onderwijs 121 De manege als klaslokaal Iren Vermeulen woensdag 11 januari 2012 Iren Vermeulen (14) heeft haar mondje bij zich. Ze is zeker geen schuchter 'paardenmeisje'. Een paard heeft ze wel, maar voetballen vindt ze minstens zo belangrijk. door Wendy de Jong We hebben het over En gels mevrouw", zegt Iren als de lerares En gels haar vraagt waar ze over kletst met haar buurman. Natuurlijk gaat het niet over Engels, maar over de lessen 'paard' die vandaag bij de manege plaatsvinden. Maar voordat het zover is, moet ze eerst het huiswerk voor Engels nog in haar agen da schrijven. De uit Heinkenszand afkomstige Iren volgt de opleiding vmbo paard op het Edu- delta College in Goes. Samen met veertien andere meiden. Allemaal zitten ze in het tweede jaar van een van de drie vmbo-klas- sen. De leerlingen uit de paardenklas ko men elke week twee uur en eens in de drie weken vier uur bijeen voor de lessen 'paard'. Vandaag staat er vier uur les op het programma en dat betekent dit keer praktijkles bij de manege. Als de bel gaat, haast Iren zich richting de kantine om vrienden en vriendinnen uit andere klassen op te zoeken. Onder het ge not van koekjes en andere etenswaren wordt er druk gekletst over de belevenis sen van die dag. Iren: „We volgen niet alle maal dezelfde lessen, dus hebben we el kaar genoeg te vertellen in de pauzes." Als de bel aangeeft dat de lessen weer be ginnen, kleden de 'paardenmeisjes' zich snel om en verzamelen zich bij de uitgang van de school om richting de manege te gaan. Twee leerkrachten begeleiden de leer lingen tijdens de les en rijden ze in busjes naar de manege in Koudekerke. Bij Iren in de bus is het een drukte van be- lang.-Als de lerares zegt dat de muziek aan mag, laten de meiden zich dat geen twee de keer zeggen. Mobiele telefoons worden razendsnel tevoorschijn gehaald en al snel is er muziek te horen. Muziek die overi gens al gauw overstemt wordt door al het geklets. Het gespreksonderwerp verandert met de minuut. Het gaat eventjes over paarden, maar al snel verzandt het gesprek in ande re zaken die veertienjarige meisjes bezig houden. Zoals kleding en jongens. „Moet ik hem vertellen dat ik hem leuk vind of dat ik hem lief vind?", vraagt een van de meiden zich hardop af. Daar zijn de menin gen over verdeeld, want je moet het een vooral niet met het ander verwarren. Bij de manege aangekomen, legt de lerares uit wat vandaag de bedoeling is tijdens de les. De paarden moeten eerst geborsteld worden waarna er een schriktraining met ze volgt. Een les die de meiden van de paardenklas nog niet eerder hebben ge volgd. Het maakt Iren niet uit wat er op het programma staat. „Ik zit niet graag in een klaslokaal met mijn neus in de boe ken. Ik volg veel liever lessen in de prak tijk. Dat is ook een van de redenen waar om ik voor de paardenklas gekozen heb." Voor Iren is er zoveel meer in het leven dan paarden. Ze houdt wel van de dieren, maar ze is ook gek op voetballen en met haar vriendinnen afspreken en bovendien heeft ze ook nog een bijbaantje. Zodra ze tijd heeft, gaat ze naar haar Friese paard Veronica. „Rijden is moeilijk, want ze is erg stijf. Ik vind het vooral leuk om lekker gek met haar te doen." De kennis die ze in de paardenklas opdoet, kan ze soms met een toepassen in de praktijk. De studierich ting is een opstap naar een vervolgstudie aan het mbo. Iren weet echter nog hele maal niet of ze wat met haar 'paardenken nis' wil gaan doen. „Ik wil wel dierenarts worden, maar ik werk niet graag met klei ne dieren. Misschien word ik wel fysiothe rapeut, want met mensen werken vind ik ook leuk." Iren Vermeulen (midden) borstelt Bas samen met haar vriendinnen op de manege tijdens de les 'paard' foto Mechteld Jansen Op de foto met beste vriendin Shirley In de klas op de manege Gekke bekken trekken met een klasgenoot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57