KNMI: Nederland steeds gevoeliger voor weer 59,95 binnenland 15 Inspectie: corporaties letten te weinig op veiligheid in de bouw Waterpeil zakt in het noorden weekendcompany Familie leest in krant over dood twee vrouwen 0900 700 7004 www.weekendcompany. V L±_ dinsdag 10 januari 2012 DEN HAAG - Woningbouwcorpora ties letten onvoldoende op de vei ligheid bij bouwprojecten. De corporaties die grote opdracht gevers zijn in de bouw, beseffen meestal niet dat ze medeverant woordelijk zijn voor de veiligheid van bouwvakkers tijdens het werk aan hun projecten. Tijdens contro les op bouwplaatsen waar in op dracht van woningcorporaties werd gewerkt, bleek onlangs in ruim twee derde van de gevallen sprake van onveilig of ongezond w^rk. Dat meldde de Inspectie SZW, voorheen Arbeidsinspectie, giste ren. De inspectiedienst van het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft voor het onderzoek tussen juni 2010 en ja nuari 2011 313 bouwplaatsen van 132 woningbouwcorporaties be zocht. Bij de bouwplaatsen waar iets mis was, ging het in de meeste gevallen om valgevaar. Ook wer den bouwvakkers vaak lichamelijk te zwaar belast. In totaal consta teerden inspecteurs bijna 400 over tredingen. Bij ruim 40 procent van de overtredingen lag de oorzaak in het ontwerp van het gebouw en dat is een verantwoordelijkheid van de woningbouwcorporatie. Na de controles op de bouwplaat sen werden ook de 132 woningcor poraties zelf bezocht. Ruim 70 pro cent daarvan bleek zijn zaakjes niet op orde te hebben als het gaat om veiligheid. Er werden daar 193 overtredingen geconstateerd. De Inspectie SZW noemt als voor naamste oorzaak een gebrek aan kennis bij de corporaties en de ont werpers. De inspectiedienst gaat daarom ook een brochure maken die woningbouwcorporaties beter moet informeren over hun verant woordelijkheid op het gebied van arbeidsomstandigheden. Ook zul len brancheorganisaties actie on dernemen. Branchevereniging Aedes ging vo rig jaar na de eerste signalen al aan de slag om leden beter te informe ren over veiligheid. GRONINGEN - In de noordelijke pro vincies, waar vorige week serieuze problemen met het waterpeil wa ren, zakte het water gisteren ver der. Toch gaan inspecties van de dijken door, omdat de waterkerin gen nog verzadigd zijn. Het waterpeil in Groningen en Friesland zakte omdat de water schappen volop water konden spuien op zee en omdat er de afge lopen dagen weinig neerslag viel. In Woltersum is het vee groten deels terug. Daar waren 3000 die ren geëvacueerd uit vrees voor een dijkdoorbraak van het Eemska- naal. Het Groninger Museum opent na drie dagen gedwongen sluiting vandaag weer de deuren. Het water zakt nog niet overal. Rijkswaterstaat sluit daarom een hoogwaterkering in het Amster dam-Rijnkanaal om te voorkomen dat het hoge water problemen geeft in de gebieden langs het ka naal tussen de Lek en de Waal. De hoogwatergolf in de Maas be reikt vanochtend Brabant. Het wa terpeil van Rijn, Waal en IJssel zal vandaag gaan zakken. Gisteren steeg de Rijn bij Lobith nog tot 14,20 meter boven NAP. zie onze website:binnenland Rijkswaterstaat: Waterkering dicht, omdat water Lek stijgt UTRECHT - De nabestaanden van de twee Nederlandse vrouwen die zondag in Argentinië verongeluk ten, zijn geschokt dat ze het onge luk uit de krant moesten verne men. „Ik vind het asociaal. We zijn niet tevreden met de communicatie. Mijn zwager las het en belde op om te zeggen dat er iets vreselijks was gebeurd", zegt Hans Polder man, broer van de 45-jarige San dra Polderman. Polderman en haar 48-jarige echt genote Ellen Baarslag werden op een snelweg met hun tandem ge schept door een vrachtwagen. De 29-jarige chauffeur is opgepakt. Hans Polderman: „Het steekt dat; het overal op internet staat, met naam en toenaam, terwijl de fami lie nog van niets weet. We hadden niks gehoord van Buitenlandse Za ken." De precieze toedracht van het on geluk, vlakbij de Argentijnse plaats Balde, is nog onduidelijk. De chauffeur beweert dat de vrouwen met hun oranje, Lien Masjien ge doopte tandem opeens de weg overstaken. De plaatselijke politie sluit niet uit dat de chauffeur in slaap was gevallen. De familie van Polderman verwacht dat de licha men binnen een paar dagen naar Nederland kunnen komen. gen werd met GGD en Slachtofferhulp overlegd over de manier waarop het verdriet in de klassen verwerkt kan worden. Ondanks dat de school gisteren eigenlijk gesloten zou zijn wegens een studiedag, kwamen de leerlingen van de hoogste klassen toch bij elkaar. Afgelopen vrijdag hadden de klasgenoten van de meisjes al een eerste bij eenkomst. foto Koen van Weel/ANP DE BILT - De Nederlandse maat schappij wordt steeds gevoeliger voor het weer. Door het maximale gebruik van onder meer wegen en het spoor kunnen normale Neder landse weersomstandigheden, zo als gladheid en sneeuw grote maat schappelijke gevolgen hebben. Dat zegt Fons van Loy, hoofd weer- productie bij het KNMI. Volgens hem komt er door deze 'weerge- voeligheid' ook meer druk te staan op het KNMI om steeds nauwkeu riger voorspellingen te doen. „Een sneeuwbui kan het verkeer op bijvoorbeeld de Aio volledig ontwrichten omdat het nu een maal een druk bereden snelweg is. Dan maakt het nogal uit of de sneeuw uit een naderende sneeuw bui precies boven de weg valt of een paar kilometer verderop", zegt Van Loy. De afnemers van het KNMI, zoals Rijkswaterstaat, de ANWB, Schiphol en de transport sector stellen daardoor steeds hoge re eisen aan het meetnet van het instituut. Daartegenover staat ook dat de technologie die het weerinstituut gebruikt, steeds beter wordt. „Er is een stijgende lijn als het gaat om het nauwkeurig voorspellen van het weer. De computers die de be rekeningen maken, worden steeds beter en sneller", zegt Van Loy. Door die nieuwe mogelijkheden heeft het KNMI twee jaar geleden het veel bekritiseerde landelijke weeralarm kunnen vervangen door een regionale soort, waar door het waarschuwingen kan uit geven per provincie. Ook voerde het instituut gradaties in voor weerswaarschuwingen: code geel, code oranje en code rood. Ook de rol van de meteorologen bij het KNMI verandert omdat hun werk, door het steeds beter worden van de weermodellen, steeds meer wordt geautomati seerd, merkt Van Loy op. Meteoro logen specialiseren zich steeds meer op verschillende terreinen, bijvoorbeeld water of luchtvaart én vervullen daarmee een brug functie tussen het KNMI en de ver schillende partijen. „Tijdens de storm vorige week zat een meteoroloog van ons perma nent bij de Maeslantkering, die mogelijk gesloten zou worden van wege de hoogwaterstand. Hij kon de betrokken partijen ter plekke adviseren over de omstandighe den." Korting 39% Van 121 beschikbaar! OP=OP 0,25 p.m.) Reserveren via: 'Excl. reserverlngskosten 12,50 per boeking. Let op! Alleen op 10 januari tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. Ï&10 A0M1UUH.Ü01Q.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5