'Oosterland haalde water uit Brouwpit' 24lzeelan SMT Topjaar musea Goes en Kapelle IsPïopsystemen ■ÉN|jfjÉ| o°£°°o W «°o ostrea Metselbedrijf de Kam bv BOOT woensdag 11 januari 2012 door Luc Oggel GOES - Alle perikelen ten spijt, heeft stichting musea De Bevelan- den in 2011 wat betreft bezoekers aantallen een absoluut topjaar be leefd. Historisch museum De Bevelan- den in Goes verwelkomde ruim 27.500 bezoekers, het Fruitteeltmu seum in Kapelle zag 6500 mensen komen. Een stijging van dertig pro cent ten opzichte van 2010 en het hoogste aantal bezoekers ooit. Een opsteker, zegt directeur Hans Oomen. De hoge bezoekersaantal len zijn volgens hem vooral te dan ken aan het succes van de kantten toonstelling in combinatie met de merklappenexpositie in de Grote Kerk. Ook lezingen en andere acti viteiten bleken publiekstrekkers. De afgelopen jaren verkeerden bei de musea in zwaar weer. Aanlei ding was het voornemen van de gemeente Borsele om uit de toen malige gemeenschappelijke rege ling te treden en de aankondiging van Goes op termijn het streekmu seum met 75.000 euro te korten. De exploitatie van beide musea is afgelopen april door de stichting overgenomen van de gemeen schappelijke regeling, die werd ge vormd door Goes, Borsele, Kapelle en Noord-Beveland. door Marijke Vael Het lijkt een gewoon, keurig grasveld en dat is het ook.' Maar onder de voortuin van Aria en Henk Freriks gaat historie schuil. De ge schiedenis van de Brouwpit, die le vend wordt gehouden door de huisnaam op hun woning aan de Oosterlandse Molenweg. „Onder onze voortuin zit een zoet waterbron waar de Oosterlandse bevolking vele eeuwen water van daan haalde," vertelt het stel, dat zich in 1968 in dit dorp vestigde. Zij weten dit van L. A. Capelle, een inmiddels overleden dorpsge noot die actief was als correspon dent van de Zierikzeesche Nieuws bode. „Een mooie man, die veel wist over de omgeving. Maar hij had een dikke duim," grinnikt Henk Freriks (83). „Als ik tegen hem zei: 'Hoe kun je dat nou in de krant schrijven?' antwoordde hij: 'Moe je luustere, ik krijg per woord betaald dus als ik het daar na rectificeer krijg ik nog een keer betaald'." Het was deze Nieuwsbodemede werker die het idee aandroeg om het huis dat zij in 1968 lieten bou wen Brouwpit te noemen. „Hij vertelde dat op de zoetwaterbron in onze tuin een 'pit', een zoetwa tervijver, werd gegraven. Die werd in Oosterland de Brouwpit ge noemd omdat het water ook werd gebruikt om bier te brouwen in de brouwerij die naast de vijver stond." Een brouwerij, die in 1734 reeds bestond, zo blijkt uit histori sche informatie want in dat jaar werd hij aangekocht door Hugo van Zandijk, dijkgraaf van Ooster land en Sir Jansland. Uit een aantekening, die Aria en Henk Freriks van de Nieuwsbode correspondent kregen, blijkt dat Capelle niet zeker wist of de Brouwpit omstreeks 1500 werd ge graven toen aan de Molenweg een houten standaardmolen werd ge bouwd of in 1752 toen deze molen werd vervangen door de tegen woordige Oosterlandse korenmo len. Zeker is dat de Brouwpit na de Watersnoodramp van 1953 werd gedempt. De brouwerij was toen reeds buiten gebruik en het dorp voorzien van waterleiding. „De gedempte vijver en het gebied eromheen waren toen bouwland. Het stond hier vol rogge," weten 'De vijver werd Brouwpit genoemd omdat het wa ter ook werd gebruikt om bier te brouwen.' Henk en Aria die naar Oosterland kwamen om daar Freriks BV te vestigen, hun bedrijf waar inrich tingen voor computerruimtes wer den vervaardigd. Zij konden het stuk grond tegenover de molen ko pen voor de bouw van een huis omdat het windrecht dat daarop rustte net was vervallen. Omdat aan de structuur van de grond goed was te zien was waar vroeger de Brouwpit lag lieten Henk en Aria hun nieuwe woning daar een eindje achter bouwen. „Om te voorkomen dat het zou verzakken. Op een gedempte put moet je niet bouwen." Het stel woont, na de pensione ring van Henk en de verkoop van hun bedrijf nog steeds met plezier in het huis met zijn historische huisnaam. „Een leuke naam om dat hij er aan herinnert hoe het hier vroeger was. Al weten waar schijnlijk alleen de oudere Ooster- landers nog wat de Brouwpit was." Dat dit woord op het pand van Fre riks hoort blijkt in ieder geval breed bekend in het dorp. Aria: „Een aantal jaren geleden werd de huisnaam in de nacht van oud en nieuw van de gevel gestolen, maar ook weer teruggebracht door men sen die het vonden in de omge ving van de scholen." HHHHH MKHM Feestelijke opening nieuwbouw Ostrea Lyceum, In 2004 begon een proces dat onlangs is afgerond: de bouw van twee sportzalen en 1.400 m2aan onderwijsruimte aan de Wilgenstraat in Goes. Dat was hard nodig, want de schoot maakte gébruik van veel noodvoorzieningen. Voordat de eerste schop de grond in ging, was-er een heel proces met veel overleg, uitvoerig» planning en een traject met vergunningen. En toen konden we Van start. Ons geduld ig uiteindelijk' beloond meteen prachtige sporthal en up-to- date voorzieningen voor biologie, natuur- en scheikunde. Vandaag vindt de officiële opening plaats. De openingshandeling zal worden verricht door drs. Jo-Annes de Bat, wethouder jeugd, onderwijs en sport van de gemeente Goes. Namens het Ostrea Lyceum, drs. Jos A. Brand rector O LYCEUM CHRISTELIJKE SCHOLENGEMEENSCHAP Fruitlaan 3. 4462 EP GOES bouwrvastgoed SMT Bouw Vastgoed feliciteert het Ostrea Lyceum! Ook hier verzorgden wij het metselwerk Het Rip 4-6 Postbus 37-^ 4493 ZG Kamperland tel: 0113-371298 fax:0113-371159 info@metselbedrijfdekam.nl Systeemplafonds, -wanden -verlichting West. Havendijk 17d 4703 RA Roosendaal (t) 0165 - 53 00 52 (f) 0165-53 08 33 (e) info@topsystemen.nl w v/ w.-mé tselbedriifdekam.nl www.topsystemen.nl I GOES ROOSENDAAL KORTGENE SCHILDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64