zeeland 123 51 'Super-bakker' houdt Hoofdplaat leefbaar Winkel ook sociale ontmoetingsplek Linssen houdt poot stijf Raad wil veiliger situatie in Van der in woningkwestie Axel Maelstedeweg en Stationsweg Hulst Bakkerij Verdonck nu ook 'super' z woensdag 11 januari 2012 „We hebben de winkel uitgebreid om de leefbaarheid van het dorp én onze klanten te behouden. De ruimte is beperkt, waardoor we maar een bescheiden assortiment kunnen voeren. Het is niet haalbaar om een breed scala aan artike len aan te bieden. Maar klanten kunnen bij ons alles voor de dagelijkse behoef ten vinden voor dezelfde prijzen als bij de Plus in Breskens, onze leverancier." De leeftijd van Anita Verdonck. Lachend tegen de klanten: „Ik moet dus nog wel wat jaren door voor we de winkel kunnen sluiten. Of we moeten een heel goed staatslot hebben. Dan gaat de winkel een dag later dicht." De Troefmarkt sloot half okto ber vorig jaar. Hoofdplaat moest voortaan zonder supermarkt door het leven. Tot Bakkerij Ver donck een maandje later de zaak uitbreidde met een kleine kruideniersafdeling. door René Hoonhorst Geen klant die niet blij is dat Bak kerij Verdonck tegenwoordig ook 'buurtsuper' Verdonck is. Door het initiatief van het bakkerspaar hoeven ze nu niet voor elk wisse wasje naar Breskens of Biervliet. Een uitkomst, zeker voor de oude ren in Hoofdplaat. Thijs Steijaert is er maar wat blij mee. Hij rijdt op zijn 85-ste ('mijn rijbewijs is tot mijn 90-ste geldig') in zijn auto af en toe naar een dochter in IJzendijke en komt ook wel eens in Breskens voor bood schappen. „Maar als ik voel dat het autorijden niet meer gaat, zet ik de wagen direct aan de kant. En Rijk worden ze er niet van, constateert Anita Verdonck quasi sip. Maar de bakkers- vrouw uit Hoofdplaat geeft vervol gens lachend toe dat zij en haar man ook geen moment gedacht hebben dat ze een kip met gouden eieren binnenhaalden toen ze hun bakkerij vorig jaar november uit breidden met een bescheiden krui denierswinkeltje. De supermarkt in het dorp ging vorig najaar (weer) dicht. De kans dat een nieuwe ondernemer de winkeldeuren weer opent leek - en lijkt - klein. Dus besloot Bakke rij Verdonck de zaak uit te brei- dan is het wel fijn dat ik gewoon in eigen dorp voor mijn bood schappen terecht kan. Jammer dat er geen geldautomaat is. Moet ik nog naar Breskens om te pinnen", zegt Steijaert, terwijl hij een halfje bruin en en flesje bier in zijn fietstas opbergt. Ook Omèr Waatjes prijst zich ge lukkig dat de bakker tegenwoordig van meer markten thuis is. Als hij de winkeldeur openzwaait, legt Anita Verdonck al een heel bruin op de snijmachine. „Ik hoef er niet eens om te vragen. Ze weet al wat ik nodig heb", lacht Waatjes (78). Doordeweeks komt hij een paar keer om brood. Op zaterdag troont hij ook zijn vrouw mee. Met z'n tweeën doen ze dan boodschap pen voor de hele week. "„Mijn vrouw weet wat we nodig hebben. 'De ruimte is beperkt, de keus dus niet zo groot. Maar de dagelijkse beno digdheden vind je hier.' den. Niet alleen om nieuwe klan ten te trekken, maar ook om de vaste klanten te behouden, geeft Anita Verdonck aan. Die trouwe bezoekers zijn blij met de ondernemersgeest van de bak ker, blijkt op een doorsnee dins dagmorgen. De circa twintig klan ten die in een half uurtje tijd bin nenstappen, zijn zonder uitzonde ring zeer tevreden dat de bakker - naast de kaas, die hij altijd al ver kocht - nu ook kruidenierswaren, verse groente en zuivel, verpakt vlees en vleeswaren verkoopt. „Hoeven we ons dorp niet uit voor de dagelijkse boodschappen", Ik moet 's zaterdags alleen mee om de boel te sjouwen." In de voormalige keuken die bij de bakkerij is getrokken om kruide nierswaren, verse groenten en ge koelde producten uit te stallen, is geen plaats voor een uitgebreid as sortiment. Anita Verdonck zorgt ervoor dat ze de meest gangbare producten in huis heeft. Ze houdt goed in de gaten waar haar klan ten behoefte aan hebben. „Zo heb ik de pakken cornflakes uit het as sortiment gehaald. Te groot voor de meeste klanten. De ruimte die vrijkomt, gebruik ik dan weer om een ander product uit te testen." Het echtpaar Waatjes kan bij Ver donck (bijna) alles vinden wat het dagelijks nodig heeft. Ook Elly Pie- laet is ingenomen met de produc ten die de 'superbakkerij' de klan ten biedt. „De spullen die ik het meest nodig heb, vind ik hier. Dat dat in een dorp als Hoofdplaat nog kan, is mooi." Naamgenote Karina Pielaet sluit zich daar van harte bij aan. „De uitbreiding van de bakke rij is absoluut een uitkomst." constateren vooral de ouderen ver heugd. Anita bevestigt dat ze tij dens openingstijden nauwelijks achter de toonbank weg kan, ook al omdat de bakkerij nog meer dan voorheen dé sociale ontmoe tingsplek van Hoofdplaat is. Alle nieuwtjes over zieken, trouwe rijen en verbouwingen hoor je bij de bakker. Desondanks valt de aan loop voor de 'nieuwe winkel' Ani ta nog wat tegen. „Mensen vrezen misschien dat wij als dorpswinkel duurder zijn. Maar we hanteren de zelfde prijzen als de Plus in Bres kens, de zaak waar alle artikelen vandaan komen." door Raymond de Frel AXEL - Woongoed Zeeuws-Vlaan- deren zet vertraging van de bouw van het Gezondheidscentrum aan de De Ruyterstraat in Axel op het spel, terwijl er op loopafstand een prima alternatieve woning is voor de laatst overgebleven bewoners. Dat zegt Ton Linssen, de wethou der in Bergen op Zoom die op per soonlijke titel de familie Bijland met raad en daad bijstaat. Linssen deed dat al eerder in soortgelijke gevallen, onder meer voor 96 ge zinnen die in Bergen op Zoom een sloopwijk moesten verlaten. Volgens hem heeft Woongoed Ak- ke Bijland en vijf kinderen met een sociale huurwoning met vier slaapkamers een 'nietszeggend aan bod' gedaan, omdat de familie nu zes slaapkamers heeft. „De woon- corporatie wil iets veranderen in de wijk. Prima, maar dan moet voor alle bewoners een passende oplossing worden geboden. Ook aan kleurrijke figuren", aldus Lins sen. Hij heeft een samenvoeging van twee huizen, iets verderop in de wijk, voorgesteld. „Maar Woon goed maakt geen beweging. Een gang naar de rechter lijkt onaf wendbaar. Ik vraag mij af hoeveel Woongoed een vertraging van de sloop waard is." door Eugène Verstraeten HULST - Bedenk zo snel mogelijk een passende oplossing om de ver keersveiligheid op de Van der Maelstedeweg vanaf de kruising met de Zoetvaart en verder rich ting Backterrein en Stationsweg te verbeteren. Die huis werkopdracht heeft het college van burgemeester en wethouders gekregen van de ge meenteraad, op initiatief van Francois Hoefnagels (Algemeen Be lang Groot Hulst). In de genoemde omgeving zijn al een paar ernstige ongevallen en bijna-ongelukken gebeurd met kin deren en de verkeerssituaties zijn gewoon gevaarlijk. Met name geldt dat voor het fietsverkeer. Twee keer per dag rijden veel kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar van en naar de Willibrordusschool in de binnenstad. Veelal worden de jeugdige fietsers wel begeleid door ouders of andere volwassenen, maar dan nog doen zich gevaarlij ke situaties voor. Om verder onheil te voorkomen moeten er verkeersvertragende aanpassingen worden gedaan, vindt de gemeenteraad. Hoefna gels had zelf al het idee om bij de T-splitsing Van der Maelstedeweg/ Zoetevaart een drempel of een ver keersplateau neer te leggen en bij de afslag naar het Backterrein en de Stationsweg een (mini)roton- de. Een dergelijke voorziening zou meteen ook de verkeersafwikke ling in het gebied kunnen versnel len. De meeste raadsfracties vinden zo'n oplossing nogal ingrijpend en vinden dat burgemeester en wet houders eerst maar eens moeten kijken of de verkeersveiligheid ook simpeler kan worden vergroot. Dat gaat het college volgens burge meester Jan Frans Mulder nu bekij ken. Wanneer een en ander gereali seerd kan worden, daar wil Mul der zich niet aan vastpinnen. „Zo snel mogelijk." Anita Verdonck (links) in buurtsuper Verdonck foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75