Scharrelei strijdt tegen legbatterijei 261 zeeland Enquête over invloed Zeeuwse dialecten Twijfel over draagvlak voor Borssele 2 'De concurrentie is oneerlijk' OR van ROC Zeeland begint juridische strijd woensdag 11 januari 2012 De legbatterijkip is vanaf 1 janua ri in Europa verboden. De kip moet scharrelen. „Maar wat zie je? Vorig jaar kreeg een Griek- nog Europese subsidie voor kooien. De legbatterijeieren ver storen de markt. De concurren tie is oneerlijk." door Edith Ramakers Hans en Lia Fokke uit Lewedorp begonnen zes jaar geleden aan de omschakeling van hun eierhandel. Van af dat moment was voor hen dui delijk dat de legbatterij zijn langste tijd had gehad. De omschakeling verliep stapsgewijs - stal voor stal - want de investering is groot. Pre cies op tijd, op januari 2012 wa ren ze zo ver. Het bedrijf was om geschakeld. Ze hadden geen 70.000 kooikippen meer, gepropt in 6 stallen, maar bijna 50.000 scharrelkippen. De kippen zijn nog steeds met velen, maar lopen en fladderen wel vrij rond, hebben stro en zand om een stofbad te ne men en leggen hun eieren op een schone mat. Maar blij zijn Hans en Lia Fokke niet. De wet schrijft voor dat het houden van een legbatterijkip of wel een kooikip verboden is. Maar wat zie je. in de praktijk? In Zee land zijn drie bedrijven nog niet omgeschakeld, in Nederland zijn dat er 60. Het merendeel van de 1300 Nederlandse kippenhouders met legbatterijen is wel overge stapt naar de scharrelkip. Hans en Lia Fokke: „Het stuit me tegen de borst dat er nog altijd bedrijven zijn met legbatterijkippen.' „De meeste van deze 60 bedrijven zijn bezig met de omschakeling naar een diervriendelijker omge ving. Een aantal bedrijven heeft nog geen vergunning gekregen of heeft andere, misschien wel finan ciële problemen gehad, waardoor vertraging is opgetreden", zegt Nel- leke Blok, pluimveehouder van biologische kippen en betrokken bij de ZLTO. „Erger is", zegt ze, „dat er in Brus sel is afgesproken dat eiproducten (zoals bijvoorbeeld eipoeder of ei geel) van kooi/legbatterij kippen nog wel op de markt mogen ko men. En dat kan ook nog een hele tijd duren. Daardoor wordt de prijs voor een ei gedrukt", legt ze uit. Want als er scharreleieren in plaats van legbatterijeieren ge bruikt zouden moeten worden voor de cakes en dergelijke, dan zouden pluimveehouders als fami lie Fokke een 'reëlere prijs voor hun eieren krijgen'. Maar in Spanje is de legbatterij nog niet afgeschaft, in Italië, Po len, Griekenland en België zitten de kippen ook nog in de legbatte rij. „We hadden er vertrouwen in dat dit in Europa goed geregeld zou worden. Dat er controles uitge voerd zouden worden. Maar dat ge beurt niet. We zijn erg teleurge steld in de politiek", zegt Hans Fokke. „Eigenlijk zijn er te veel eie- faammsBSsasm, ren op de markt. Kijk als staatsse cretaris Bleker nu gezegd had: voor iedere kooikip moet de boer na 1 januari 1 euro betalen, dan had je eens moeten zien hoe snel iedereen was omgeschakeld." De investering van de omschake ling weegt zwaar door. „Vorig jaar was een slecht jaar", verzucht Fok ke. „We kregen ongeveer 5 cent per ei en de kostprijs is 7 cent per ei. We lijden verlies. En dit jaar wordt het er niet veel beter op. Zo lang andere lidstaten van Europa hun eieren of de producten daar van goedkoop op de markt kun nen brengen, wordt de prijs ge drukt." Het steekt hen ook dat 'eten geen geld meer mag kosten'. „Vraag aan mensen of ze iets meer geld voor een scharrelei overhebben en een aantal zal zeggen: nou geef mij maar het goedkoopste eitje. Wat ons overkomt, is niet uniek. Ook de boeren die aardappels en uien verbouwen, hebben problemen. De kostprijs is hoger dan de op brengst. Voor scharreleieren moet je harder werken dan voor legbat terijeieren en dan is er nog de tus senhandel die de prijs bepaalt." foto's Marcelle Davidse Het is 'op zich een goede maatre gel' vindt Lia. „Onze kippen zien er levendiger uit dan vroeger. Toen kregen ze hun water, voer en ze legden braaf een ei. Maar het is niet natuurlijk om amper bewe gingsruimte te hebben." De legbatterij voorbij Scharrelkippen hoeven geen bui tenlucht te zien, maar moeten wel vrij rond kunnen lopen in een stal. Het ei is gemerkt met num mer 2 in de winkels. Vrij uitloopkippen (nummer 1) kun nen altijd naar buiten gaan. De biologische kippen (nummer 0) hebben meer ruimte, komen bui ten, krijgen onder andere biolo gisch voer. Vanaf 1 januari is afgekondigd dat er geen legbatterijeieren meer in de schappen mogen liggen. MIDDELBURG - Hoe verandert de Zeeuwse taal en welke invloed heeft het op de Zeeuwse bevol king? Dit onderzoek Adriaan Jan sen, student Nederlandse Taal en Cultuur aan de universiteit van Lei den, met een brede enquête. In het onderzoek draait het om in welk dialect Zeeuwen zijn opge voed en - wanneer de streektaal niet met de paplepel is ingegoten - in hoeverre ze dat jammer vinden. Maar ook is Jansen benieuwd of dialectsprekers hun kinderen zelf in het Zeeuws (gaan) opvoeden. De student probeert verder te ach terhalen of Zeeuwen het erg vin den dat het dialect langzaam ver dwijnt. Jansen koos voor het Zeeuws om dat hij zelf op Schouwen-Duive- land is opgegroeid, terwijl zijn ouders hem met het Zuid-Beve- lands hebben grootgebracht. „De verschillen tussen de dialecten vie len me daardoor al heel vroeg op." Het Zeeuws was daarom een logi sche keuze toen hij bij het studie vak 'Van sms-taal tot Verkavelings vlaams' een streektaal moest kie zen. „En dat ik zelf Zeeuw ben, heeft ook wel een meerwaarde." Eind deze week loopt de enquête af Jansen hoopt genoeg mensen te bereiken voor een uitgebreide scriptie over de resultaten. De enquête is te vinden op h ttp://bit.ly/Zeeuwsch MIDDELBURG - De ondernemings raad van het ROC Zeeland gaat het besluit tot vestiging van het nieuwe hoofdkantoor in Temeu- zen juridisch aanvechten. Volgens voorzitter Ed Dijkhuizen zijn de af spraken uit het fiisieconvenant met het ROC Westerschelde ge schonden. De raad stapt naar de bedrijfscom- missie en heeft ook een advocaat in de arm genomen, zo werd giste ren besloten op een bijeenkomst in Middelburg. Het stuit de OR te gen de borst dat ruim 6 ton uit het onderwijsbudget wordt 'verspild aan geschuif met personeel'. „Zo ga je niet met elkaar om." MIDDELBURG - Het draagvlak voor een tweede kerncentrale bij Bors sele is minder groot dan wordt aangenomen. Tegenstanders van de bouw van Borssele 2 plaatsen deze kantteke ning in een reactie op de startno titie voor een tweede nucleaire stroomfabriek. Ze stellen dat meerdere onder zoeken van uiteenlopende bu reaus en opdrachtgevers hebben aangetoond dat vraagtekens kun nen worden geplaatst bij de stel ling dat het maatschappelijk draagvlak in de gemeente Borse- le en in de provincie Zeeland rela tief groot is. Alleen in het dorp Borssele is dit zo, laten de Zeeuwse Milieufede ratie, mede namens Wise en Borssele2Nee, en GroenLinks Zeeland weten. In beide reacties wordt betwij feld of in die onderzoeken de consequenties van een tweede kerncentrale wel in volle omvang zijn verwoord. Zo is de kans dat koeltorens no dig zullen zijn onderbelicht geble ven. Bovendien blijkt uit de onderzoe ken dat de overgrote meerder heid van de deelnemers een voor stander is van duurzame energie opwekking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66