Minder vogels overwinteren SKSSR. s .SWSSS" Goese supers strijden om 'zondagvergunning' Microfoons voor Mortiere lO émISIdl IUI Warme winter houdt ganzen weg Voluten Molen wint van c ie reepe «r m 3r dinsdag 10 januari 2012 door Harmen van der Werf Voor een auto zijn ze niet bang, maar stap je eenmaal uit, dan vliegen ze direct op uit een vlakbijgelegen weiland. Rob Remmerts uit Axel pakt zijn verrekijker. „Kolganzen, je ziet het aan de zwarte banden op hun witte onderlijf" Rob is actief lid van de vogelwerk groep van natuurbeschermingsver eniging De Steltkluut. Hij staat za terdagochtend aan de rand van Het Groot Eiland, een natuurge bied tussen Hulst en Axel. Vele duizenden ganzen die in Zeeuws- Vlaanderen overwinteren, hebben hier hun slaapplaats. „In de eerste week van december heb ik deze slaapplek gecontroleerd. Ik kwam uit op vijfduizend kolganzen en zeshonderd grauwe ganzen." Het is negen uur. Rob weet dat de meeste ganzen Het Groot Eiland al hebben verlaten. „Als het don ker wordt, komen ze hier massaal naartoe. Ze zitten dan lekker met de konten tegen elkaar. Ze vormen als het ware één groot dier. Om zichzelf te beschermen. Geen vos durft er dan meer tussen te ko men. In de vroege ochtend, als het net licht wordt, zie je dat ze alweer onrustig worden. Ze lullen als het ware voortdurend met elkaar en besluiten 'het is tijd om te eten'." In de wijde omgeving zijn dan gan zen te vinden, op graslanden en op akkerlanden waar ze iets van hun gading kunnen vinden. Kol ganzen zijn echte grazers. Winter tarwe en gras (zaad) staan boven aan hun menukaart, nogal eens tot ergernis van de boeren. Rob kan dat ook wel begrijpen, maar plaatst ook een kanttekening. „Wintertarwe wordt in oktober, november gezaaid. In de winter grazen ganzen het af tot net boven de grond. In maart, april kan het HOEDEKENSKERKE - De Koutermo- len in Hoedekenskerke heeft: een belastingzaak gewonnen van ge meentelijk belastingkantoor SaBe- Wa. Door de uitspraak is de stich ting gevrijwaard van gemeentelij ke heffingen en waterschapslasten. LA NOG SLECHTS ENKELE WEKEN r Ronde 1 laagste j ^prijs A s c H0ENMQ0E 1 Papegaaistraat S Goes www.vandereepe.nl dan weer groeien. De achterstand wordt vaak snel weer ingehaald. Of het moet een natte winter zijn, zoals nu. De kans bestaat dat gan zen dan met hun platte voeten de structuur van de grond verstoren, verdichten, wat tot een groeiachter stand van de tarwe kan leiden." Deze winter is niet alleen nat, die is ook zacht, met voor landbou wers als 'gunstig' effect dat er 'voor al veel minder kolganzen en grau we ganzen helemaal naar Zeeuws- Vlaanderen zijn afgezakt. Ze broe den 's zomers in noord-Rusland, op de dan zeer voedselrijke toen dra's. Zes- tot zevenduizend kilo meter vliegen is dat vanaf Zeeland. „Ganzen zijn slimme dieren. In noord-Duitsland en Polen is het ook minder koud. Ze overwinte ren daar nu veel meer, dichter bij de Russische toendra's." De huidige zachte winter zou een teken van klimaatverandering kun nen zijn. Als de klimaatverande ring zich doorzet, zou dat tot ge volg kunnen hebben dat het aan tal overwinterende ganzen in Zeeuws-Vlaanderen 'van nature' af neemt. Des te meer reden om de in jaren tachtig overal in Europa aan banden gelegde ganzenjacht niet opnieuw bij wet toe te staan, vindt Rob. Staatssecretaris Henk Bleker wil dat wel. Als de Tweede en Eerste Kamer zijn nieuwe Na tuurwet goedkeuren, mag er weer op kolganzen en grauwe ganzen worden gejaagd. De natuur kan zelf heel veel rege len. Ook in Nederland, zo blijkt. Al werkt dat niet altijd even goed, onderkent Rob. De nijlgans ver spreidt zich razendsnel over Neder land. Inmiddels zijn in Zeeuws- Vlaanderen al een paar honderd exemplaren. Dié 'beesten' mogen van Rob di rect weg. „Het zijn parkvogels, leuk voor in Egypte, in de Nijldel- ta, maar ze zijn heel agressief en ja gen veel weg. Ze horen hier niet." In 2006 raakte een fors stuk stucwerk los en verpletterde een kerkbank. Uit voorzorg werden daarna alle voluten - krulvormige zuilversieringen - vastgezet en ingepakt. Later werden ook veiligheidsnetten aangebracht. jtk. M: door Luc Oggel GOES - Wie het eerst komt, het eerst maalt. Volgens dat principe krijgen supermarkten in Goes toe stemming om op zondag open te zijn. En daarom heeft dit'jaar niet langer de Dirk van. den Broek dat voorrecht, maar de Albert Heijn aan het Kolveniershof. Duidelijker beleid is echter op termijn onont beerlijk, denken B en W. Afgelopen week ontstond enige commotie over het feit dat de Dirk van den Broek zijn zondagsvergun ning kwijt is ten-faveure van Al- bert Heijn. Dirk van den Broek stelt dat in september en decem ber vorig jaar een vergunningaan vraag is ingediend, maar dat die op het stadskantoor zouden zijn 'kwijtgeraakt'. Een woordvoerster van de gemeente bestrijdt dat. „Zo iets wordt snel een welles-nietes- spelletje, maar we hebben echt niets binnengekregen. Albert Heijn heeft al mei een aanvraag in gediend, dus het zou sowieso te laat zijn geweest." Wettelijk mag per 15.000 inwoners één supermarkt op zondag open mag zijn. Goes heeft er dik 36.000, dus dat betekent dat twee supers open mogen op zondag. Sinds 2010 waren dat Dirk van den Broek en - enige maanden later - 'Jumbo. Hoewel er bij andere ke tens aanvankelijk weinig animo was, bleken Dirk en Jumbo ook op zondag zeer goede zaken te doen. Het ligt voor de hand dat ook an dere supers daarvan een graantje willen meepikken, maar daar loopt een gemeente als Goes tegen de wettelijke bepalingen aan. Het jaarlijks laten rouleren van de ver gunningen zou volgens de gemeen te een oplossing kunnen zijn. MIDDELBURG - Vijf uitvergrote microfoons, gemodelleerd naar het beroem de type Shure 55 Unidyne, staan sinds vorige week aan de rand van de Mid delburgse wijk Mortiere. Het is werk van de Amstelveense kunstenaar Ma- ze de Boer. De microfoons verwijzen naar de straatnamen in de nieuwbouw wijk. De bewoners mochten er over meebeslissen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42