zeeland 125 Huisdrukkerij Financiële tegenvaller Sluiskiltunnel Bezoekerscentrum Oosterschelde trok in 2011 minder bezoekers Beeldje Ad Braat Elke maand natuurspreekuur in Terra Maris Gemeente geeft geheugentraining Spelers gezocht voor 'De rare mensen club' Webcams getolen uit verenigingsgebouw Vereniging Ouders Kinderen en Kanker Leren om digitale foto's te bewerken Hansweerters gaan dansen in Antwerpen woensdag 11 januari 2012 m mmSWISS p&gpp Huisdrukkerij Emergis in Goes, waar Ne/'s zoon Remy werkt, drukt de bundel 'Een deel van mij' in een oplage van 100. De bundel is vanaf half februari bij Boekhandel De Vries in Zierikzee te koop. Beproefd maar niet/CebrokenfBeeldje rank en fijn/Kind verscholen/Achter moeder klein/Dichtbij soms veraf/Een deel van mij. naar: Beproefd maar niet gebroken. Het beeld van Ad Braat dat bij de Zuidhavenpoort staat. Nel Korsman. Het spiegelbeeld staat symbool voor de titel van de bundel 'Een deel van mij'; waarmee ze onder meer naar haar overleden zoon verwijst. De cover van het boek is eveneens een foto van een weerspiegeling. Om precies te zijn een weerspiegeling van de Zuidhavenpoort in het water. De coverfoto is gemaakt door Barry zelf, in de maand van zijn dood. foto Dirk-Jan Gjeltema OOSTKAPELLE - In museum Terra Maris in Oostkapelle wordt van middag weer het maandelijkse na tuurspreekuur gehouden. Onder de titel 'Daar vraag je me wat' kun nen mensen vragen over eigen na- tuurvondsten en waarnemingen stellen aan biologe Betty Ras. Zij kan ook biologische objecten uit oude verzamelingen determine ren. Het natuurspreekuur wordt gehou den in de ontvangsthal van het museum en duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Toegang tot het spreek uur is gratis. door Harmen van der Werf SLUISKIL - Bij de voorbereidende werkzaamheden voor de Sluiskil tunnel is vorig jaar een forse finan ciële tegenvaller ontstaan. Het ver leggen van kabels en leidingen is miljoenen euro's duurder gewor den. Er is overigens ook goed nieuws Dat is dat er ook diverse meevallers zijn. De cijfers blijken uit het ondernemingsplan 2012 van de BV Kanaalkruising Sluiskil (KKS). Combinatie BAM-TB I is de aanne mer van de Sluiskiltunnel. In 2011 is die vooral bezig geweest met het verleggen van kabels en leidingen op en rond het tracé van het tun- door Joeri Wisse NEELTJE JANS - Het onbemande be zoekerscentrum van het Nationaal Park Oosterschelde is afgelopen jaar een stuk minder goed bezocht dan in 2010. In totaal kreeg het in formatiecentrum in het Topshuis zo'n 25.000 mensen over de vloer; 5.000 minder dan in 2010. Wilco Jacobusse van het Nationaal Park Oosterschelde zoekt de oor zaak van in het relatief slechte toe ristenseizoen. „Vooral in de zomer maanden juli en augustus waren er veel minder bezoekers. In verge- nelproject. Veel extra werk kwam daarbij kijken want de gas-, water en elektriciteitsleidingen moeten op een stevige ondergrond wor den aangelegd. Zo moest aan de oostkant van het Kanaal Gent-Ter- neuzen een niet geplande kostbare bouwkuip worden gemaakt. Opdrachtgever KKS verwacht ook nog extra kosten voor het verwij deren van oude en vervallen leidin gen. Die zorgen als ze blijven lig gen 'voor onnodige risico's', vol gens KKS. Weghalen is derhalve de beste oplossing, maar ook de kostbaarste. De totale meerkosten worden geschat op twee a tweeën half miljoen euro. KKS is daarover in overleg met Combinatie BAM- TBI. lijking met het jaar ervoor, daalde het aantal bezoekers bijvoorbeeld in augustus met de helft, van 7000 naar 3500 mensen." In de andere maanden vertonen de gegevens, die verzameld zijn door een auto matische teller bij de deur, juist een stijging ten opzichte van 2010. Of het Nationaal Park zelf ook minder bezocht is, is volgens Jaco- busse moeilijk te zeggen. Het is im mers lastig te bepalen wanneer ie mand een bezoeker van de Ooster schelde is. „En het gebied is zo groot, dat je onmogelijk kunt bij houden hoeveel mensen er zijn." Het budget voor de tunnel hoeft vanwege de tegenvallers (nog) niet extra te worden verhoogd, omdat er ook meevallers zijn ter waarde van 3,15 miljoen euro. Vooral het archeologisch onder zoek en heffingen voor vergunnin gen kosten veel minder dan aan vankelijk werd begroot. Ondanks die meevallers wordt de tunnel wel duurder, wat te wijten is aan een automatische aanpas sing van het budget bij stijging van het algemene prijspeil. Die is van- tevoren afgesproken met de aanne mer. Het budget stijgt daardoor met 9,2 miljoen tot 304,8 miljoen euro. De uitvoering van het hele project is eerder begonnen dan gepland, Het bezoekerscentrum is ingericht om als startpunt voor een dagje Neeltje Jans of een dagje Ooster schelde te fungeren. Het centrum is een vertrekpunt van de interac tieve wandelroute. Naast het be zoekerscentrum, met infopanelen, beeld- en geluidsmaterialen, heeft het Nationaal Park afgelopen jaar op verschillende plekken langs de zeearm informatiezuilen met QR-codes geplaatst „Door de code te scannen, krijgen bezoekers actu ele informatie. Zo zien ze of er bij voorbeeld een vaartocht in de buurt is." wat volgens KKS aangeeft dat de aannemer heel goed is voorbereid. Een minpunt is dat de aannemer 'veelal' te laat is met zijn papier werk, onder meer wat betreft het ontwerpen van de tunneltechni- sche installaties. KKS vindt dat zor gelijk, want juist daar 'gaat het in Nederland vaak fout bij vele tun nelprojecten'. Dit jaar zal vooral worden gewerkt aan de toeritten, de productie van de tunnelsegmenten en de bouw van de tunnelboormachine, die als alles volgens plan verloopt, in het begin van 2013 begint te boren. Pas in juli 2015 verwachten op drachtgever KKS en BAM-TBI de Sluiskiltunnel feestelijk te kunnen openen. THOLEN Servicebureau Voor Elkaar van de gemeente Tholen houdt komend voorjaar twee geheugentrainingen voor ouderen. Elke training bestaat uit vier wekelijkse bijeenkomsten. Deze worden gehouden in het ROC aan de Schuttersweg in Tho len. De kosten bedragen 16 euro. De eerste cursus start op woensdag 29 februari, de tweede op 4 april. Aanmelden via 0166-668200. POORTVLIET MusicalXpres uit Poortvliet is op zoek naar mensen van 7 tot en met 21 jaar die mee willen spelen in het stuk 'De rare mensen club'. Deze zal worden opgevoerd tijdens pre sentaties op scholen. De repetities vinden op maandagmiddag of za terdagochtend plaats in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Wie zin gen, dansen en acteren leuk vindt, kan bellen met 085-8773157. BIGGEKERKE In de periode tussen kerst en begin deze week is ingebroken in een ver enigingsgebouw in Biggekerke. De inbreker(s) is/zijn binnengeko men in het pand aan de Zuidweg, door een hekwerk te forceren en een deur met geweld te openen. De dieven stalen uit het vereni gingsgebouw, dat in de kerstvakan tie gesloten was, twee webcams en een accu. GOES Aandacht voor de overige kinderen is soms een probleem in gezinnen met een jong kankerpatiëntje. Ouders die na het overlijden van hun zieke kind twijfelen of ze hun andere kinderen tekort deden, kun nen daar woensdag 18 januari over praten bij de Vereniging Ouders Kinderen en Kanker (VOKK). Die komt bijeen in het gebouw van de GGD in Goes vanaf 20.00 uur. GOES De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt een cursus digitale fotobe werking die donderdag 19 januari begint in het ROC gebouw aan de Bessenstraat in Goes. De cursus omvat acht lessen in het gebruik van Adobe Photoshop CS 4/CS 5 en het werken met computers met dvd/cd-speler en kleurenprinter. De lessen duren van 19.30 tot 21.30 uur. Aanmelden: 0118-634800. HANSWEERT Een groep mensen uit Hansweert gaat elk jaar naar Antwerpen om daar te dansen op de muziek uit de Golden Years; de jaren 60 en 70. Zij zoeken het ditmaal dichter bij huis: zaterdag 21 januari is er een Hansweertse versie van het dans- uitje in café Zeelandia met de Eind- hovense band Get Back 2. Gepaste kleding wordt gewaardeerd. Aan vang is 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71