Streep door project voor verbeteren erfbeplanting Kerk in actie voor goede toiletgroep wea<c 221 zeeland Nieuwerkerk krijgt ook standbeeld Feestmaal voor meeuwen Loungezwemmen in Nieuwerkerks zwembad van WEA Zeeland feliciteert Omoda met haar prijs voor creatief ondernemerschap van de Kamer van Koophandel. vrijdag 13 januari 2012 door Piet Kleemans zierikzee - Het plan om beplan ting van erven in het buitengebied op Schouwen-Duiveland te verbe teren is geschrapt uit het lijstje van twaalf TOP-projecten. Dat meldt Schouwen-Duivelands dagelijks ge meentebestuur in een brief aan de raad. Het project is volgens het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland finan cieel niet haalbaar door het wegval len van de erfbeplantingssubsidie- regeling van Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ). Volgens Brechje van Gils van de gemeente Schouwen-Duiveland wil dat niet zeggen dat er helemaal geen moge lijkheden meer zijn. Onder het motto 'voor wat hoort wat' wordt van - bijvoorbeeld - recreatieonder nemers die hun bedrijf in het bui tengebied willen uitbreiden een te genprestatie gevraagd. Daarbij kan het gaan om investeren in natuur. Van Gils: „En dat kan ook verbete ren van de beplanting op het ei gen erf zijn. Dat valt ook onder die verevening." De reden dat de subsidieregeling van de SLZ voor erfbeplanting stopt, is simpel. Woordvoerder Syl via Tuinder: „Wij zijn met deze subsidieregeling gestopt omdat we zelf geen subsidie meer krijgen. Vroeger kregen we geld uit een Eu- bmhh MIDDELBURG - Een Zeeuws feestmaal voor de meeuwen aan het Kanaal door Walcheren. Al enige dagen lang ligt de muur bij het NS-station Middel burg vol lege mosselschelpen. Door de hevige regenval van afgelopen week is het waterpeil gestegen. Doordat de mosselpopulatie zich aan het hogere waterpeil heeft aangepast, maar het water inmiddels weer wat is gezakt, ko men de weekdieren gedeeltelijk boven water te staan. foto Ruben Oreel - 'Oogsttijd' aangebroken - Stormvloedkering 10 nachten dicht - Dorpsraad Nieuwerkerk op sterkte EN VERDER Zijn videofragmenten te zien over al lerlei Zeeuwse onderwerpen via de website www.pzc.nl/video. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Lees het laatste nieuws via www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Ton van den Nouweland NIEUWERKERK - Wie wordt vereeu wigd en waar hij of zij komt te staan is nog onbekend, maar Nieu werkerk krijgt een standbeeld van een prominente inwoner. De dorpsraad heeft zich hiervoor aangemeld bij de stichting Renes- se. Deze kapitaalkrachtige club wil in elke woonkern een standbeeld voor een opmerkelijk persoon. Eer der kregen Zierikzee (Pieter Mog- ge) en Noordgouwe (Meester Vij verberg) een standbeeld. Tijdens de vergadering van de dorpsraad vielen woensdagavond de namen van dorpsdokter E. E. Vleugels Schutter en Maximiliaan Braam, een in de VS rijk gewor den Nieuwerkerker die zijn dorp bedacht in zijn testament. Als plek voor het beeld werd de Kerkring genoemd. Suggesties voor persoon of plaats zijn welkom bij de secre taris van de dorpsraad: Richard Dekker, tel. 0111-644400. ropese subsidieregeling voor het landelijk gebied, maar dat is voor- bij." De financiële steun mag dan weg gevallen zijn, particulieren die de groene aankleding van hun erf naar een hoger plan willen tillen kunnen bij Landschapsbeheer Zee land nog wel terecht. Medewer kers van SLZ komen op verzoek langs om de situatie ter plaatse in ogenschouw te nemen en met een advies te komen. Het eerste advies is gratis en medewerkers van SLZ kunnen hulpvragers precies vertel len waar ze eventueel nog wel te recht kunnen voor subsidie. www.landschapsbeheerzeeland.nl Prachtige ligging, schitterende akoestiek en bijzonder mooie grafmonumenten. De Adriaans- kerk in Dreischor heeft het alle maal. Nou ja, op één simpel ding na: een goede toiletgroep. door Esme Soesman Met de tekst 'mogen onze bezoekers even van uw toilet gebruik maken?' is de Hervormde Ge meente Dreischor een actie begon nen om geld in te zamelen voor de realisatie van een toiletgroep in de Adriaanskerk. De kerk moet het nu met twee wc-tjes in de win- terkerk doen. Dat schiet niet op als er een beetje publiek is, schetst voorzitter Henk van" den Hoek van de kerkenraad. In de maand december bijvoor beeld was het zeker drie keer volle bak, tijdens de kerstviering en op tredens van Waisisi en Luscinia. Behalve het capaciteitstekort speelt ook de onhandige ligging van het huidige sanitair een rol. De wc's liggen in het deel waar uit voerenden (bijvoorbeeld musici of koorleden) hun honk hebben. „Een koor of orkest bestaat ook al gauw uit vijftig of zestig man. Dat is niet te doen." Dus moet het kerkbestuur zich tij dens evenementen behelpen met een - buiten geplaatst - chemisch toilet. Met je mooie goed aan de kou in en het chemisch toilet op? Van- den Hoek vindt dat écht niet kunnen. „Dat is toch het slechtste dat je als gastheer kunt doen?" En 'De kerk is van ons allen op het dorp. Je moet er toch niet aan denken dat er een groot gat op die plaats zou zijn?' NIEUWERKERK - Lekker zwemmen en/of gezellig 'loungen'. Dat kan vrijdag 20 januari in het Nieuwer- kerkse zwembad Dol-fijn. In het zwembad aan de Dolfijnstraat wordt dan het licht op 'gezellig' ge zet en kan er zonder storende mu ziek gezwommen worden. Voor een drankje en iets lekkers wordt gezorgd. Het loungezwemmen be gint om 19.30 uur. gastheer wil de Hervormde Ge meente Dreischor graag zijn. Om het monumentale gebouw in de toekomst te behouden, is veel geld voor onderhoud nodig. Dat geld wordt deels binnengebracht door de kerk te verhuren voor culturele activiteiten. „De kerk heeft een prachtige akoestiek. Op vijftig me ter afstand hoor je nog alles woor delijk." Tel daarbij op de ruimte die de wandelkerk - bij wijze van foyer - biedt voor sociale ontmoe ting en de sfeer die daar hangt en de Adriaanskerk heeft meer dan ge noeg potentie. „Waarom geen mooie muziek of mooie voorstel lingen? De kerk leent zich daar uit stekend voor." Een poging om samen met de ge meente Schouwen-Duiveland een openbaar toilet in de kerktoren (ei gendom van de gemeente) te reali seren, is op niets uitgelopen. Het plan is nu een toiletgroep onder het orgel te bouwen. De vergun ningaanvraag is in behandeling. Geld wordt nog gezocht. Via de Ac tie Toiletgroep Adriaanskerk wordt geprobeerd sponsors en do nateurs te strikken. Die investering gaat niet alleen ker kelijke gemeenteleden aan, denkt Van den Hoek. Omdat een open baar toilet in Dreischor ontbreekt heeft de Adriaanskerk (de hele zo mer dagelijks geopend) ook een functie voor toeristen en passan ten. Maar meer nog: „De kerk is van ons allen op het dorp. Je moet er toch niet aan denken dat er een groot gat op die plaats zou zijn?" Tijden zijn veranderd. Vroeger kerkte iedereen, tegenwoordig moet de kerk het met een dikke veertig belijdende leden doen. Die kunnen het onderhoud van het deels eind veertiende eeuw ge bouwde monument niet alleen dragen. Hoeft ook niet, hoopt Van den Hoek. Hij overweegt onder meer oprichting van de stichting Vrienden van de Adriaanskerk. „Dit gebouw is van het hele dorp." NOG SLECHTS ENKELE WEKEN LAATSTE Ronde laagste prijs SCHOENMODE ACCOUNTANTS ADVISEURS Creatieve ondernemers zoeken creatieve accountants en adviseurs Goes Middelburg Zierikzee Oostburg Sas van Gent Hulst www.weazeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50