uitgegeven zijn. Toch eens la ten onderzoeken." 'De samenleving is wel wat breder dan deze groep. Voorbijgangers voelen zich niet veilig' BERGEN OP ZOOM - Wethouder Ton Linssen van Bergen op Zoom is bereid onmiddellijk met het Van der Valk-concern te gaan onder handelen over een nieuwe locatie voor restaurant/motel De Wouw- se Tol aan de A58. „Het zou heel jammer zijn wan neer Van der Valk vertrekt uit Ber gen op Zoom", zegt hij. „Wat mij betreft staat de deur voor gesprek ken nog steeds open." Linssen gaat zelf contact opnemen met direc teur Rob van der Valk van De Wouwse Tol. Die onthulde deze week - tot totale verrassing van Linssen - dat De Wouwse Tol te koop staat. Het complex is verou s^sssssmasuss Een park, woningbouw? Veerenaren bedachten zelf een aantal ideeën voor de invulling van het Oranjeplein in het stadje. Maandag worden de suggesties gepresenteerd tijdens een inloopavond. door Henk Postma VEERE - Zoveel hoofden, zoveel zin nen in het stadje Veere. Maar als daar wat moet gebeuren, dan ne men ze er liever zelf het voortouw, dan zich door buitenstaanders de les te laten lezen. Dus staken bewo ners en ondernemers de koppen bij elkaar om samen plannen te maken voor het Oranjeplein, nu nog een kaal parkeerterrein dat een lelijk gat slaat tussen histori sche bebouwing en Veerse meer. Maar wat straks, wanneer het stad je autoluw is gemaakt? De één zet er dan liefst zoveel mogelijk hui zen neer, de ander ziet het als toe komstig park, en dan zijn er ook nog die vinden dat je er wonen, winkelen en recreëren heel mooi met elkaar kan combineren. Op initiatief van de stadsraad hebben vrijwilligers die drie visies vormge geven in maquettes. Maandag 16 ja nuari worden die gepresenteerd. Tijdens een inloopavond kunnen Veerenaren, en ook andere belang stellenden er dan meteen hun zeg je over doen. En misschien zijn er dan nog wel meer ideeën. Het is de bedoeling om uiteindelijk tot een plan te komen waar iedereen zich wel zo'n beetje in kan vin den. Maar ook als dat niet zou luk ken, dan nog krijgt het gemeente bestuur de resultaten op een pre senteerblaadje aangeboden. Gratis, want in het stadje Veere houden ze liever zelf de teugels in handen, dan dat ze zich afhankelijk maken van dure adviesbureaus. „Deskun digheid genoeg in eigen huis", lacht stadsraadvoorzitter Jan Paul LoefF. En handigheid. Na een in ventarisatie van de ideeën, grepen acht vrijwilligers de lijmpot en de schaar en knutselden ze de drie maquettes in elkaar. Eén van hen, de architect Erik Franke, had al wel vaker met dat bijltje gehakt. Hij leverde de plattegronden en voerde de bouwmaterialen aan. Wat hun woordvoerder Arndjan van Wijk betreft, wordt het Oran jeplein een park, en dan liefst nog in direct contact met het Veerse Meer. Daarvoor moet dan de muur langs het meer worden ver laagd. „Maar", zegt hij, „dat is maar een idee. Ik ga daar niet voor strijden. We zijn nu vooral be nieuwd wat de bewoners van de verschillende suggesties vinden." De inloopavond is maandagavond in Het Akkoord, aan de Oudestraat 9. Aanvang 20.00 uur. Links: een van de maquettes. Gert Geelhoed, Erik Franke, Jan Paul Loeff, Ruud Bakx en Jan Mosman (vl- nr) bezig met maquettes voor het Oranjeplein. foto Lex de Meester door Luc Oggel derd en te klein en dus wil het fa miliebedrijf ervan af Er komt geen nieuwe vestiging voor in de plaats omdat de grond prijs op de enige in aanmerking ko mende locatie - de toekomstige af slag Bergen op Zoom-Zuid bij Hei molen - volgens Van der Valk veel te hoog is. Rob van der Valk verwijt de ge meente dat die te weinig heeft meegewerkt aan het vinden van een andere locatie. Linssen noemt die aantijging 'onsportief. „Wij hebben jarenlang alles in het werk gesteld om tot een oplossing te ko men. Van der Valk zelf wees de aangeboden mogelijkheden af" GOES - De Zeeuwse Koorschool in Goes houdt in zijn huidige vorm op te bestaan. Het bestuur heeft om financiële reden besloten de stekker eruit te trekken. Van een faillissement is geen spra ke, zegt directeur Evert Wagter. „Het bestuur heeft op tijd beslo ten om te stoppen. Er is nog een redelijk vermogen, maar de huur loopt nog drie maanden door en als ik moet worden uitgekocht kost dat ook geld." De mededeling "van het bestuur, die deze week is gedaan aan alle betrokkenen, is volgens Wagter met de nodige emotie ontvangen. „Het is best een drama, we be staan bijna zestig jaar. De koor school is een uniek instituut, maar in zijn huidige vorm houdt het op te bestaan." Volgens Wagter, sinds vierenhalf jaar directeur van de Zeeuwse Koorschool, waren er al langer fi nanciële problemen. „Giften van uit het bedrijfsleven- en van dona teurs worden minder. De concert opbrengsten lopen ook terug en het gebouw heeft achterstallig on derhoud." Ook de loonkosten van Wagter zelf drukken behoorlijk op de be groting, aldus de directeur/diri gent van de school. „Ik heb drie hoofdvakdiploma's. Men heeft in dertijd een Ferrari ingekocht, ter wijl er eigenlijk maar geld was voor een Volkswagen." Het huurcontract is opgezegd, maar tot eind maart zet de Koor school de geplande activiteiten in elk geval door. „Daarna houdt het op en zal het begrip Zeeuwse Koor school ophouden te bestaan." Dat terwijl de ambitie was om uit te groeien tot dé koepel voor klassie ke en religieuze kwaliteitskoormu- ziek voor geheel Zeeland. Er wordt op dit moment wel geke ken naar twee mogelijke scenario's voor de toekomst. Het ene is dat het jongenskoor een doorstart maakt onder de paraplu van heren koor Sint-Cecilia van de Heilige Maria Magdalenaparochie in Goes. Het andere is een voorstel van de voorzitter van het bestuur van de koorschool voor een doorstart, maar dat plan kent Wagter zelf ook nog niet aangezien er nog aan wordt gewerkt. „We zitten nu in een soort niemandsland, het ligt open. Eén van de twee opties zal het worden. Er is nog licht, maar we moeten heel erg ons best doen dat licht aan te houden." pagina 26/27 de erfenis van oom Eef klinkt bijna ten einde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24