luiting dreigt voor bieb Breskens Cryptofans puzzelen met elkaar Vissers beperken aanvoer schol ZEEUWS-VLAANDEREN ziet geen kans om financieel gat van Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen te dichten Nog tot 13.00 uur vanmiddag! DINSDAG 10 januari 2012 17 door Christel Tuin Plannen 't Hoompje nog nooit zó concreet 18 en 19 door Martijn de Koning BRESKENS - De bibliotheek in Bres kens sluit binnen enkele weken de deuren. Alleen als de gemeente Sluis alsnog met extra geld over de brug komt, kan sluiting worden voorkomen. Dat zegt Rudi Crom- been, directeur van de Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen. De organisatie kampt met een ge brek aan inkomsten. De belangrijk ste geldschieters, de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten, bezuinigen jaarlijks op het subsidiebedrag voor de bibliotheken. Daardoor gingen twee jaar geleden al de ves tigingen in Aardenburg en Sluis dicht. Die in Breskens leek ook dat lot beschoren, maar die bleef toen uiteindelijk toch open. In Sluis is het met de gemeentelij ke bijdrage wel heel mager gesteld, zegt Crombeen. „Hulst en Terneu- zen betalen per inwoner een stuk meer." Daarnaast is de huur voor gebouw Den Hoekzak in Oostburg enorm, geeft Crombeen aan. „We betalen daar zo'n 200 euro per vierkante meter. Dat is belachelijk. mmmmmmmmmmmm.tssmmmmmwsmmm In gloednieuwe gebouwen ligt de huurprijs op de helft daarvan. Als wij 75 euro zouden betalen, zou dat nog aan de hoge kant zijn." Met een 'normale' huurprijs in Oostburg zou niet alleen de bieb in Breskens kunnen openblijven. „We zouden dan ook weer vesti gingen kunnen beginnen in Aar denburg, Sluis en zelfs IJzendijke. Niet meer zo groot als voorheen, maar wel genoeg voor een goede dienstverlening." Naast de sluiting van de vestiging in Breskens worden de openingstij den in Oostburg ingekrompen. De deuren gaan straks op dinsdag en op vrijdagavond niet meer open. Op jaarlijkse basis komt de Biblio theek in de gemeente Sluis zo'n 44.000 euro tekort. Crombeen vraagt de gemeente in eerste in stantie een eenmalige bijdrage van 22.000 euro. „Daarmee kunnen we Breskens openhouden tot de nieuwe bibliotheekvisie van de ge meente Sluis er is. Wat daar ook in komt te staan: er is dan in elk. ge val duidelijkheid. Daarop kunnen we ons beleid dan aanpassen." Wethouder Jan Schaalje bevestigt het verhaal van Crombeen. „Wij zien nu geen financiële ruimte om meer geld te besteden aan de bibli otheek, hoe spijtig dat ook is." Schaalje erkent dat de huurprijs van Den Hoekzak hoog is. „Maar in de subsidie die de Bibliotheek nu krijgt, zit al een deel compensa- tiegeld voor die huurprijs." Volgens Crombeen heeft het be sluit ook personele gevolgen. Er gaat één volledige baan verloren. Dat gaat volgens de directeur ge paard met gedwongen ontslag. TERNEUZEN - Gisteren genoten cryptofielen in zorgcentrum Ter Schorre in Terneuzen van een heu se cryptogrammenworkshop. Die was georganiseerd door Stichting Het Steunpunt Terneuzen, die eens een niet-creatieve activiteit op het programma wilde zetten. Voorzitter Ingrid Wojtal: „We heb ben een stand in de bibliotheek van Terneuzen en daar zagen we Nikki Vaas regelmatig puzzelen. We kwamen met haar in contact en zij wilde graag de ontspannen cryptomiddag leiden." Als de koffie en thee zijn inge schonken, kan de pret beginnen. Al snel vliegen de oplossingen om de oren, want dat met een 'doorge draaide vleespartij' een gehaktbal bedoeld wordt, vinden de deelne mers niet meer dan logisch. Het grote Cryptowoordenboek ligt op tafel, maar de puzzelaars lossen het liever zelf op. Deelneemster Ria Andreas is ra zend enthousiast. „Ik ben werke lijk cryptoverslaafd, ik doe het al zeker twintig jaar. Het is gezellig om het eens samen te doen." De cryptomiddag wordt elke twee de maandag van de maand gehou den in Ter Schorre van 14.00 tot 15.30 uur. Deelname kost 2 euro, opgeven kan via 0115-618915. Cursusleidster Nikki Vaas geeft in Ter Schorre uitleg terwijl de deelnemers gezamenlijk een cryptogram oplossen. foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf BRESKENS - Vissers beperken de aanvoer van schol in het eerste kwartaal van dit jaar. Ze doen dit om te voorkomen dat de prijs te ver wegzakt. Vorig jaar is de eerste drie maan den veel schol doorgedraaid. De ki loprijs zakte onder een vooraf vast gelegd minimum. Urker vissers zijn als eersten overeengekomen het dit jaar anders te doen. Schepen worden beperkt in wat ze mogen aanvoeren, anders volgen er sancties. Urk is verreweg de grootste scholaanvoerplaats van Nederland en dus bepalend voor de prijsstelling. Als-Urker vissers zich inhouden, heeft het voor anderen ook zin dat te doen. De producentenorganisatie Delta Zuid, met veel Zeeuwse deelne mers, heeft Urk gevolgd. Tot en met maart mag elk schip wekelijks hooguit 11,5 ton schol af zetten. De boete voor elke kilo extra bedraagt één euro. Dat is fors. Schol deed vorig jaar op de Vlis- singse vismijn gemiddeld 1,29 euro per kilo. Trekking 10 januari Staatsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53