Gent mist al veel zeevaart t 221 land SoLmaRTours 'Chinees succes afdwingen' Boeic NU uwzonvaicanTie naait Spanje of Kitoanë! va. €229,- Inbraak in strandpaviljoen Cadzand almanak Vacature VitoeGBoeicKORTinG tot wei Besre Prijs i Beste prijs, goede reis! Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Haven: 'Besluit nieuwe zeesluis snel nemen' door Harmen van der Werf GENT - Het geduld bij de Haven van Gent raakt op. Nederland en Vlaanderen moeten snel een be sluit nemen over de bouw van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen, an ders dreigt de haven achterop te ra ken wat betreft de zeevaart, waar schuwde algemeen directeur Daan Schalck gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers 2011. De Haven van Gent roept al jaren dat er haast moet worden gemaakt met de zeesluis, maar de noodzaak neemt ook echt toe, maakte Schal ck duidelijk. Vorig jaar evenaarde de haven de recordoverslag door zeeschepen over 2010, ofwel 22,7 miljoen ton. Het aantal zeesche pen dat Gent aandeed, daalde ech ter met 85 tot 3.351. „Wij ontvangen dus steeds meer grotere zeeschepen, in lijn met de schaalvergroting in de zeevaart. Het gevaar is groot dat wij letter lijk de boot missen, als de zeesluis nog lang uitblijft", aldus Schalck. Gent had volgens hem afgelopen jaar zes procent meer zeeschepen kunnen behandelen, als de toegan kelijkheid beter was geweest. Die schepen zijn voornamelijk uitge weken naar Rotterdam en Duin kerken, zei Schalck. De algemeen directeur sprak de hoop uit dat Nederland en Vlaan deren deze maand nog een defini tief akkoord sluiten over de bouw van de zeesluis. Of dat lukt, zei hij niet te weten. De Haven van Gent is alvast bereid 75 miljoen euro in het project te steken. De provincie Zeeland, de gemeente Terneuzen en Zeeland Seaports lieten eerder weten samen 10 miljoen euro te willen bijdragen. De zeesluis kost volgens de 'kale' Vlaamse raming 630 miljoen euro en 900 miljoen euro volgens de allesomvattende Nederlandse raming. Vlaanderen betaalt in principe tachtig procent, Nederland het restant. In 2018 moet de zeesluis er liggen, vindt Schalck. Om schepen met een maximale diepgang van vijf tien meter - nu 12,5 meter - te kun nen ontvangen, zijn ook werken nodig aan het Kanaal. Zo is de tun- nel bij Zelzate te ondiep. Schalck: „Dat is van later zorg. De zeesluis is het belangrijkste. We kunnen dan bredere schepen ontvangen en daarmee is voor zestig procent in onze vraag voorzien." woensdag 11 januari 2012 door Raymond de Frel In de nieuwe rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader be licht. Deskundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere re den een mening hebben over de kwestie, laten hun licht schijnen op het onderwerp. In aflevering 2: het verstevigen van de band tussen Terneuzen en China. Vijftien artsen en verpleegkundigen uit Sjanghai deden in april vorig jaar kennis op in het Zorgsaam-ziekenhuis in Terneuzen. archieffoto Peter Nicolai Altijd een vriendelijke lach. En werken dat ze kunnen! Die Chinezen, daar heb je pas echt wat aan. Toch? De gemeente Terneuzen twijfelt een beetje. Ze blijft voorlopig in vesteren in de relatie met China, maar de samenwerking moet wel eens wat gaan opleveren. Terneuzen probeert al jaren de banden met China te verstevigen. „China is geen hype, maar biedt kansen voor de langere termijn." In 2010 leidde dat tot een overeen komst met de industriestad Gaoyou, maar tot Chinese investe ringen in de Kanaalzone kwam het nog niet. Ja, zorginstelling ZorgSaam houdt zich in China be zig met de ontwikkeling van eer- stelijnszorg (huisartsen) en het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) wisselt onder meer docen ten en leerlingen uit. Terneuzen ziet nu het liefst ook snel resul taat in het bedrijfsleven. Niet voor niets wilde burgemeester Jan Lo- nink vorig jaar weten wat een be zoek van een Chinese delegatie precies voor doel had. Toch hebben de visitaties nut, weet directeur Guust van Liere van Unitron in IJzendijke. Zijn be drijf ging een joint venture aan met Shinetop in China, onderdeel van windturbinebouwer XEMC. „China is geen hype, maar een goede partner voor de lange duur. Wij gaan niet één keer naar Chi na, maar vier jaar lang eens in de twee maanden. Herhaling is de moeder van het succes." Chinezen tonen volgens Van Lie re alleen interesse als je iets te bie den hebt. „Wij zijn twintig jaar vooruitstrevend bezig met wind molentechnologie. Daardoor kwa men de Chinezen ons op het spoor. Je moet bij hen het succes afdwingen." Van Liere ziet de activiteiten van het ROC en Zorgsaam als opmaat om in China meer deuren te ope nen, waarmee de Kanaalzone zijn voordeel kan doen. Het is een kwestie van de lange adem. „Za ken doen in Nederland is moei lijk, maar in China nog moeilij ker. De economie en cultuur zijn er anders. Je moet veel investeren in relaties én er niet van uitgaan dat wij alles beter weten." CADZAND - Bij een inbraak in een strandpaviljoen in Cadzand zijn zondagochtend levensmiddelen buitgemaakt. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De inbraak vond vermoedelijk plaats tussen 4.00 uur en 10.00 uur. De inbrekers forceerden een deur om binnen te komen. Ze na men ook een een laptop mee. Tip? redactie@pzc.nl De courant zoekt een verslaggever annex eindredacteur om de regiore dactie in Terneuzen te versterken. Af gelopen zaterdag verscheen de vaca ture. Er wordt nogal wat gevraagd van de toekomstige nieuwe aanwas, bleek uit de functie-eisen, journalis tiek talent moet tegenwoordig van al le markten thuis zijn. Een bij het dag blad werkzame verslaggever met toch al heel wat dienstjaren achter zijn naam, nam er met stijgende ver bazing kennis van. Met weemoed dacht hij terug aan de tijden dat je gewoon bij de krant kon aankloppen met de mededeling datje journalist wilde worden en het vak vervolgens in de praktijk leerde. Mooie tijden. Want zou hij nu solliciteren, zou hij nóóóit worden aangenomen. MEEST GELEZEN 1. Rechtszaak dreigt voor Akketuut 2. Bieb Breskens waarschijnlijk dicht 3. Onzekere toekomst kerken Hulst ZEEUWSE KELDER Met je voetbalteam meedoen aan het PZC Keldertoernooi? Kijk op www.pzc.nl/zeeuwsekelder TIPS NAAR redtern@pzc.nl 10 dgn. Spanje va. €95,- LOGIES 10 dgn. KitodTië HALFPENSION a» I Tennem voor u3R3nTI6; I Lane pamce&en v www.solmar.nl www.solmarhotel.nl 0495-588740 Vraag nu onze nieuwe brochure 2012 aan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74