School weg uit Veerse dorpen 14.750 woningen Kiezen of delen voor woningcorporaties 221 zeeland Walcherse huurdersverenigingen houden corporaties in de gaten Zondag belangrijk voor toeristisch Vlissingen SoLmaRTours BoeK NU uw zonvaKanne naan Spanje of KnoaTië! va. €95.- Besturen willen alleen nog grote regioscholen LOGIES HALFPENSION BesTe Prijs GaRanTie!* Beste prijs, goede reis! woensdag 11 januari 2012 door Henk Postma DOMBURG - De gemeente Veere moet het idee los laten dat ieder dorp een eigen basisschool kan be houden. Dat rapporteert de Klank bordgroep die heeft bekeken hoe de kwaliteit van het onderwijs overeind kan worden gehouden, nu de aantallen leerlingen 'sterker en sneller dalen dan menigeen had verwacht'. De klankbordgroep, waarin scho len, dorpsraden en ouders zijn ver tegenwoordigd, zet het zelfstandig voortbestaan van zowat alle basis scholen op losse schroeven. Bij el ke beslissing, bijvoorbeeld over nieuwbouw of sluiting, moeten schoolbesturen, ouders en gemeen te voortaan drie mogelijkheden in ogenschouw nemen: -opgaan in een elders op te rich ten regioschool. -samenwerken met een school van andere signatuur binnen één ge bouw in het eigen dorp. -behoud van de school. Dat laatste is in vrijwel alle geval len onverantwoord, zo blijkt uit een onderwijsvisie van de geza menlijke schoolbesturen. Die plei ten voor een netwerk van regio- De gefuseerde woningbouwcorporatie telt straks 1-4.750 woningen (14.243 ge wone huurwoningen en 507 'woongelegenheden voor bijzondere doelgroepen' en wordt daarmee verreweg de grootste corporatie in de provincie Zeeland. of samenwerkingsscholen, elk met minstens tweehonderd leerlingen. Geen enkele basisschool in de ge meente Veere haalt nog dit aantal. Ook niet de reformatorische scho len in Aagtekerke en Meliskerke, al zitten die er dicht bij. Voorzitter Adrie de Bruijn van de klankbordgroep maakte dit gistera vond bekend tijdens een drukbe zochte conferentie in Domburg. Doordat leerlingenaantallen ook de komende jaren blijven dalen, worden steeds meer scholen in de gemeente Veere zo klein dat het moeilijk, zo niet onmogelijk wordt de onderwijskwaliteit te handha ven. Uitgaand van die bevinding, waar schuwt de klankbordgroep dat ook de samenvoeging van twee scho len niet altijd soelaas biedt voor de wat langere termijn. In dat geval zou beter meteen kunnen worden gekozen voor nieuwbouw van één regioschool voor meerdere dorpen tegelijk. De klankbordgroep stelt het minimum aantal leerlingen per school op minstens honderd. Van de twintig scholen zitten er nu al zeven zeer ver onder dat ni veau, met name in Gapinge, Zand dijk, Aagtekerke en Oostkapelle. door Theo Giele Zonder de dwang van buitenaf waren ze er niet aan begonnen. Er was al overleg en sa menwerking. Al sinds 1995. Maar de drie grote Walcherse woningcorporaties zijn pas serieus over een fusie gaan spreken toen Den Haag besloot dat ze 'huurtoe- slaghefftng' moesten gaan betalen. Vier miljoen euro zullen ze vanaf 2014 samen moeten overmaken op de rekening van de rijksoverheid. „Het is een defensieve actie. De be zuiniging van vier miljoen die bo ven ons hoofd hangt, is hét motief om tot fusie over te gaan", zei di recteur-bestuurder Eric de Ceuster van Woongoed gisteren. Het was eigenlijk kiezen of delen. Niets doen en de vier miljoen vinden in besparen op service aan de huur ders en op investeringen of samen gaan en zo de kosten drukken. Met zijn collega's Jan van Beekhui zen van l'Escaut Woonservice en Marco van der Wel van Woonburg gaf De Ceuster een toelichting op het voornemen om per 1 januari 2013 met een kleine 15.000 wonin gen samen veruit de grootste wo ningcorporatie van Zeeland te gaan vormen. Over de praktische uitwerking kon het drietal nog geen details geven, behalve dat De Ceuster en Van der Wel de nieuwe corporatie gaan leiden. Van Beek huizen gaat zijn energie steken in het Scheldekwartier. Waar het hoofdkantoor van de gro te Walcherse woningcorporatie komt, is nog niet bekend. Ook is er nog geen naam. Suggesties zijn welkom. „We staan nog helemaal aan het begin van het proces", al dus Van der Wel. Het definitieve besluit valt in mei. Bovendien zul len nog een aantal instanties hun mening over de fusie moeten ge ven zoals de huurdersverenigin gen, gemeentebesturen en het Cen traal Fonds Volkshuisvesting. Die adviezen gevoegd bij een gedegen onderzoek gaan naar de minister die toestemming moet geven voor de fusie van de woningcorporaties, 's Ochtends was het personeel in gelicht. Bij l'Escaut werken 115 mensen, bij Woongoed 85 en Woonburg heeft 30 mensen in dienst. Zij kregen onder meer te horen dat gedwongen ontslagen niet te verwachten zijn. Volgens de drie directeur-bestuurders is er begrip voor het feit dat er iets moest gebeuren. Een fusie op Wal cherse schaal is dan een logische stap. De Ceuster: „Onze medewer kers zien dat we er over hebben na gedacht. En doen alsof er niets aan de hand is, werkt alleen maar on zekerheid in de hand." 'De bezuiniging van vier miljoen euro die boven ons hoofd hangt, is hét motief voor de fusie' door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De drie huurdersver enigingen op Walcheren zijn be gin deze week formeel ingelicht over het fusieplan van de drie wo ningcorporaties Woongoed, Woon burg en l'Escaut. Woordvoerders van de Middelburgse en Veerse verenigingen zeggen niet verbaasd te zijn over het plan van de corpo raties om samen te gaan. Voorzit ter Cees Zuijdweg van Huurders vereniging l'Escaut in Vlissingen wil pas na de vergadering van het Algemeen Bestuur komende maan dag een standpunt innemen. „Ik begrijp dat ze een fusie gaan onderzoeken", zegt Anneke de Vries van de Huurdersvereniging Middelburg. „Er staat veel op sta pel voor de corporaties. Ik zou niet weten wat voor gevolgen een fusie zou kunnen hebben voor de huur ders. Ik hoop dat alles goed blijft voor hen. Wij houden dat scherp in de gaten." De Huurdersvereniging Kleine Ker nen in de gemeente Veere wordt momenteel omgevormd tot een nieuwe vorm van huurderspartici patie. Tijdelijk vertegenwoordiger van de stichting in oprichting is voormalig wethouder Jan Bostel- aar van Veere. Ook hij begrijpt de wens van de corporaties om te fu seren. „Door rijksbeleid moeten ze bezuinigen. Ik verwacht geen ge volgen voor de huurders. Dat moet een voorwaarde zijn bij de fusie. We zullen de corporaties daaraan houden en vragen om ga ranties." Volgens Bostelaar zal de nieuwe vorm van huurdersparticipatie die hij meehelpt opzetten, model staan voor een grote huurdersorga nisatie op Walcheren. Bost'elaar: „Eén onafhankelijke stichting voor Walcheren die overlegt met de nieuwe corporatie." door Maurits Sep VLISSINGEN - De winkels in Vlissin gen mogen op zondag open blij ven. Het gemeentebestuur maakt dat mogelijk in de vernieuwde ver ordening voor de winkeltijden. Elke winkelier mag elke zondag zijn zaak openen, maar verplicht is dat niet. Verder zijn er twaalf of ficiële koopzondagen - telkens de laatste zondag van de maand. Door de komst van een nieuwe winkeltijdenwet moet Vlissingen onderbouwen waarom zondags openstelling gewenst is. Het colle ge van B en W doet dat met een verwijzing naar het toerisme. Mu sea en attracties trekken samen ruim 900.000 bezoekers, voor de boulevard komen nog eens tien duizenden mensen per maand naar Vlissingen. En dat op een in wonertal van 45.000 mensen: 'daarmee is sprake van meer dan enig toerisme', concluderen B en W. Daar mogen de 370.000 bezoe kers van evenementen als de ker mis, Onderstroom, Sail, Film by the Sea, Bevrijdingsfestival, Res cue nog bij worden opgeteld. Verzet van kerken tegen de zon dagsopenstelling is er niet, aldus het college. En ook de openbare or de en veiligheid zijn niet in het ge- ding. MEEST GELEZEN 1 Vooral sieraden buit bij inbraken 2 Geen verhuisvergoeding na ruzie 3 Quintet microfoons voor Mortiere VIDEOJOURNAAL Bekijk ook onze nieuwsvideo's in ons videojournaal Zeeland in twee minu ten: www.z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Ji JJ V 10 dgn. Spanje jiii zJismii 10 dgn. KnoaTië va. €229,- VROGGBOeiiKORTinG TOTWeL Eicen wisseLPunt mei renitein voor Lanc pamteitert (0? www.solmar.nl www.solmarhotel.nl 0495-588740 Vraag nu onze nieuwe brochure 2012 aan! sgr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22