zeeland 125 politie op zoek Molen Hoedekenskerke wacht Zondag belangrijk voor toeristisch Vlissingen Benen met de bus mee Een roestvrije huisnaam 'Mee de puuten mee' drinken naar gedupeerde van autokraak op grootscheepse restauratie Workshop Urban Dance in De Brug Natuurspreekuur in Terra Maris Diefstal uit strandpaviljoen Spelers gezocht voor 'De rare mensen club' Gemeente geeft geheugentraining Muzikale voorstelling in de Koorkerk woensdag 11 januari 2012 Aria en Henk Freriks. „De Brouwpit is een heerlijk huis. We zitten hier vrij en hebben een mooi uitzicht op de Oos- terlandse molen." foto Dirk-Jan Gjeltema De huisnaam Brouwpit prijkt al ruim veertig jaar in zwarte metalen letters op de gevel van het pand. Henk: „De letters zijn ont wórpen door de dochter van de voormalige smid van Oosterland, Hanse. Hij heeft ze vervolgens ge smeed, verzinkt en daarna zwart geverfd." De opdracht dat de huis naam niet zou mogen roesten ging bijna mis omdat de smid de Brouwpit met koperen boutjes aan de voorgevel bevestigde. „Wan neer je koper en zink bij elkaar brengt ontstaat roest vanwege het verschil in elektrische lading tus sen die twee metalen," weet Henk Freriks. Zoetwatervijver de Brouwpit was tot 1953 een begrip in Oosterland. De vijver die, waar schijnlijk omstreeks 1500, werd ge creëerd op een zoetwaterbron aan de huidige Molenstraat, was inder tijd een belangrijke watervoorzie ning in het dorp. Ook nadat Schou- wen-Duiveland in 1930 was voor zien van waterleiding werd de Brouwpit nog gebruikt. In droge tijden, wanneer de druk op de kra nen terug liep, haalden omwonen den water om te drinken en te wassen uit de put. Ze dronken dan 'mee de puuten (kikvorsen) mee' zoals men in die tijd placht te zeg gen. WEMELDINGE - De recherche in Goes zoekt de gedupeerde van een inbraak in een bestelwagen in We- meldinge, tussen afgelopen sep tember en 4 januari. Uit de auto, die in de buurt van het Dorpsplein of Zuiderlijke Ach terweg geparkeerd stond, ver dween navigatie-apparatuur. De nog onbekende eigenaar deed ech ter geen aangifte. De zaak is van belang in een onderzoek naar een reeks auto-inbraken in Goes en omgeving. De politie verzoekt de betrokkene zich te melden via 0900-8844. door Frank van Cooten HOEDEKENSKERKE - Molenstichting De Koutermolen in Hoedekensker ke hoopt op nieuwe subsidie van de rijksoverheid voor de periode van 2013 tot 2019. Dit geld is hard nodig om de mo lenromp te renoveren. Tevens moet het voegwerk worden her steld. Het geld van de nog lopende subsi dieperiode is op. De stichting kreeg over de periode tot en met 2012 vijftigduizend euro subsidie van het Rijk, de provincie en de ge meente Borsele. De provincie bouwt deze subsidie af. „Als het Rijk niet meer meedoet geeft ook de gemeente ons geen geld meer. Daar moeten we even niet aan denken. We zijn erg be nieuwd wat het Rijk gaat doen. De aanvraag voor nieuwe subsidie is bijna klaar", zegt voorzitter Jos Roelse van de molenstichting. Het slechte voegwerk zorgt voor vocht aan de binnenkant van de muren. „Vooral door de strenge winter van 2010 is de staat van de hele romp flink achteruit gegaan." Restauratie van de molenromp en het voegwerk is berekend op veer tigduizend euro. Daar komt nog eens 25 mille voor restauratie van de balkkoppen bo venop. Deze balken rotten weg door het vochtprobleem. Los van deze noodzakelijke restau ratie staat ook het reguliere onder houd, zoals het schilderwerk, op de rol. „De financiering van deze werkzaamheden is dit jaar onze be langrijkste opdracht." Om meer geld in kas te krijgen gaat de molenstichting dit jaar ook op zoek naar nieuwe donateurs. door Maurits Sep VLISSINGEN - De winkels in Vlissin gen mogen op zondag open blij ven. Het gemeentebestuur maakt dat mogelijk in de vernieuwde ver ordening voor de winkeltijden. Elke winkelier mag elke zondag zijn zaak openen, maar verplicht is dat niet. Verder zijn er twaalf of ficiële koopzondagen - telkens de laatste zondag van de maand. Door de komst van een nieuwe winkeltijdenwet moet Vlissingen onderbouwen waarom zondags openstelling gewenst is. Het colle ge van B en W doet dat met een verwijzing naar het toerisme. Mu sea en attracties trekken samen ruim 900.000 bezoekers, voor de boulevard komen nog eens tien duizenden mensen per maand naar Vlissingen. En dat op een in wonertal van 45.000 mensen: 'daarmee is sprake van meer dan enig toerisme', concluderen B en W. Daar mogen de 370.000 bezoe kers van evenementen als de ker mis, Onderstroom, Sail, Film by the Sea, Bevrijdingsfestival, Res cue nog bij worden opgeteld. Verzet van kerken tegen de zon dagsopenstelling is er niet, aldus het college. En ook de openbare or de en veiligheid zijn niet in het ge ding. ZIERIKZEE - Twee slanke benen, uitgestrekt op een bankje bij het bussta tion in Zierikzee. Dat gebeurt wel vaker, alleen zitten ze normaliter aan een mens vast en ging dit stel onderdanen solo op pad. Geholpen door een rei ziger van vlees en bloed stapten de benen - ongetwijfeld verbaasde blikken oogstend - op de bus naar Rotterdam. foto Dirk-Jan Gjeltema COLIJNSPLAAT De Jongerenraad Noord-Beveland houdt met de Kunstbende een workshop Urban Dance, zaterdag 21 januari in dorpshuis De Brug in Colijnsplaat Dansdocent Spikey van Moves! Dance Warehouse geeft de work shop. Meedoen is gratis en staat open voor mensen vanaf twaalf jaar. De aanvang is om 19.30 uur. OOSTKAPELLE In museum Terra Maris in Oostka- pelle wordt vanmiddag weer het maandelijkse natuurspreekuur ge houden. Onder de titel 'Daar vraag je me wat' kunnen mensen vragen over eigen natuurvondsten en waarnemingen stellen aan biologe Betty Ras. Zij kan ook biologische objecten uit oude verzamelingen determineren. Het natuurspreek uur is van 13.30 tot 15.30 uur. CADZAND Bij een inbraak in een strandpavil joen in Cadzand zijn zondagoch tend levensmiddelen buitgemaakt. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. De inbraak vond ver moedelijk plaats tussen 04.00 uur en 10.00 uur. De inbrekers forceer den een deur om binnen te komen. Ze namen ook een laptop mee. De exacte omvang van de schade is niet bekend. POORTVLIET MusicalXpres uit Poortvliet is op zoek naar mensen van 7 tot en met 21 jaar die mee willen spelen in het stuk 'De rare mensen club'. Deze zal worden opgevoerd tijdens pre sentaties op scholen. De repetities vinden op maandagmiddag of za terdagochtend plaats in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Wie zin gen, dansen en acteren leuk vindt, kan bellen met 085-8773157. THOLEN Servicebureau Voor Elkaar van de gemeente Tholen houdt komend voorjaar twee geheugentrainingen voor ouderen. Elke training bestaat uit vier wekelijkse bijeenkomsten. Deze worden gehouden in het ROC aan de Schuttersweg in Tho len. De kosten bedragen 16 euro. De eerste cursus start op woensdag 29 februari, de tweede op 4 april. Aanmelden via 0166-668200. MIDDELBURG Kees Posthumus en Juul Beerda spelen komende zondag in de Koor kerk in Middelburg de muzikale voorstelling 'Op het leven!' Hierin zijn verschillende verhalen uit jo dendom, christendom en islam bij een gebracht. Posthumus en Beer da volgen in de voorstelling de gang van het leven aan de hand van verhalen, liedjes en muziek uit de drie tradities. Aanvang 10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65