221 zeeland Ambulance op Walcheren onder druk Werken voor de bijstand, opruiminq ,h berco Zeeuwse economie moet het dichter bij eigen belangen zoeken 'Bezuiniging bibliotheek treft leden' Discussie over betaalbaarheid met neei veel Keus lange voetmat-g0es dinsdag 10 januari 2012 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het is de vraag of de extra ambulance op de kop van Walcheren kan blijven staan. Mi nister Edith Schippers (Volksge zondheid) en verzekeraars ruziën over wie dat gaat betalen. De PvdA gaat Kamervragen stellen. Sinds februari 2009 staat er een extra ambulance in Oostkapelle. Aanleiding was de concentratie van de verloskunde in het zieken huis in Goes en de geboorte van een jongetje op Rijksweg A58. Toenmalig minister Ab Klink er kende dat in noodsituaties niet ie dereen vanuit de kop van Walche ren binnen de norm van drie kwartier in het ziekenhuis in Goes kon zijn. Hij liet een extra ambu lance neerzetten, maar regelde slechts een tijdelijke subsidie. On der druk van de Tweede Kamer zegde minister Schippers in februa ri 2011 een half miljoen euro per jaar extra toe om te zorgen dat de ambulance kan blijven staan. Maar toen het geld eind vorig jaar nog mmmemmstimmmmmmmmmÊtimmms door Marcel Modde GOES - Het faillissement van de Vlissingse aluminiumsmelter Zal- co heeft de zwakke plek in de Zeeuwse economie blootgelegd, vindt voorzitter Chris Rutten van de Kamer van Koophandel Zuid west-Nederland. De regionale economie is voor een groot deel afhankelijk van buiten landse investeerders. Die hebben duidelijk 'een andere betrokken heid bij de regio dan Zeeuwse aan deelhouders', zei Rutten gisteren op de nieuwjaarsbijeenkomst van de handelskamer in Goes. Hij houdt er rekening mee dat de te loorgang van Zalco ook zal leiden tot sanering bij veel toeleveran ciers en dat daarmee een soort do mino-effect zal ontstaan. In dat verband wees Rutten op het belang van verdere uitbouw van de zogeheten biobased eco nomy. Daarbij draait het om het gebruik van groene in plaats van fossiele grond- en brandstoffen. Zeeland heeft de ambitie om op niet was overgemaakt trok de pro vincie in Den Haag aan de bel. SGP, SP, PvdA en Groenlinks stel den Kamervragen. Uit brieven die Schippers naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, blijkt dat de minister en de zorg verzekeraars steggelen over wie voor de kosten moet opdraaien. De verzekeraars wijzen naar de mi nister, omdat zij geld heeft toege zegd. De ministér vindt dat de ver zekeraars moeten aantonen dat de extra ambulance en dus het extra geld echt nodig is. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa), verzekeraars en de Regionale Ambulancevoor ziening Zeeland voeren nog over leg. De NZa neemt binnenkort een besluit. Kamerlid Eeke van der Veen (PvdA) vindt dat het er niet netjes aan toe gaat. Hij gaat de mi nister opheldering vragen. „Ik wil weten wie er nu over gaat. De mi nister heeft immers extra geld toe gezegd. Maar de verzekeraars moe ten goed in het snotje hebben dat een extra ambulance in dit gebied hard nodig is." dit gebied tot de top drie van Euro pa te gaan behoren. Omdat de agrarische sector in een biobased economy als belangrijkste toeleve rancier geldt voor grote procesin dustrieën en ook de logistieke sec tor hierin een rol speelt, ligt vol gens Rutten een stevige veranke ring in de regio voor de hand. Hij onderstreepte tevens het be lang van een tweede zeesluis bij Terneuzen. Dat maakt de zeeha venterreinen niet alleen beter be reikbaar, met de nieuwe sluis wordt de regio een belangrijke toe gangspoort voor de binnenvaart op de Seine-Nord route naar Pa rijs. Rutten vindt bovendien dat Zeeland alles moet doen om de bouw van een tweede kerncentra le bij Borssele mogelijk te maken. Op de bijeenkomst kreeg Omoda Schoenen uit Zierikzee de prijs voor creatief ondernemerschap. De jury roemde de winkelformu le. Omoda is in tien jaar uitge groeid tot een keten van dertien winkels en is in de Benelux markt leider met internetverkoop. door Ondine van der Vleuten Bij Zeeuwen die een bij standsuitkering krijgen, zou dit jaar zomaar een brief op de mat kun nen vallen met de uit nodiging onbetaald iets terug te doen voor de maatschappij. Al thans: sinds 1 januari hebben ge meente wettelijk de bevoegdheid bijstandsgerechtigden daartoe te verplichten. De Vereniging Nederlandse Ge meenten schat dat de maatregelen tussen de 40 en 60 procent van de bijstandsgerechtigden treft (afhan kelijk van de economische situatie in een gemeente). Dit zogenaam de 'granieten bestand' bestaat uit cliënten die geen of weinig zicht hebben op werk en daarom een uitkering krijgen. „Een bijstandsuitkering isgeen recht, maar een gift. Het sociaal stelsel is een vangnet voor mensen die het even niet zelf kunnen. En daar mag de maatschappij best iets voor terugverwachten", zegt woordvoerster Simone Braun van MIDDELBURG - De bezuinigingen op de Zeeuwse Bibliotheek gaan te zeer ten koste van de leden, ter wijl de eigen organisatie vrijwel ongemoeid blijft. Dat stelt staten lid Paul Colijn van Christenunie, in schriftelijke vragen aan gedepu teerde staten. De bibliotheek moet de komende jaren flink bezuinigen. Afgelopen jaar kreeg de organisatie van de provincie bijna 5,7 miljoen euro subsidie. In 2014 zal dat zijn ver laagd tot 4,5 miljoen euro. het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Er zijn wel een paar voorwaarden gesteld. Zo moet het om onbetaalde arbeid gaan (anders zou het concurrentie vervalsing zijn). En het moet maat schappelijk nuttig zijn. Groenon derhoud komt dus niet in aanmer king, maar zandzakken sjouwen weer wel, als ergens wateroverlast dreigt bijvoorbeeld. Of gemeenten daadwerkelijk tot in voering overgaan, is maar hele maal de vraag. „Ze mógen een te genprestatie eisen, maar het hóeft niet", verklaart Braun. Pas op 20 december werd het wets voorstel door de Eerste Kamer goedgekeurd. „Dan kun je er als ge meente niet op 1 januari klaar voor zijn", zegt Mark Leune van de gemeente Schouwen-Duive- land. De coördinator van het WWB-team (Wet Werk en Bij stand) stelrdat er nog heel wat uit gezocht moet worden. Allereerst de vraag: welke groep komt precies in aanmerking? Het zal in ieder geval gaan om bij standsgerechtigden die 'ver op af- De directie heeft al aangegeven dat deze aanzienlijke inkrimping van het budget tot gevolg heeft dat het mes moet worden gezet in de col lectie. Er zullen minder boeken worden aangekocht en abonne menten op een groot aantal vakbla den en tijdschriften moeten wor den opgezegd. Statenlid Colijn vreest dat de be zuinigingen onevenredige gevol gen hebben voor de leden, omdat er 'voornamelijk wordt bezuinigd op collectie en dienstverlening', stand' staan van de arbeidsmarkt, al heel lang niet gewerkt hebben en/of gebukt gaan onder sociale, li chamelijke of psychische belemme ringen. Daardoor zijn ze (gedeelte lijk) niet in staat om te werken. „Je kunt je afvragen of ze dan wél in staat zijn om een tegenpresata- tie te leveren", zegt Leune. „Daar moet zorgvuldig onderzoek naar worden gedaan." In Goes staat het onderwerp op de raadsagenda van donderdag. „De eerste helft van 2012 gaan we sa men met de andere gemeenten in de Oosterschelderegio benutten om het beleid te bepalen", zegt wethouder Jan de Pooter. In princi pe staat Goes positief tegenover de maatregel. „Als mensen geen be taald werk hebben, is het belang rijk dat ze wel in de maatschappij blijven staan. Dat kan via die te genprestatie. Tegenprestatie naar vermogen kan de eerste stap zijn. naar een réfntegratieproject." Orionis Walcheren licht donder dag het Beleidsplan 2011-2014 toe. Daaruit wordt onder meer duide lijk dat op Walcheren het pleit al mBOBmas&tBaamaaBHBBatmBtmmgaBsasmBm terwijl de organisatie 'qua omvang en personeel vooralsnog feitelijk gelijk blijft'. De Christenunie wil juist naar een 'compacte en toe komstgerichte' organisatie, die meer dan nu gebruik maakt van di gitale dientverlening. De fractie wil ook meer controle op en inzicht in de besteding van de subsidie. Nu worden er vooraf geen voorwaarden gesteld. Even min hoeft de bibliotheek na af loop de besteding van het geld te verantwoorden. Zandzakken sjouwen, onderhoud aan gemeentelijke gebouwen, een was- en strijkservice of wijkteams: voorbeel den van werkzaamheden als tegenprestatie voor een uitkering. foto Rick Nederstigt/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52