Vermist zeeland 3 'Dat vraagteken draag je altijd met je mee' HAP's kunnen zelf huisartsenvervoer gaan regelen Goed zoeken commentaar Frank Verhagen tijdelijk algemeen directeur Delta Zeeuwen die rood staan geven sparen niet op woensdag 11 januari 2012 door Frank Balkenende Negen jaar zijn ze al ver mist, de broers Jacco en Marcel Wilderom, maar moeder Jo Wilderom (71) uit Wemeldinge kan het boek niet dichtslaan. Ze dood verkla ren? „Nee, dat ik dat niet over mijn hart verkrijgen. Ik heb op het graf van mijn vorig jaar overleden man een steentje voor ze ge plaatst. Met hun geboortedatum en vervolgens 'vermist sinds 18 de cember 2002'. Ik vrees dat het raad sel rond hun verdwijning nooit wordt opgehelderd. Dat vraagte ken draag je altijd met je mee." De website www.marcel-jac- co.com die na hun vermissing op de Filipijnen werd opgezet, is nog steeds te vinden op internet. Ook op de site Tros Vermist staan nog profielen van beide broers. „Ratio neel zeg je: stop ermee. Maar dat zegt je verstand, niet je gevoel." Wat er precies is gebeurd op die 18e december 2002? Niemand weet het. De ervaren 'backpackers' Marcel en Jacco Wilderom, toen 33 en 30 jaar oud, verdwenen toen ze op de Filipijnen vanuit San Juan op Siquijor naar Apo Island (Filip pijnen) voeren voor een snorkel- tocht. Evenals een andere Neder lander, Klaas Bisschop, en twee Fi- lipijnse vissers. De veronderstelling: de boot kreeg motorpech of is kapot gegaan tij dens het plots opgekomen slechte weer. Omdat er nooit iets van de vijf en de boot is teruggevonden, is ontvoering ook nooit uitgeslo ten geweest. De vermissing van de vijf werd pas 24 uur later gemeld. In een si tuatie waarin mogelijk sprake is van schipbreuk, is dat rijkelijk laat, vindt Jo Wilderom. Zoektochten per schip en helikopter leverden niks op. Dat gold ook voor de zoek actie die twee Nederlandse vrien den later een zoekactie op touw zetten op de Filipijnen. Zelfs de Kustwacht op het Maleisische deel van Borneo werd gealarmeerd. Geen spoor was er te vin den van de vijf, noch van de boot. Dat is misschien wel het moeilijkste bij de verwer king. „We hebben nooit een aan wijzing gehad wat er nu precies is gebeurd. Je blijft: hoop houden. We hebben altijd rekening gehou den met een ontvoering. Zover ligt het onrustige Mindanao ook weer niet van Siquijor. Ze kunnen ook zijn verdronken. We weten het niet en daarom kan dat boek niet dicht. Kijk, toen mijn man overleed, kon ik afscheid van hem nemen. Bij de jongens niet. Dat maakt nogal een verschil." Jo Wilderom heeft echter nooit bij de pakken neergezeten. „Je hebt een dochter en kleinkinderen. Je moet blijven leven. En wat we heb ben gemerkt is dat we in een crisis situatie niet alleen waren. Familie en vrienden, allemaal hebben ze ons gesteund. Op verjaardagen van Jacco en Marcel komen er al tijd een paar koffie drinken. Som migen brengen op 18 december een bloemetje." 's Avonds zegt Jo haar vermiste zoons steevast welterusten. „Ik denk aan ze, waar ze nu zouden zijn. Maar ook houd ik me voor: morgen gaat de zon weer op." door Marcel Modde MIDDELBURG - Het medisch taxibe drijf Medi-Expresse ziet mogelijk heden voor een doorstart in coöpe ratief verband met de huisartsen posten (HAP). Volgens Tjitze van Rijssel van vakbond CNV Vakmen sen is de constructie 'serieus werk baar'. De directie vraagt zelf het faillisse ment van het bedrijf aan, dat diep in de schulden zit. Dat schept uit zicht op een snelle betaling van achterstallig salaris aan de 150 me dewerkers van het (internationaal actieve bedrijf, aldus Van Rijssel. „Het UWV neemt die betalingsver plichting dan over. Dat gaat in ie der geval sneller dan wanneer wij het faillissement zouden hebben aangevraagd." Vrijdagavond liep het ultimatum af dat CNV het medisch taxibe drijf had gesteld. De directie gaf echter aan mogelijkheden te zien voor een doorstart en drong aan op een gesprek. Dat vond gisteren plaats. De bedoeling is dat er een coöperatie wordt opgericht, waar de HAP's lid van kunnen worden. Daarmee krijgen de huisartsen di rect invloed op de inzet en kwali teit van het artsenvervoer, aldus Van Rijssel. Directeur Ruud Münstermann van de Stichting Huisartsenstruc tuur Zeeland, exploitant van de HAP's, twijfelt echter of hij zit te wachten op meer zeggenschap. „Wanneer je een bedrijf inhuurt om bepaalde diensten te verlenen, ga je er vanuit dat het goed wordt geregeld. Daar is geen medezeggen schap voor nodig." Medi-Expresse zal de plannen volgende week voor Münstermann toelichten. „Daarna zullen wij een kritische af weging maken." Münstermann maakt er geen geheim van dat de voorgeschiedenis met Medi-Ex presse het vertrouwen heeft ge schaad. Hij houdt de optie van voorzetting van het huisartsenver voer door een ander bedrijf nog open tot na het overleg. De vermissing van een mens is een ramp. Soms voor de vermiste zelf, altijd voor familie en vrienden. Snel le actie biedt de beste kans om de vermiste te vinden. Daarom is het goed dat alle varianten van alarm meteen worden inge zet: Amber Alert, Burgernet, be richten op sociale media. En het is nuttig steeds te bekijken of de politie meteen met een te lefoonpeiling aan de slag moet of met het betaalverkeer. Zo'n stevige aanpak heeft een paar bijverschijnselen. Ook mensen die toevallig uit beeld zijn, krijgen publiek het stem pel 'vermist'. Dat zal niet ieder een leuk vinden. En het kan heel vervelend zijn als je tele foon wordt gepeild terwijl je er gewoon even tussenuit bent. Deze ongemakken moeten we accepteren. Want voor de men sen die vermist raken omdat ze ziek zijn, omdat ze worden be laagd of omdat ze zichzelf in de nesten hebben gewerkt, kan het alarm niet te heftig zijn, de zoekactie niet te groot. MIDDELBURG - Delta ziet ervan af een interim-algemeen directeur van buiten het bedrijf aan te stel len na het vertrek van Peter Boer- ma. Financieel directeur Frank Ver hagen neemt voorlopig de taken van algemeen directeur op zich. President-commissaris Daan van Doorn kondigde vorige maand aan dat zo snel mogelijk op zoek zou worden gegaan naar een inte rim-directeur. Na ampel beraad is besloten Verhagen, die drie jaar bij Delta werkt, de functie te laten waarnemen. Intussen begint Delta met de werving van een definitie ve opvolger van Boerma. MIDDELBURG - Bijna de helft van de Zeeuwen (41 procent) staat vol gens representatief onderzoek van de SNS Bank wel eens rood. Vrouwen maken zich meer zorgen over een negatief banksaldo dan mannen. Dat begint al bij 50 euro. Opvallend is tevens dat 85 procent van de mensen die rood staan, te gelijkertijd ook sparen. Uit gegevens van het CBS blijkt dat we in' Nederland samen voor zo'n 10 miljard euro in het rood staan. Volgens de SNS komt dat door onverwachte grote uitgaven, maar ook omdat we simpelweg te veel geld uitgeven en het leven duurder is geworden. Jo Wilderom uit Wemeldinge bekijkt foto's die zijn gemaakt tijdens de vakantie waarin haar twee zoons op de Filipijnen verdwenen. foto Izaak Verkeste De ervaren 'backpackers' Marcel en Jacco Wilderom, toen 33 en 30 jaar oud, verdwenen 18 december 2002 toen ze op de Filipijnen van Siquijor naar Apo Island (Filipijnen) voeren voor een snorkeltocht. De broers Jacco (links) en Marcel Wil derom, afkomstig uit Wemeldinge, zijn sinds 2002 vermist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3