Gent mist al veel zeevaart Dichtbundel troost en moedigt aan 241 zeeland Haast maken met zeesluis bij Terneuzen Dichtbundel ii Ijs o°£o°o o ostrea lyceum Topsystemen BOOT woensdag 11 januari 2012 Nel Korsman uit Zierikzee verloor in 1994 haar zoon door een ernstig fietsongeluk. Haar verdriet ging ze onder meer te lijf met taal. Ze schreef tientallen gedichtjes. Een aantal daarvan wordt nu in boekvorm uitgebracht. door Harmen van der Werf CENT - Het geduld bij de Haven van Gent raakt op. Nederland en Vlaanderen moeten snel een be sluit nemen over de bouw van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen, an ders dreigt de haven achterop te ra ken wat betreft de zeevaart, waar schuwde algemeen directeur Daan Schalck gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers 2011. De Haven van Gent roept al jaren dat er haast gemaakt moet worden met de zeesluis, maar de noodzaak neemt ook echt toe, maakte Schal ck duidelijk. Vorig jaar evenaarde de haven de recordoverslag door zeeschepen over 2010, ofwel 22,7 miljoen ton. Het aantal zeesche pen dat Gent aandeed, daalde ech ter met 85 tot 3.351. „Wij ontvangen dus steeds meer grotere zeeschepen, in lijn met de schaalvergroting in de zeevaart. Het gevaar is groot dat wij straks letterlijk de boot missen, als de zeesluis nog lang uitblijft", aldus Schalck. Gent had volgens hem af gelopen jaar zes procent meer zee schepen kunnen behandelen, als de toegankelijkheid beter was ge weest. Die schepen zijn voorname lijk uitgeweken naar Rotterdam en Duinkerken, zei Schalck. De algemeen directeur sprak de hoop uit dat Nederland en Vlaan deren deze maand nog een defini tief akkoord sluiten over de bouw van de zeesluis. Of dat lukt, zei hij niet te weten. De Haven van Gent is alvast bereid 75 miljoen euro in het project te steken. De provincie Zeeland, de gemeente Terneuzen en Zeeland Seaports lieten eerder weten samen 10 miljoen euro te willen bijdragen. De zeesluis kost volgens de 'kale' Vlaamse ramimg 630 miljoen euro en 900 miljoen euro volgens de allesomvattende Nederlandse raming. Vlaanderen betaalt in principe tachtig procent, Nederland het restant. In 2018 moet de zeesluis er liggen, vindt Schalck. Om schepen met een maximale diepgang van vijf tien meter - nu 12,5 meter - te kun nen ontvangen, zijn ook werken nodig aan het Kanaal. Zo is de tun nel bij Zelzate te ondiep. Schalck: „Dat is van later zorg. De zeesluis is het belangrijkste. We kunnen dan bredere schepen ontvangen en daarmee is voor zestig procent in onze vraag voorzien." door Esme Soesman Schrijven doet ze al bijna haar leven lang, maar na het verlies van haar zoon Barry in 1994 werd de dichter in de Zierik- zeese Nel Korsman pas echt ge wekt. Sindsdien vloeiden al hon derden zinnen uit haar pen. Een selectie van haar gedichtjes brengt ze nu samen in de bundel 'Een deel van mij'. Daarmee rondt Korsman voor haar gevoel een bepaalde periode af „Absoluut. Ik denk dat ik einde lijk kan accepteren dat het leven je overkomt. En dat dat leven je niet altijd goed gezind is." Al is dat be sef voor Nel en haar man Cees he lemaal geen aanleiding om verdrie tig of verbitterd door het leven te stampen. „Het leven gaat over ro zen, maar daar zitten wel doornen aan", zoals haar man het nuchter formuleert. Nel is emotioneler van aard, maar haar gedichtjes geven toch opvallend vaak lucht. „Ik heb wel een boodschap aan mensen", zegt Nel zelf. „Laat het er niet bij zitten. Maak er wat van. Je kunt héél véél verliezen, maar ik wil ook winnen", geeft ze haar eigen motivatie aan. De Zierikzeese is vijfde van elf kin deren. „Ik kom uit een groot gezin. Weinig te makken, weinig kansen. Ik heb me eigenlijk nooit kunnen ontwikkelen", blikt ze terug op haar jeugd. Schrijven deed ze ech ter als vanzelf Ze schreef haar agenda's barstensvol, flanste veer tig jaar geleden al ('op de wijs van...') een buurtlied voor de buurtvereniging in elkaar, stortte zich op de dictees waar haar zo nen Remy en Barry mee thuiskwa men en werd veelvuldig gechar terd als er gerijmd moest worden voor bruiloften en partijen. En toen overleed - op 23 augustus 1994 - zoon Barry op 24-jarige leef tijd. Een 'lieve buurvrouw' trok Nel mee het huis uit en zette haar aan het aquarelleren. Tien jaar lang kon ze in die creatieve hobby heel veel verdriet kwijt. Toen zette ze haar schildersezel aan de kant. Haar passie voor woorden daaren tegen is sindsdien geïntensiveerd. Daarbij wordt ze door alles geïnspi reerd. Van mooie wolken tot een zwaan met kroost of ellende op te levisie. Toen Nel's pedicure haart- vroeg een gedichtje over voeten tef schrijven, ging de Zierikzeese voefr het eerst openbaar. Zij stuurde dat gedichtje in naar de rubriek Orïze Dichters in Ons Eiland en heeft sindsdien al meer In het huis-aan-huisblad gepubliceerd. Toen enkele maanden geleden een gedicht van haar werd gebruikt op een rouwkaart, besloot de Zierik zeese nog wat groter te gaan. 'Laat het er niet bij zitten. Je kunt héél véél verliezen, maar ik wil ook winnen.' Feestelijke opening nieuwbouw Ostrea Lyceum, In 2004 begon een proces dat onlangs is afgerond: de bouw van twee sportzalen en 1.400 m2 aan onderwijsruimte aan de Wilgenstraat in Goes. Dat was hard nodig, want de school maakte gebruik van veel noodvoorzieningen. Voordat de eerste schop de grond in ging, was er een heel proces met veel overleg, uitvoerige planning en een traject met vergunningen. En toen konden we van start. Ons geduld is uiteindelijk beloond met een,prachtige sporthal en up-to- date voorzieningen voor biologie, natuur- en scheikunde. Vandaag vindt de officiële opening plaats. De openingshandeling zal worden verricht door drs. Jo-Annés de Bat, wethouder jeugd, onderwijs en sport van de gemeente Goes. Namens het Ostrea Lyceum, drs. Jos A. Brand rector CHRISTELIJKE SCHOLENGEMEENSCHAP Fruitlaan 3, 4462 EP GOES Systeemplafonds, -wanden -verlichting West. Havendljk 17d 4703 RA Roosendaal (t) 0165-53 00 52 (f) 0165 - 53 08 33 (e) info@topsystemen.nl www.topsystemen.nl GOES ROOSENDAAL KORTGENE SCHILDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70