2 _j QzfMMUrtwercL CLOMA^K dinsdag 10 januari 2012 Joop (65) en Toos (70) Boshuizen uit Vlissingen zijn een stuk soepeler in de heupen dan de meeste leeftijdgenoten. Vijf avonden per week geven ze salsalessen aan dansliefhebbers van alle leeftijden in verschillende plaatsen in Zeeland en in Dordrecht. Salsa is hun grote passie en dat willen ze met zoveel mogelijk mensen delen. Joop en Toos Boshuizen zien Salsa para siempre nog altijd als een uit de hand gelopen hobby. In hun verkeringstijd, nu zo'n vijftig jaar geleden, was er nog niet veel op het gebied van latin muziek en dans. In Zeeland al helemaal niet. Daarom zochten Joop en Toos buiten de provincie naar vertier. In de Randstad volgden ze lessen, bezochten ze salsafeesten en salsacafés en woonden ze concerten van grote latin-sterren bij. Het stel werd deel van een salsafamilie en ging van het ene naar het andere feest. Soms zelfs naar meerdere op één avond. Toos: „Het kwam regelmatig voor dat we om vijf uur 's nachts nog terug naar huis moesten rijden." Zestien jaar geleden werd ook in Zeeland hun passie voor salsadansen opgemerkt. Een Vlissings buurthuis vroeg het stel om lessen te verzorgen. Daaruit is 'Salsa para siempre' voortgekomen, de eerste salsa dansschool van Zeeland. Vandaag de dag zien Toos en Joop driehonderd a vierhonderd leerlingen gedurende een cursus van zestien weken. Het stel geeft les aan beginners, gevorderden, vergevorderden en extra vergevorderden op vier verschillende locaties. In Oost-Souburg, Vlissingen, Goes en Dordrecht. Toch is de dansschool van Joop en Toos geen commercieel bedrijf Het stel ziet.Salsa para siempre nog altijd als een uit de hand gelopen hobby. Ze vragen hun cursisten om een kleine bijdrage om de kosten mee te kunnen dekken en daar is ook alles mee gezegd. Afrikaanse jongeren uit het Asielzoekerscentrum in Mid delburg krijgen de lessen zelfs voor heel weinig of niets. Toos: „Wij vinden dat iedereen de kans moet krijgen om te kunnen salsadansen. Ook mensen met een kleine beurs. Wij heb ben er heel veel lol in en dat gunnen we andere mensen ook." Het is hard werken voor het stel, maar hun passie voor latin muziek en dans is er in de loop der jaren niet minder om geworden. „Het is topsport", vertelt Toos. „Voor je het weet, ben je helemaal bezweet. Salsadansen is heel goed voor de gezondheid." Naast de vijf lesavonden per week organiseert het stel ook nog twee keer per maand op zaterdagavond een salsaparty waar iedereen welkom is om vrij te komen dansen. „Wij zijn bijna elke dag met salsa bezig. Het is een manier van leven geworden. Zelfs als we op vakantie gaan, staan we nog elke avond te dansen", vertelt'Toos. Behalve salsa colombiana en salsa mambo LA style komt er in de cursus ook merengue, ba- chate, zouk love, mambo cha cha en kizomba aan bod. Joop en Toos zijn van alle markten thuis. Er worden steeds nieuwe dansstijlen aan het programma toegevoegd. Geen cursus jaar is hetzelfde. „Kizomba hebben we dit jaar voor het eerst opgenomen in het lesprogram ma", legt Joop uit. „We hoorden dat deze dans uit Angola op dit moment populair is en dan komt het goed uit dat wij die dans al kennen." Dat vooral vrouwen zich bezighouden met salsadansen klopt niet volgens Joop. Alhoewel het initiatief om te gaan salsadansen meestal wel van de vrouw komt. Veel mannen doen sa men met hun partner aan de cursus mee, maar 'er zijn er ook genoeg die in hun eentje naar de les komen. Joop: „Sommigen hebben last van het 'dansschoolsyndroom'. Die zien het klassieke stijldansen nog voor zich." Als er toch te weinig mannen zijn tijdens een les, dan zijn er altijd genoeg vrouwen die als 'man' kunnen inspringen. Volgens Joop kan iedereen leren salsadansen. „Het is geen eenheidsworst. Als je de basisbe ginselen onder de knie hebt, kun je er op je ei gen manier invulling aan geven." „De muziek pakt je", vult Toos aan. „Als je de salsaklanken hoort, begin je bijna vanzelf te bewegen." Wendy de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34