Rumoer in de Perzische Golf io I conflict rond iran 'De jeugd wil dit regime niet meer' Kerngeleerden die worden vermoord, rakettesten en de dreigende afsluiting van een complete zeestraat. Iran en het Westen lijken in hevig conflict met elkaar. Kenners duiden de situatie. Een traditie van trots Rollenspel om belangen Iran verrijkt uranium in ondergrondse fabriek vrijdag 13 januari 2012 door Joost Bosman en Koen Verhelst Volgens de uit Iran afkomsti- politicoloog Peyman Jafa- ri draait het vanuit Iraans oogpunt om twee factoren. „Op de langere termijn speelt het feit dat Iran wil worden erkend als re gionale grootmacht. De Verenigde Staten zijn nog altijd in de regio aanwezig en verkopen wa pens aan Irans grote concurrent in het Mid den-Oosten, Saudi-Arabië. Het regime in Tehe ran is bang en de militaire top voelt zich omsin geld", stelt Jafari. Daarnaast is de oorlogstaal bedoeld voor binnen landse consumptie. „Teheran wil de aandacht van de binnenlandse problemen afleiden. Mede door de sancties is de waarde van de Iraanse munt 40 procent gedaald en gaan veel bedrijven failliet. Het regime verliest legitimiteit en vreest dat de opkomst van de parlementsverkiezingen in maart laag zal zijn. Daarom probeert Teheran nu nationalistische gevoelens op te zwepen, bij voorbeeld door te dreigen de Straat van Hormuz te sluiten", zegt Jafari. Volgens politicoloog en Irankenner Paul Aarts zal dat niet gebeuren. „Het is spierballentaal, want Iran heeft een rijke traditie van trots. En van oudsher een groot wantrouwen tegen het Wes ten, waardoor het altijd is bezet en uitgebuit. Te heran is uit op een fair deal met het Westen over een veiligheidspact voor het land." Dat Iran een atoombom zou maken, gelooft Aarts niet. „Het heeft er geen belang bij. Een bom voor Iran zou een wapenwedoop in de regio ontketenen. En als iedereen daar kernwapens heeft, gaat het natuurlijke overwicht van Iran ver loren." Jafari stelt dat de populariteit van het Iraanse regime de laatste jaren onder de eigen be volking sterk is gedaald, maar niet door de Wes terse druk. „Het grootste gevaar voor de regering en de moellahs komt van binnenuit, van de her vormingsbeweging. Daarom wordt er hard tegen opgetreden. Maar zelfs conservatieve geestelijken vinden dat verkeerd: zij beseffen immers dat de geestelijkheid door het harde ingrijpen steeds im- populairder wordt onder de bevolking." Door de druk door sancties op te voeren (de Eu ropese Unie heeft het al over een olieboycot te gen Iran), zou het Westen wel eens het tegenover gestelde kunnen bereiken van wat het wil, denkt Jafari. „De Revolutionaire Garde (een conserva tief deel van het leger, red.) is door de sancties juist sterker geworden. Zij heeft een eigen scha- duweconomie gecreëerd." Dat er verandering in de lucht hangt, bewezen de parlementsverkiezingen in 2009, toen de zogehe ten Groene Beweging met drie miljoen mensen betoogde tegen de vervalste herverkiezing van president Ahmadinejad. „Die beweging bestaat nog steeds en zal op enig moment weer op staan", voorspelt Jafari. „Daarom kun je Iran nu het best met rust laten. Het Westen beseft niet dat Iraniërs willen veranderen. De verkiezingen in maart zullen heel belangrijk worden." Obama heeft geen geld en geen militairen voor een nieuwe oorlog, aldus voor- maiig Amerika-correspon- dent Frans Verhagen. „Ik denk dat het alleen wapengekletter is." Republi keinse presidentskandidaten wijden in hun toe spraken in New Hampshire en Iowa ook een deel aan Iran. Zij stellen voor om de nucleaire installaties in Iran te bombarderen. Verhagen: „Vanuit Iowa is het makkelijk om de bommen werpers te sturen." Ook Clingendael-Amerika- deskundige Willem Post beaamt dat: „Vanuit het Witte Huis is de realiteit anders." Beide specialisten menen dat de verkiezingen in Amerika een rol spelen bij de omgang met Iran. Republikeinen trekken hard van leer, Oba ma is voorzichtiger. Maar, zegt Post, toch is de president ook duidelijk. „Het is goed dat hij blijft herhalen dat de wraak van de VS ongena dig zal zijn, als Iran Israël aanvalt." Maar dat laat ste zou 'heel dom zijn', zegt Verhagen. Uitéindelijk gaat het om machtsverhoudingen en voornamelijk regionale belangen. „Door de waanzin in Irak is Iran regionaal sterker gewor den", stelt Verhagen. „Ahmadinejad is niet com petent genoeg om dat uit te buiten, maar Iran is wel bezig zijn positie te verdedigen." Het is de vraag of Iran en de VS wel zulke enor me vijanden zijn. „Wat moet je met een kern wapen?", vraagt Verhagen zich af. „Als ik de baas was in Iran, zou ik er ook een proberen te krijgen. Zorgt voor afleiding." Obama kan weinig doen tegen de dreiging. Hij heeft weinig speelruimte, internationaal gezien. Volgens Verhagen ziet Amerika Iran niet per se als een vijand. Iran probeert de VS wel zo af te schilderen. „Een vijand van buiten leidt af van het binnenland. Maar voor Washington is Iran slechts een probleem voor de belangen in die re gio." De VS voert een tweesporenbeleid, constateert Post. „In de Veiligheidsraad zou een optreden, ófVN-sancties óf zelfs militair ingrijpen, stui ten op een veto van Rusland en China. Met wes terse bondgenoten probeert Washington de ei gen sancties te versterken." In het rollenspel is de VS vooral degene dié 'straf uitdeelt, meent Post, en de EU de diplomaat. Intussen zou het Post 'niets verbazen' als Israël achter de aansla gen op kernfysici zit. „Maar het zou eng zijn als ik dat zou weten", zegt hij lachend. De Straat van Hormuz gaat vast niet dicht. Ook Iran zal nadeel ondervinden van een afsluiting. De wereldeconomie zal namelijk in een duik vlucht gaan. Verhagen: „Als Iran de Straat blokkeert en de VS komen met een vliegdekschip, dan sta je oog in oog en moet er één knipperen. „Je moet ten allen tijde de Cubacrisis voorkomen - en daar is men nu mee,bezig." Met andere woor- den: bij een confrontatie moet iemand het on derspit delven. Hun regering maakt ruzie met die van de VS en de EU-landen. Maar hoe kijken Iraniërs zelf naar hun land en het Westen? Een verslaggever van de ze krant bezocht Iran afgelopen najaar en tekende de meningen op. Volgens de Verenigde Staten verrijkt Iran uranium in een onder grondse bunker ten zuiden van Teheran. Een 'verdere escalatie' in de voortdurende schending van VN-resoluties. De waarschuwing komt na de melding door het IAEA, dat zei dat Iran is begonnen met het verrijken van uranium tot 20 procent in de faciliteit bij Fordow. Bijgaande satellietfoto (september 2009) toont de aanleg van de installatie. Gestort puin van uitgegraven K tunnels Uraniumverrijkingsniveaus Laag (3 tot 5%): Gebruikt in civiele reactors. Genoeg in voorraad voor aantal nucleaire wapens. Medium (20%): Iran begon productie in 2010, zou hogere graad nodig hebben voor reactor in Teheran die medische isotopen produceert. Hoog (90%): Wapen-graad. Kan sneller worden geproduceerd van uranium verrijkt tot 20%.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10