'Ik weet nog niet of ik blijf Veranderingen 22' Mar ga de Jonge almanak Workshops over fotografie in De Hoeve zaterdag 14 januari 2012 door Christel Tuin Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst. Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede, Temeuzen), Anoek de Cardeijn (Zwin College, Oostburg), Christel Tuin (Reynaertcollege, Hulst) en Raymond de Frel (Zeldenrustcollege, Temeuzen) zoeken de antwoorden bij hun oud-klasgenoten. In de eerste afleveringen stel len de auteurs zich voor. Christel (derde rij, uiterst rechts) probeert haar klasgenoten van het Rey naertcollege' uit 2002 te traceren voor deze nieuwe rubriek. Ik heb in mijn jeugd nooit in de gaten gehad dat Zeeuws-Vlaanderen zo'n landje apart is. Dat er geen passagierstreinen rijden, dat het taalgebruik is doorspekt met dia lect. Zoals velen, besefte ik pas waar ik vandaan kwam, toen ik er wegging. Al tijdens de allereerste les voor mijn studie in Tilburg-vroegen ze of ik uit België kwam. Uit België? Hoe kwamen ze daar nu bij? Snel wezen mijn klasgenoten erop dat ik regelmatig 'amai' en 'merci' riep en gesprekken met het thuis front beëindigde met 'salut'. Toen ik een jaar later naar Utrecht ver kaste, merkte ik ook de voordelen van het 'Zeeuws-Vlaams zijn' in het midden van het land. Als er bij een verzekeringsmaatschappij, waar ik een bijbaantje had, boze klanten belden, werden ze naar mij doorgeschakeld. Omdat mijn tongval zo gemoedelijk over kwam. Hoe langer ik in Utrecht verbleef, hoe trotser ik op mijn af komst werd. Zó trots, dat ik de Utrechtse collega's en studiegeno ten Zeeuws-Vlaamse liedjes bij bracht. Ik vond dat het mij iets ei gens gaf. Hoewel ik erg genoot van het uit gaansleven en de bedrijvigheid in Utrecht, was ik ook altijd blij als ik terug thuis was en lekker op 'ut gemakske' over straat kon lopen zonder toeterende auto's en ge haaste voetgangers. Na mijn afstu deren aan de Universiteit van Utrecht leverden 26 sollicitaties geen baan op. Ik was de wanhoop nabij. Totdat een familielid opper- Christel Tuin (25), 5 VWO Reynaert college, Hulst (2002). de: „Waarom solliciteer je niet in Zeeuws-Vlaanderen?" Tot mijn verbazing had dat al snel resul taat. Het aantal hoogopgeleiden is in deze regio een stuk lager dan in bijvoorbeeld de Randstad en mede daardoor had ik drie maan den na mijn afstuderen al mijn eerste baan als copywriter. In het begin hield ik mijn studio in Utrecht aan, want ik wilde eerst even weten hoe het leven terug 'thuis' zou bevallen. Toen er zich echter in die proefperiode een nieuwe Zeeuws-Vlaamse liefde aandiende, was de keuze snel ge maakt. Hoewel ik geniet van het goedkope wonen, het terugzien van bekenden en de gemoedelijke sfeer, weet ik toch nog niet of ik hier blijf. Ik heb nog geen vaste baan, dus houd ik alle opties open. Dient zich buiten Zeeland mijn droombaan aan, dan ben ik weg. Hoe jammer ik dat ook vind. 9 e Tip? redactie@pzc.nl s De baas van het 'notariskantoor in Temeuzen is een paar dagen de pro vincie uit. Hij is op cursus. Daar had-ie het al een tijdje over. Hij zou namelijk leren hoe hij zaken op de werkvloer kan veranderen. „Wacht maar", riep hij begin deze week een aantal keren. „Vanaf volgende week is alles anders." In twee dagen tijd zou defietsliefheb- ber namelijk worden getransfor meerd tot een ander mens. Verander management, heet dat met een chi que woord. De klerken verheugen zich nu al op dinsdag, als hij zijn fiets voor het eerst weer voor kantoor parkeert. Hoewel, na zo'n cursus is niets meer zeker. Het zou zomaar kunnen zijn dat hij op de brommer komt. 'Een beetje gek moet je wel zijn om het aanneem- en doorgeefpunt voor gewonde dieren over te nemen. Maar moeilijk is het niet. Als je maar bereid bent om te leren, ledereen kan leren hoe je een vogel moet voe- Marga de Jonge checkt dagelijks of er dieren in de opvangkast zijn achtergelaten. foto Mark Neelemans TERNEUZEN - De wijkestafette in buurthuis De Hoeve staat komen de week in het teken van 'nieuwe media'. Tijdens de estafette organi seren wijkbewoners, gesteund door professionals, in steeds wisse lende samenstellingen activiteiten. Maandag en dinsdag geeft foto graaf Karin den Boer een fotogra fieworkshop. Deelnemers gaan zelf de wijk in. De bijeenkomsten duren van 15.45 uur tot 17.00 uur. Aanmelden via r.tewinkel@sjjw.nl. De traditionele 'Koffie met...' van Aan Z, komende donderdag om 10.00 uur, heeft eveneens Karin den Boer te gast. Zij geeft een le zing en demonstraties. www.pzc.nl MEEST GELEZEN 1. Dode bij brand in huis Temeuzen 2. Zoë Lensen is beste jonge kok 3. Carnaval Sas op losse schroeven KELDERBLOG Weer voetballen dit weekeinde, op het veld of in de zaal? Stuur je erva ringen naar kelder@pzc.nl. STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110